سفر به جشن آب تایلند: یه پیشنهاد خفن برای اواخر فروردین

- درسفرِ زندگی
۱

یه پیشنهاد خیلی خفن براتون دارم اگه ۲۵ فروردین تا ۲ اردیبهشت خالی هستید (یا می‌تونید خالی بکنید): سفر به جشن آب در تایلند. اگه فاصله‌ی ایران تا تایلند رو در نظر بگیریم هزینه‌ی این سفر خیلی هم زیاد نمی‌شه (چیزی کمتر از ۳ میلیون تومن با احتساب پرواز و هتل/هاستل و خوراک برای دو تا سه هفته). جالبه که تایلند در فرهنگ ایرانی بیشتر به مقصدی تبدیل شده که در جوک‌ها و لطیفه‌ها کاربرد داره اما اینجا می‌خوام یه بُعد دیگه از تایلند رو بهتون معرفی کنم که خیلی هم خیس و خنک و فانه.

جشن سال نو تایلند هر ساله از ۱۳ آپریل ( ۲۵ فروردین سال ۹۶) شروع میشه و به طور رسمی ۳ روز طول می‌کشه (البته این وجه رسمی ماجراست و مردم این قضیه رو تا یک هفته کِش می‌دن). اتفاقات زیادی مثل دید و بازدیدهای ما ایرانی‌ها در طول سال نو تایلند اتفاق میفته اما اصل قضیه فستیوال آب یا سونگ‌کران هستش که در تمام شهرهای تایلند اتفاق میفته. این مراسم به دوران قدیم برمی‌گرده. در اول هر سال، طبق یه سنت قدیمی مردم روی شونه‌های هم کمی آب می‌ریزن تا به طور نمادین گناهان سال قبل همدیگر رو پاک کنند. این پدیده‌ی آب ریختن حالا تعریف تازه‌ای بخصوص در بین جوون‌های تایلندی پیدا کرده و این سه روز (در واقع یک هفته) تمامی شهرهای تایلند بدون استثنا تبدیل به میدون جنگی میشه مملو از اقشار مختلف که روی هم آب می‌پاشن. خیلی باحاله.

d6.7

هفت روز متوالی در تمامی خیابون‌ها و کوچه‌پس‌کوچه های تایلند هر لحظه باید منتظر فرد خندانی باشید که سال نو رو تبریک میگه و بسته به وسعش! یه سطل/دبه/شیلنگ آب رو روتون خالی میکنه. هیچ کس از این شوخی ناراحت نمی‌شه و بیشتر جوون‌ها هستن که وسط میدان جنگ، جان‌فشانی (بخوانید آبفشانی) می‌کنن. این اتفاق از صبح هر روز شروع میشه و تا ساعت‌ها بعد از نیمه‌شب ادامه داره. هیچ استثنایی هم وجود نداره. از خیابان‌های حاشیه‌ی شهر تا میدان‌های اصلی و مغازه‌ها و خانه و سر هر گذری چند جوون یا نوجوون رو می‌بینید که از یه بشکه آب برمی‌دارن و با لبخند به سمتتون میان. توصیه من اینه که مقاومت نکنید و لبخند بزنین و از خیس شدن لذت ببرید. تنها در یک صورت سرنوشت بدی در انتظارتونه و اون هم آدم های خبیثی هستند که داخل بشکه‌ها یخ می‌ریزن و با آب سرد به استقبالتون میان (بیشتر این کار رو با توریست‌ها می‌کنند. این قضیه در طول یک هفته فقط ۲ بار برای من اتفاق افتاد) ولی حتی در صورت رخ دادن این اتفاق به دلیل غریب بودن سعی کنید لبخند بزنید و همراه لبخند به فارسی فحش‌های بالای هجده سال نثارشون کنید تا جوابی داده باشید. به هر حال فراموش نکنید که در یک جنگِ جشن‌طور هستید. کم‌کم و با نزدیک‌تر شدن به غروب این دورهمی‌ها شلوغ‌تر میشه و صدای موزیکِ ماشین‌های اسپورت (مثل عکس پایین) که تا خرخره از جوون‌های تایلندی پر شده زیادتر میشه و رقص هم به این جمع‌ها اضافه میشه.

d6.2

 

اما چند نکته که باید در جشن آب تایلند حواستون بهش باشه:

اول. جیبتون خالی از پول نشه

حتما حتما پول تایلندی (بات) به اندازه کافی همراه داشته باشید. این چند روز تعطیلات اکثر مغازه‌ها و ادارات بسته هستن و تو این جنگ آبی در سرتاسر شهر دنبال صرافی و بانک گشتن دردسر مضاعفه. ما وسطای ماجرا دیگه بات نداشتیم و با مهربونی یه خانم فروشنده، که با اعتمادِ کامل به ما و بدون اینکه چیزی پیشش گرو بذاریم، ۱۰۰۰ بات بهمون قرض داد و از گرسنگی نجات پیدا کردیم. شما آینده نگر باشید چون ممکنه مثل ما خوش‌شانس نباشید.

d6.9-980x651

دوم. خطر تبدیل شدن پول و مدارک به خمیر

اگر مکان مشخص و مطمئنی دارید، وسایل مهم مثل پاسپورت و پول نقد رو همراه خودتون نبرین چون در پایان روز تبدیل به خمیر میشن. اگر هم مثل من کوله‌به‌دوش هستید، تعداد زیادی کاور پلاستیکی مطمئن در مقابل نفوذ آب همراه داشته باشید یا از فروشگاه‌های ۷/۱۱ تایلند (یه فروشگاه زنجیره‌ای که تو هر کوی و برزنی یه شعبه داره) خریداری کنید و موبایل و وسایل مهمتون رو داخلش بذارین و از گردنتون آویزون کنید یا بذاریدشون داخل کوله. سعی کنید از مدارک مهم مثل ویزای تایلند چند کپی همراه داشته باشید. آخرین روزِ این هفته‌ی پرماجرا شهرها تبدیل میشن به دریاچه و ما که تازه وارد شهر جدید شده بودیم مجبور بودیم تا رسیدن به هاستل حدود دو ساعت روی موتور تو ترافیک بمونیم و مردمِ مهمان‌نواز تایلند هم با دیدن قیافه‌های ما، از آخرین قطره‌های آب‌شون هم دریغ نکردن و روی سر ما خالی کردن. نتیجه اینکه وقتی کوله‌هامون رو باز کردیم با پاسپورت و دلارهای خیس روبرو شدیم و تا چندسال بعد تمامی جوهرهای پاسپورتم پخش شده بود. مثل من نباشید!

day6.23-980x651

سوم. اول روی خودت آب بپاش ببین اهلش هستی

شاید از یه ساعتی به بعد این قضیه آب پاشیده شدن روی صورت و بدنتون عصبانیتون کنه. به همین خاطر از همین اول سنگاتون رو با خودتون وا کنین. اگر اعصاب درست و حسابی ندارین یا این قضیه‌ی خالی کردن/شدن ۱۰۰ سطل آب در روز بنظرتون بی‌مزه بنظر میرسه، عطای سفر به تایلند رو به لقاش ببخشید. در ضمن بعضی جاها یه چیز خمیر مانندی میمالن روی صورتتون که اونم سعی کنید با لبخند قبول کنید. چیز خاصی نیست و فقط یه جور پودره که با آب مخلوط می‌کنن. بهش میگن دین سُر پونگ.

day6.11-980x649

چهارم. نگران سرماخوردگی نباش

هوا تو اون روزها معمولن در تایلند گرم و آفتابیه و ترسی از سرماخوردن نداشته باشید. مردم اغلب با تی‌شرت و شلوارک تردد می‌کنن و به خاطر گرمای هوا سریع خشک می‌شید.

d6.5-980x672

پنجم. اگه می‌خواید با بقیه‌ی توریست‌ها آب‌بازی کنید

خیلی از خارجی‌ها با هم قرار مجازی می‌ذارن و تو جاهای معروف (مثل جاده‌ی خائوسان که منطقه مورد علاقه‌ی بک‌پکرها در بانکوکه) با تفنگ آبپاش جنگ راه می‌ندازن. می‌تونین اینجور جاها رو امتحان کنید ولی اگر اصل هیجان رو میخواین، سوار یکی از همین وانت‌های مملو از جوانان پرشور بشین و با رانندگیِ دیوانه‌وارشون تجربه‌ی آب پاشیدن روی عابرها/ماشین‌های دیگه رو امتحان کنید.

IMG_5829-980x714

image-8be6e4ab62f5ca2bbae4fc39289ee2bc29dc008b0c82f9e1942c2a9c40ba1a0c-V-980x735

ششم. هزینه‌های سفر

می‌رسیم به اصل قضیه یعنی هزینه‌های سفر. هواپیمایی اتحاد معمولا تخفیف‌های خیلی خوبی در این بازه‌ی زمانی داره. همین الان اگر از یکی از سایت‌های خرید بلیت اقدام کنین می‌بینید که بلیت رفت و برگشت تهران–بانکوک رو اگر از هواپیمایی اتحاد بخرید خیلی خیلی از ارزونترین بلیت معمول (هواپیمایی ماهان) ارزون‌تر در میاد. بلیت رفت و برگشت در آپریل رو حدودا می‌تونید با قیمت ۳۵۰ یورو (یک میلیون و چهارصد هزارتومان) بخرید که بنظر قیمت معقولی میاد. پرواز اتحاد کیفیت بسیار خوبی داره و تجربه‌ی خوبی خواهد شد. پیشنهاد من اینه که اگر وقت کافی دارید، حالا که تا اونور دنیا رفتید با استفاده از پروازهای ارزونِ هواپیمایی ایرآسیا تجربه سفر هیجان‌انگیز به ویتنام (سخت ویزا می‌ده مثکه)، سریلانکا (ویزای الکترونیکی آسون)، مالزی (دو هفته بدون ویزا) و بقیه کشورهای شرق آسیا رو هم از دست ندین. هزینه‌ی هتل و خورد و خوراک در تایلند نسبت به ایران کمتره. هر وعده غذایی در تایلند هم حدود ۲ تا ۵ دلار براتون هزینه داره که خیلی ارزونتر از ایران خودمونه. تنها معضل، تفاوت ذائقه‌ی غذایی ما با شرق آسیا است. غذاهای تایلندی اکثرا تندن و بویی متفاوت دارند. پس از الان چاره‌ای بیندیشید اگر اهل تجربه‌کردن غذاها و طعم‌های جدید و متفاوت نیستید. در مورد اقامت هم با جستجو در سایت‌های مربوطه میتونین هتل‌های/هاستل‌های با تخفیف خیلی خوب رو انتخاب کنید (به طور میانگین ۱۰ دلار شبی) و یا از کوچ‌سرفینگ (اینجا در مورد کوچ‌سرفینگ همه‌چیز رو گفتم) استفاده کنید.

 

day-3.-51-980x666

هفتم. ویزای تایلند گرفتن مثل آب ریختنه!

ویزای تایلند رو می‌تونید از سفارت تایلند خیلی سریع و راحت با حدود ۳۰ یورو دریافت کنید. (البته این تجربه‌ی من بود. موقع نگارش این نوشته فهمیدم که جدیدن میشه ویزای تایلند رو تو فرودگاه مقصد دریافت کرد. فبها المراد!) پروسه‌ی دریافت ویزا به دلیل استقبال هموطنانمون از این کشورِ دوست و غیرهمسایه (!) دو سه روز بیشتر طول نمی‌کشه و فقط باید یه سری فرم پر کنید و مدارک رو تحویل بدین.

day-3.-1-980x658

هشتم. هرچی بیشتر باشید بیشتر خوش می‌گذره.

اگر بند ششم و هفتم رو با رضایت پشت سر گذاشتید، توصیه می‌کنم دسته جمعی برید به این سفر هیجان‌انگیز. قطعن تجربه‌ی آب‌بازی به وسعت یک کشور می‌تونه با حضور دوست‌های صمیمی جذابیت بیشتری براتون داشته باشه و یه گوپرو ضدآب هم میتونه عکس‌ و فیلم‌های خوبی براتون ثبت کنه.

day-3.-3-980x656

 

درباره نویسنده

پیمان یزدانی
سال 91 برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی به ایتالیا رفتم و سه سال زندگی در اروپا پنجره‌ای شد برای تجربه‌های جدید و آموختن روش‌های سفر ارزان. بعد از اتمام تحصیل به ایران برگشتم و حالا صبح‌ها سرباز، عصرها عکاس خبرگزاری ایسنا و در روزهای تعطیلات هم یک مسافر هستم.

نظر شما

کامنت بذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *