تایپ ده‌انگشتی | و چیزهای کوچکی که تاثیر بزرگی دارند

بعضی وقت‌ها هم هست که آدم می‌ره سراغ یادگیری یه چیزی صرفن چون دوستش داره. یعنی توی اون ژانری قرار می‌گیره که بابات ممکنه بهت بگه: «آخه دختر/پسر! این چیه خودتو مشغول کردی باهاش؟ برو سراغ چیزی که فرداروز به دردت بخوره، پولی ازش دربیاد.» حتی ممکنه خودت هم گاهی بهش شک کنی. برای من تایپ ده‌انگشتی این خاصیت رو داشت کم‌وبیش. یک بار با یکی از دوست‌های خوبم مهزاد الیاسی داشتیم در مورد کارش و نوشتن صحبت می‌کردیم. گفت تایپ ده‌انگشتی زندگی‌ش رو عوض کرده و بهم توصیه کرد که برم سراغش.

رفتم سراغش و مثل خیلی از شماها اولین گام‌های من هم با گوگل شروع شد. خوشبختانه یک جستجوی ساده می‌تونه شما رو به پلتفرم‌هایی برسونه که ابزارهای خوبی برای یادگیری و تمرین تایپ ده‌انگشتی فارسی و انگلیسی دارن. رایگان هم هستن.

 

تمرین رو شروع کردم و واکنش اولیه‌م این بود که خب، آخه مگه تاثیرش اینقدر هست که به این همه زحمت و ناراحتی بی‌ارزه؟ مخصون روزهای اولِ تمرین خیلی این سوال رو از خودم می‌پرسیدم، چون واقعن سخت بود، داشتم رنج می‌کشیدم و نفسم بالا نمی‌اومد. برای تایپ کردن یک پاراگراف باید چند دقیقه‌ی طاقت‌فرسا بدون نگاه کردن به صفحه‌کلید حافظه‌ی انگشتانم رو به کار می‌گرفتم تا روی کلیدهای درست تقه بزنم. باید کار رو تحویل می‌دادم (اون روزها مترجم دورکار بودم) و می‌دونستم اگه به صفحه‌کلیدها نگاه کنم زودتر کار رو تحویل می‌دم و زودتر می‌تونم خلاص شم. ولی تحمل کردم. به کلیدها نگاه نمی‌کردم و سعی می‌کردم جای حروفِ روی صفحه‌کلید رو از پارتیشنِ حافظه‌های تازه‌وارد بازیابی کنم و به سرانگشت‌هام منتقل کنم. مثل حل کردن یک بازی پازل می‌مونه، با این تفاوت که اول با دقت خاصی تیکه‌پازل‌ها رو بذاری توی کشوهای یک کمد با سی‌وخورده‌ای کشو برای سی‌وخورده‌ای پازل. شروع می‌کنی به توزیع پازل‌ها داخل کشو‌ها. با خودت می‌گی که: «خب، من می‌دونم تیکه پازل مربوط به دم گورخر، توی فیلان کشو بالا سمت راسته. و پای گورخر توی فیلان کشو هست. و الی آخر.» حالا شروع می‌کنی به حال پازل ولی مشکل اینجاست که اجازه نداری به کمد و کشوها نگاه کنی. تو فقط می‌تونی پازل رو ببینی. شت!

حالا مگه یادت می‌مونه کدوم پازل رو کجا گذاشتی؟

جواب اینه که، آره. ذهن چیز عجیبیه. تربیت‌پذیره. از تغییر خیلی خوشش نمیاد ولی روتین و عادت می‌تونه تغییرش بده. طی فرآیند یادگیری هی تو گوش‌مون می‌خونه که «بابا بیخیال. همین که هستیم ردیفه.» شاید هم ردیفه براتون. ولی برای من ردیف نبود. تایپ ده‌انگشتی مهارتی بود که می‌خواستم داشته باشم. واقعن نمی‌دونستم تاثیرش چقدر خواهد بود ولی از یک لحظه به بعد تصمیم‌گرفتم که: «من از این لحظه تا آخر عمر درست و اصولی تایپ می‌کنم.»

دو هفته‌ی اول خیلی سخت گذشت. ولی هرچی بیشتر تمرین می‌کردم سرعتم بیشتر می‌شد. جای کشوها رو بلد شده بودم و با چشم بسته پازل رو می‌ذاشتم سر جاش.

هرجایی که بیکار می‌شدم و یک سطح صاف پیدا می‌کردم با یک صفحه‌کلید ذهنی تمرین می‌کردم تا جای حروف در صفحه‌کلید ملکه‌ی ذهنم بشه. کم‌کم حافظه‌ی انگشت‌هام قوی‌تر شد و تایپ کردن به کاری ناخودآگاه تبدیل شد. الان دیگه هرچی به فکرم میرسه رو با سرعت زیاد و خیلی راحت تایپ می‌کنم و این باعث میشه ذهنم درگیر پیاده‌کردن نباشه و همه‌ی توانش رو به کار بگیره که فکر کنه و پردازش کنه و خلق کنه و انگشتام با سرعت روی کیبورد بکوبه. اینجوری شد که بیشتر نوشتم و بیشتر نوشتم و الان یک وبلاگ‌نویس هستم. واقعن فکر نمی‌کردم یک روزی تایپ ده‌انگشتی اینقدر به دردم بخوره، و زندگیم رو عوض کنه.

چیزهای کوچیکی هستن که تاثیرات بزرگی می‌ذارن. بعله.

به قول استیو جابز این مهارت‌ها یه روزی بهت برمی‌گرده و یه جوری کمکت می‌کنه که کرک و پرت بریزه. استیو در مورد «خوش‌نویسی» داستانی مشابه داستان من داره. توی سخنرانی‌ای که در دانشگاه استنفورد داشت گفت:

تصمیم گرفتم توی دانشگاه واحد خوشنویسی رو بردارم. [آره دیگه، همونطور که ما تو دانشگاه می‌تونیم برای واحد‌های عمومی، «وصایای امام»، «انقلاب اسلامی» یا «تفسیر موضوعی قرآن» برداریم، اون‌ها هم می‌تونن واحدهایی مثل خوشنویسی، نمایشنامه‌نویسی، یا تایپ ده‌انگشتی بردارن. – سیزدهم] در مورد سریف و سنس سریف یاد گرفتم [دیدین یک سری فونت‌های انگلیسی حروف‌شون در لبه‌ها یک زائده دارن (سریف)، بعضی‌ها ندارن (سنس سریف)؟ – سیزدهم]، در مورد فاصله‌های بین حروف مختلف و ترکیب‌های متنوع‌شون،‌ و کلن در مورد اینکه چه چیزی باعث می‌شه یک تایپوگرافی عالی باشه. و این قضیه به طرز رندانه‌ای از جنس هنره، طوری که علم نمی‌تونه توضیحش بده. و اینجوری شد که به شدت من رو جذب خودش کرد. امیدی به هیچ کدوم از این‌ها نبود که یه روزی در عمل به کارم بیاد. ولی ۱۰ سال بعد، وقتی داشتیم اولین کامپیوتر مکینتاش رو طراحی می‌کردیم، همه‌ی این دانش و هنر برگشت سراغم و به کارم اومد. و از همه‌ی چیزی که در مورد تایپوگرافی یاد گرفته بودم توی مک استفاده کردیم. مک اولین کامپیوتری بود که تایپوگرافی قشنگی داشت. اگر من واحد خوشنویسی رو توی دانشگاه برنمی‌داشتم، شاید مک هیچ‌وقت این همه فونت متنوع و زیبا و حروفی با فواصل درست‌ و اصولی نداشت. و از اونجایی که ویندوز از مک کپی‌برداری کرد، احتمالن همه‌ی کامپیوترهای شخصی جهان از این زیبایی محروم می‌شدن.

پی‌نوشت:

یکی دو ماهی هم هست که رفتم سراغ تایپ ده انگشتی انگلیسی. و باز هم روزهای اول نفسم بالا نمی‌اومد، کمرم درد می‌گرفت و ذهنم زود خسته می‌شد. ولی الان دیگه به کی‌بورد نگاه نمی‌کنم وقتی انگلیسی تایپ می‌کنم و این حس خوبیه. سرعتم پایینه و هنوز ترجیح می‌دم متن‌های طولانی رو روی کاغذ بنویسم ولی خب… کم‌کم… کم‌کم… کم‌کم…

درباره نویسنده

ارشاد نیک‌خواه
قبلن خیلی سفر می‌کردم. الان بیشتر بازی می‌کنم. یه جایی کنار تلاقیِ هنر، علم و فلسفه‌.

نظر شما

 1. سلام
  راستشو بگم سیزدهم من سربازیمو مدیون همین تایپ ده انگشتیمم و سرعت بالای تایپم!
  وگرنه الان بجای اینکه با گوشیم برات بکامنتم از تو پادگان،باس تفنگ ب دست تو این هوای یخی پست میدادم…

  راستی من همون اِبیَم که تو لایو دیشب بهت گفتم کرمانشاه سرباز نباشی صلواااااات??

  1. ارشاد نیک‌خواه

   عزیز دلمی ابی جان. دمت گرم که با تایپ خودت رو نجات دادی.

   راستی خیلی حست کردم توی لایو :)) قشنگ سردم شد.

 2. سلام به ارشاد پر انرژی
  برای pc میشه از RapidTyping استفاده کرد
  فارسی هم داره یه کتاب خوب هم هست از مجموعه های کلید http://www.bamilo.com/انتشارات-کلید-آموزش-حمید-خسروی-کلید-تایپ-ده-انگشتی-۲۰۰۶۸۳۴٫html استفاده کنید
  آموزش خوشنویسی رو هم پشت گوش نندازین?
  آموزش های علی فرهانی تو این زمینه کاربردیه?
  موفق باشید همگی خصوصا ارشاد و کیوان عزیز ❤که تجربیاتشون رو بی منت در اختیارمون میذارید??

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قربونت برم سپهر جان.
   مرسی از اطلاعات مفیدت.

 3. ارشاد عزیز در مورد پیامدهای فیزیولوژیک تایپ در حالت نامناسب مثل آرتروز ، درد مچ دست و سندروم کارپال تونل هم بنویس.
  در مورد تایپ هم باید بگم الان دیگه با گوگل تایپینگ کار تایپ خیلی راحت تر و سریع تر شده؛ و البته بدون عوارض

 4. مرسی که باعث تحرک‌ میشی ?

 5. هوماه پورمختار

  ارشاد ازین پلتفرم ها و نرم افزار ها یا سایت هایی که ازشون برای یادگیری استفاده کردی چندتا خوبشو لطفن اسم ببر

  1. ارشاد نیک‌خواه

   هوماه فرق زیادی با هم نمی‌کنن. از چندسال پیش که من تمرین می‌کردم خیلی عوض شدن و اصلن یادم نیست ابزارهایی که استفاده می‌کردم کدوم‌ها بودن.

 6. این سایتم بد نیست برای تایپ ده انگشتی انگلیسی

  https://alison.com/course/touch-typing-training

 7. سلام ارشاد خوبی ؟
  از دیروز که این مقاله ت رو خوندم خیلی فکرم مشغول شد،تصمیم گرفتم امروز که اومدم شرکت تمام کارهام رو درست و اصولی تایپ کنم.از صبح که اصول تایپ رو یاد گرفتم بیچاره شدم ، دیگه نه می تونم مثل قبل اشتباه و تند تایپ کنم نه درست بلدم اصولی تایپ کنم .ولی دست از تمرین برنداشتم و کوتاه نیومدم.خیلی حلزون وار دارم کار می کنم و اصلاً به کیبورد نگاه نمی کنم . مرسی که مسبب این چالش شدی.هروقت حرفه ای شدم بهت ایمیل می زنم.
  راستی ۱۴ دقیقه طول کشید تا این متن رو بنویسم.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام شادی.
   وای خیلی حال داد کامنتت. این حس که مطلبتم یکی رو هل داده برای بهتر شدن خیلی بهم انرژی می‌ده. ادامه بده. مطمئنم همین الان هم که این متن رو می‌خونی تایپت سریعتر شده.

 8. https://www.typingclub.com/sportal/ این سایت خیلی خوبه تمریناش مثل بازی جذابه، متن ها همه انگلیسی هستند ولی اگر انگلیسی هم یاد بگیرین خیلی تو تایپ فارسی بهتون کمک می کنه

 9. http://utype.ir/ این سایت هم بومیه و هم آموزش تایپ فارسی داره هم انگلیسی و هم اعداد. اشتراک داره اما اونقدرا نیست.

  1. سلام ارشاد مرسی از انگیزه ای که ایجاد کردی منم شروع کردم و سلام یلداجان این سایتی که معرفی کردی خیلی باحاله مرسی

 10. من تایپ ده انگشتی رو اینطوری یاد گرفتم :
  وقتی داشتم چت میکردم و متوجه گذر زمان نمیشدم، و تنبلی میشد وقتی شب شده چراغ و روشن کنم سعی میکردم کلید ها رو حدس بزنم و این همینطور ادامه پیدا کرد و یه روز که در حال تایپ بودم متوجه شدم بدون دیدن کلید ها دارم تایپ می کنم و فوق عجیب بود برام 🙂 ولی ازش لذت بردم از اینکه بطور ناخودآگاه این روش رو یادگرفتم چون همیشه تنبلی میکردم که بصورت ده انگشتی تایپ کنم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چه باحال شد. فکر نمی‌کردم اینجوری بشه یاد گرفت. دمت گرم.

 11. سلام. مدت ها بود که می خواستم تایپ ده انگشتی رو تمرین کنم تا نیمه تمرین می رفتم و بعد بخش راحت طلب ذهنم منو به روتین قبل بر می گردوند. متن ات بهم تلنگر زد و از خودم پرسیدم چرا این علاقه/نیازم رو جدی نگرفتم؟ با اینکه کارهای شخصی و شغلی خیلی به تایپ کردن گره خورده. دوباره تمرین می کنم.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   برو ببینم چیکار می‌کنی. یکی دو هفته طاقت بیار روان و سریع می‌نویسی. قول می‌دم.

 12. من باید تز دوستم رو براش تایپ می کردم و اون لپ تاپشو بهم داده بود ولی لپ تاپش بر خلاف کامپیوتر من، صفحه کلید فارسی نداشت. این شد که مجبور شدم حفظی کار کنم. و این شد که تایپ ده انگشتی رو یاد گرفتم!

 13. ارشاد جان خیلی از همسن های من از طریق یاهو مسنجر و چت روم ها تایپ ده انگشتی رو یاد گرفتن؛ یادش بخیر ، انگیزه ها قوی بود!! مثه الان نبود که 🙂

 14. ام،اون واحدایی که ما برمی داریم هم شاید زندگی کسیو عوض کنه
  یا باعث شه به چیزایی که تاحالا فکر نکرده و بی دلیل ازشون بیزار بوده یا دوسشون داشته رو حالا جور دیگه ای بازخوانی کنه.

 15. با ناخونای بلند خیلی سخته 🙁

 16. سلام ارشاد جان
  منم سه هفته ای تمرین کردم الان رو کیبورد نگاه نمی کنم اما احساس می کنم که هنوز سرعتم پایینه فقط ۴۰ کاراکتر در دقیقه!
  به هر حال ممنونم از اینکه یه چیز جدید به من یاد دای.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول پسر. خوشم اومد. مطمئنم الان که این رو می‌خونی سرعتت بالاتر هم رفته.

 17. سلام ارشااااد عزیزیم —- کسایی که علاقه دارن به تایپ ده انگشتی “یوتایپ” رو سرچ کنن و استفاده کنن

 18. برای یادگیری تایپ ده انگشتی همیشه تمرین کنید هر چقدر بیشتر تمرین کنید سرعتتون هم بیشتر میشه ?

 19. سلام دوستان صرفا برای توصیه تایپ ده انگشتی. راستش من از آدمایی نبودم که خودم بشینم تمرین کنم. برای همین رفتم ۴۰ تومن دادم کلاس ثبت نام کردم صرفا برای اینکه وقتی توی کلاسم کاری جز این نمیتونم بکنم.
  اما برای شما به نظرم نرم افزار زیاد هست حتی با پشتیبانی از زبان فارسی. کافیه روزانه ۴۵ دقیقه تمرین کنید.
  بعد از ۷ روز دستتون راه می افته. بعد از ۲ هفته دیگه اصلا به کیبورد نگاه نمیکنید. و حتی میتونید سوئیچ کنید روی انگلیسی.

 20. ارشاد عزیز، من مجتبی، مدیر سایت یوتایپ هستم. به خوبی و درستی تو این مطلب به ضرورت یادگیری تایپ ده انگشتی اشاره کردی و جای سپاس داره.
  من این مطلب رو همون موقع که نوشته بودی خوندم ولی کامنتی نذاشته بودم. الان گفتم شاید خالی از لطف نباشه یوتایپ رو هم در اینجا معرفی کنم.
  کسایی که دوست دارن تایپ سریع فارسی و انگلیسی رو به راحتی و بی دردسر یاد بگیرن، می‌تونن روی نام یوتایپ در بالای همین کامنت کلیک کنند و یوتایپ رو هم امتحان کنند.

کامنت بذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *