راهنمای سفر به جزیره‌ی هنگام، هرمز و لارک

این یک سفرنامه‌ی تصویریه از یک ماجراجویی ۱۰ روزه که به ترتیب از جزایر مارو، لاوان، هندورابی (قسمت اول) و هنگام، هرمز و لارک (همین قسمت) گذشت؛ و خاطراتی به‌یادماندنی و تصاویری بی‌نظیر رو در ذهنم به جای گذاشت.

همه‌ی این ماجراها نیمه‌ی اول بهمن ۱۳۹۶ اتفاق افتاد و احتمالن تا الان کلی چیزها، از جمله قیمت‌ها و شاید قوانین عوض شده باشه.

این سفرنامه رو پارسال مهران (@mehranmaghzi) نوشت و من امسال ویراستاری و نهاییش کردم.

برای اینکه پستش کنیم یا نکنیم هم کلی بحث کردیم، چون این خطر وجود داره که این جزایر از بکری در بیاد و سواحل قشنگش پر از زباله‌های مسافرهای احمق و خودخواه بشه. ولی متوجه شدیم که همین الانش هم تورهای متعددی به این جزایر داره برگزار میشه و گسیلِ مسافر به این جزایر شروع شده. پس تصمیم گرفتیم این مطلب رو منتشر کنیم تا آگاهانه به این جزایر سفر کنیم. و معتقدیم که حرف زدن در موردش بهتر از سکوت کردنه.

و شیرم رو حلالت نمی‌کنم اگه با خوندن این مطالب بری به این جزایر بی‌گناه و زیبا،‌ و پسماندی از خودت به جا بذاری، یا اینکه بین محلی‌ها تصویری از «کوله‌گرد» به جا بذاری که دیگه مسافرها رو راه ندن.

جزیره‌ی هنگام

جزیره چهارم هنگام بود. دیگه از اینجا به بعد قراره جزیره‌هامون کمی بزرگتر بشن و شاید بهتره برای هرکدوم بیشتر وقت بزاری.
هنگام خیلی خوشگله. ولی اگه بخوای یه برنامه مارکوپولویی داشته باشی و این جزیره رو درست و حسابی بگردی، نمی‌تونی دو روزه به این هدف برسی.

قبلن در مورد جزیره‌ی هنگام، رفتن تا اونجا، هیچ‌هایک کردن در مسیر و یک سری چیزهای دیگه براتون نوشتیم.

 

حالا چجوری بریم هنگام؟

برای اینکه بری جزیره هنگام اول باید بری جزیره قشم و اونجا خودت رو به روستای شیب‌دراز برسونی.

برای ورود به جزیره‌ی قشم دوتا راه وجود داره:

اول اینکه بری بندرعباس، اسکله شهید حقانی و اونجا سوار اتوبوس دریایی بشی و قشم پیاده شی.

راه دوم: برو بندرپل، از اونجا سوار کشتی‌های ماشین‌بر بشی و رایگان خودت رو به روستای لافت در جزیره‌ی قشم برسونی. مزیت این راه دوم اینه که محدودیت زمانی نداره و تمام بیست و چهار ساعته کشتی‌های حمل خودرو درحال بارگیری هستن و شما می‌تونید سوارشون بشید. حتی می‌تونی همونجا با یکی از صاحبان این ماشین‌ها رفیق بشی و تا مقصدت (روستای شیب‌دراز) هیچهایک کنی.

اگه میخوای تو مسیر دریایی قشم به هنگام دلفین‌ها رو ببینی و ازشون عکس بگیری بهتره سعی کنی ساعت هفت و هشت صبح شیب‌دراز باشی و توی صف خرید بلیط وایسی وگرنه اونقدر مسیر از قایق‌ها شلوغ میشه که دلفین‌ها کمتر تمایل دارن خودشون رو نشون بدن.

دلفین‌های جزیره‌ی هنگام
اگه مسیر آبی به سمت جزیره‌ی هنگام شلوغ نباشه می‌تونید دلفین‌ها رو ببینید.

جزیره‌ی هنگام جنوبِ قشم قرار گرفته و اگه روی نقشه نگاش کنی به چهار قسمت مختلف تقسیم شده:  هنگام جدید، هنگام قدیم، غیل و خماسی. این جزیره سواحل بکر و دست نخورده‌ای داره.

هنگام بازارچه‌های جذاب و مردمی به شدت مهمان نوازی داره که مطمنم دست خالی از اونجا بیرون نمیای و یک یادگاری ازشون می‌خری. هر وقتم که گشنت شد حتما سمبوسه ماهی و میگو رو تست کن، مطمن باش که پشیمون نمیشی.

جزیره‌ی هنگام سواحل جذابی برای کمپ کردن داره. ساحل خماسی، ساحل خنیزی، غیل، و یک سری جاهای دیگه. ولی ما برای کمپ کردن در این جزیره ساحل کله‌کچل رو به خاطر خلوت بودنش انتخاب کردیم.

ساحل کله‌کچل در جزیره‌ی هنگام
ساحل کله‌کچل در جزیره‌ی هنگام

برای رسیدن به ساحل کله کچل از هنگام جدید حدودا باید سه الی چهار ساعت پیاده‌روی کنی. پیشنهاد من اینه که سه وعده غذایی رو همراه خودت ببری چون اونجا هیچ سوپرمارکتی نیست. ولی هیزم رو به راحتی پیدا می‌کنید. مسیر ساحل کله‌کچل اونقدر جذابه که بارها توقف کردیم و عکس گرفتیم و اینجوری شد که پیاده‌روی‌مون شش ساعت طول کشید.

 

جزیره‌ی هرمز

جزیره پنجمی که رفتیم جزیره هرمز بود. برای رسیدن به هرمز هم از قشم راه داره (اسکله‌ی شهید ذاکری، هشت صبح و دو بعدازظهر) و هم از بندرعباس (اسکله‌ی شهید حقانی، هر ساعتی).

هرمز به جزیره‌ی رنگ‌ها معروفه چون (طبق گفته‌ی محلی‌ها) حدود ۸۹ طیف رنگی خاک تو هرمز وجود داره.

هرمز اونقدر جا واسه دیدن و ساحل برای کمپ کردن داره که تو هرچه قدر بگردی و زمان برای این کار بزاری باز هم اسم جاهایی رو میشنوی که ممکنه نرفته باشی. حتی ممکنه خودت منطقه‌هایی رو کشف می‌کنی که تا حالا هیچکس اونجاها نرفته.

دره‌ی رنگین‌کمان
دره‌ی رنگین کمان‌ | اینجا می‌تونی رنگ‌های مختلف از زرد و قرمز تا صورتی و بنفش پیدا کنی و صورتت رو باهاش آرایش کنی.

پیشنهادی که بهت دارم اینکه یه توتوک (موتوری که از پشت به یک گاری مجهز شده!) سوار بشی و جاهای معروفی که دسترسیش راحته رو اول ببینی. هم تجربه‌ی توتوک سواری خیلی جذاب و باحاله و هم اینکه ارزونترین وسیله نقیله ای که اونجا میتونی پیدا کنی. (پارسال که ما رفتیم اگه چونه می‌زدی تا ساعتی پانزده تومن هم گیر می‌اومد.)

هرمز جزیره‌ی پرطرفداری برای کوله‌گردهاست. در نتیجه اطلاعات زیادی در موردش توی اینترنت موجوده. اگر به این اطلاعات هم اکتفا نکردید، همونجا توی جزیره صدها (شاید هم هزاران!) کوله‌گرد رو می‌بینید که اطلاعات خوبی در مورد سواحل باحالش بهتون می‌گن. در نتیجه ما می‌ریم سراغ جزیره‌ی بعدی، یعنی لارک.

 

جزیره‌ی لارک

قشم یه جورایی حکم جعبه‌تقسیم رو داره. یعنی از اونجا خیلی راحت می‌تونید برید هنگام، هرمز، یا لارک.

ولی رفتن به لارک به راحتی هنگام و هرمز نیست. از اسکله‌ی ذاکری قشم هر پنجشنبه و جمعه دو اتوبوس دریایی صبح و بعدازظهر می‌رن به سمت لارک. روزهایی که هوا خوب نباشه هم این اتوبوس‌ها کنسل می‌شن.

از هرمز هم میشه مستقیماً رفت لارک. در اسکله‌ی نزدیک قلعه پرتغالی‌ها با ناخداها درمورد قیمتش چونه بزنید و یک قایق رو به صورت رفت و برگشت کرایه کنید. ما تونستیم با ۲۴۰ هزار تومن بریم لارک، یک شب اونجا کمپ کنیم و فرداش با همون قایق برگردیم. این مسیر با قایق حدود یک ساعت طول می‌کشه.

به سوی لارک
پیشنهاد می‌کنم بین جزایر به صورت گروهی سفر کنید تا هزینه‌های سنگین قایق‌ها بین‌تون سرشکن بشه.

لارک با وجود اینکه نزدیک جزیره قشم و هرمز و هنگامه و داخل تنگه هرمز قرار گرفته نسبت به بقیه جزیره ها کمتر مقصد توریست‌ها شده و درنتیجه سواحل شنی و مرجانی این جزیره خیلی خلوت‌تره. این جزیره یک بخش مسکونی کم‌جمعیت هم داره. در ضمن، به خاطر فیتوپلانکتون‌هایی که شب‌ها میان دم ساحل، پاتوق جذابی برای علاقه‌مندان به عکاسی شده.

 

قسمت اول این سفرنامه، یعنی سفر به جزایر مارو،‌ لاوان و هندورابی رو از دست ندید. سوالی چیزی داشتین به اینستاگرام مهران (@mehranmaghzi) پیام بدین. خیلی زودتر از من جوابتون رو می‌ده.

درباره نویسنده

ارشاد نیک‌خواه
قبلن خیلی سفر می‌کردم. الان بیشتر بازی می‌کنم. یه جایی کنار تلاقیِ هنر، علم و فلسفه‌.

کامنت بذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *