چگونه زبان انگلیسی من اینقدر خوب شد بدون اینکه کلاس زبان برم (و توصیه‌هام به شما)

- درسفرِ زندگی
۲۹۱

آره من خودم انگلیسی یاد گرفتم و هیچ‌وقت کلاس نرفتم. کاش می‌رفتم. ولی نرفتم. نشد. خودم زبان خوندم و بذار حقیقت رو بذارم کف دستت: برای اینکه زبانت رو خوب کنی باید وقت بذاری. روزی حداقل دو ساعت. اگه حال نداری همچین کاری بکنی اصلن وقت خودت هم تلف نکن و بقیه‌ی این مطلب رو نخون. ولی اگه می‌خوای واقعن وقت بذاری و زبانت رو بهتر کنی، بیا تا من قصه‌ی خودم رو برات تعریف کنم شاید بهت کمکی کرد.

 

برای من همه چی از مایکل جکسون شروع شد

اول دبیرستان بودم و زبان انگلیسی من مثل همه‌ی شماهایی که اول دبیرستان بودین (و اگه هیچ وقت کلاس زبان نرفتین) داغون بود. سیستم آموزشی‌مون هم که اون وضعیت.

همین روزها بود که یه کاست از مایکل جکسون رسید دستم و اون شروعِ همه چیز بود. مسحورِ مایکل جکسون و ترانه‌هاش شده بودم و هر روز اون کاست لعنتی رو پشت ‌و رو با ضبط صوت SONYمون پلی می‌کردم. صداش رو تا ته می‌بردم بالا تا دخترهای همسایه هم صداش رو بشنون و فرآیند مخ‌زنیم رو تسهیل کنه. کلی با این کاست حال می‌کردم. فقط یه ایرادی این وسط بود…

نمی‌دونستم مایکل چی داره می‌گه و از چی داره می‌خونه.

این شد که رفتم سراغ اینترنت. اوایل عصر اینترنت و کارت‌های اینترنت دایال‌آپ بود. و اون صدای نوستالژیک وصل شدن مودم به اینترنت…

 

 

رفتم توی یاهو (گوگل اون موقع یه پروژه‌ی دانشجویی بود) و زدم:

Michael Jackson song text

اونجا بود که با کلمه‌ی Lyric آشنا شدم و شعرهای مایکل رو پیدا کردم و همه‌ش رو ذخیره کردم و بردم مدرسه‌ی بابام. با پرینتر مدرسه (آره خب از بیت‌المال مصرف کردم) همه‌ی اون شعرها رو پرینت گرفتم و شروع کردم خوندن‌شون و اون شروعِ زبان یادگرفتن من شد.

با خوندن (و فهمیدنِ) متن‌های آهنگ‌ها کیف می‌کردم و هر بار با خودم می‌گفتم که «آآآآآآ، پس این داره می‌گه اییییین، اییییول» هر لغتی که یاد می‌گرفتم من رو برای یادگیری لغت‌های بیشتر تشنه‌تر می‌کرد. ولی من حافظه‌ی خیلی ضعیفی دارم. از همون بچگی اینطوری بودم. بنابراین یه سازوکاری لازم داشتم که دایره‌ی لغاتم رو گسترش بدم. همزمان با جعبه‌ی لایتنر و فلش‌کارت آشنا شدم (مرسی امید!) و اون یه جهشی بود در این مسیرِ یادگیری زبان و گسترش واژگان من.

از اون روزها به بعد دیگه به هیچ متن انگلیسی‌ای رحم نمی‌کردم. هرچی گیر می‌آوردم می‌خوندم و هر لغتی که بلد نبودم رو روی یک فلش‌کارت می‌نوشتم و اون رو وارد پنج‌خانِ جعبه لایتنر می‌کردم. اینقدر خوندم و اینقدر لغت یادگرفتم که بعد از یک مدت دیدم توی یک صفحه به جای اینکه ۳۰ لغت جدید ببینم به پنج شیش لغت جدید برمی‌خورم و برای اینکه ۳۰ لغت روزم رو بنویسم باید به جای ۳۰ دقیقه، ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه مطالعه کنم. خب این قضیه خیلی بهم روحیه می‌داد و داشتم آروم آروم رشد خودم رو می‌دیدم. باز تشنگیم بیشتر می‌شد. اینقدر می‌خوندم (می‌رفتم توی اینترنت و در مورد هر چیزی که کنجکاو بودم – از بدن زن گرفته تا جنگ‌افزار و ماشین و فلسفه – سرچ می‌کردم و می‌خوندم و لغت‌های جدیدش رو می‌نوشتم روی فلش‌کارت و حفظ می‌کردم) که دیگه نیازی به خوندن گرامر نداشتم. کنکور کارشناسی دادم و رتبه ۷۳ شدم توی منطقه سه. البته من کنکور ریاضی (رتبه: ۱۳۰۰ منطقه سه) رو پیگیری کردم و کارشناسی رفتم تبریز. بگذریم. داشتم چی می‌گفتم؟ آها… اینکه یک کتاب آموزش گرامر هم نخوندم ولی سوال‌های گرامر رو خیلی خوب می‌زدم. چطوری؟ وقتی زیاد مطالعه می‌کنی ساختار جمله می‌شه ملکه‌ی ذهنت. اونوقت دیگه همینطور که داری جمله رو می‌خونی خودت جای خالی رو پر می‌کنی چون کلی جمله‌ی مشابه این‌ور اون‌ور دیدی و دیگه خیلی روان شدی توی قضیه.

انگلیسی من رو به جاهای گنده‌ای برده. فرصت‌های خفنی رو برام پیش آورده و خیلی من رو جلو انداخته در زندگی. یکی از این جاها همین همایش جهانی گردشگری توی ترکیه بود. عکس اصلی این مطلب هم مال همون قضیه‌س.

یادگیری انگلیسیِ من از دایره‌ی واژگان و جعبه لایتنر شروع شد. اینجوری مهارت‌های reading رو تقویت کردم و بعدش به ایستگاه speaking رسیدم. شیرجه زدم توی صحبت کردن. با هر خارجی‌ای که می‌دیدم صحبت می‌کردم و با وجود اینکه می‌دونستم اشتباه‌های زیاد دارم خجالت نکشیدم و ادامه ‌دادم. خودم رو اصلاح می‌کردم، باهاشون تمرین می‌کردم (البته خب قطعن جفت‌مون از مصاحبت لذت می‌بردیم) و یاد می‌گرفتیم. خارجی‌ها یک ایرانیِ هم‌صحبت با انگلیسیِ کج و معوج رو به یک ایرانیِ ساکت ترجیح می‌دن، بهتون قول می‌دم. بعدها عضو سایت Couchsurfing شدم و مسافرهای خارجی رو به خونه‌م دعوت می‌کردم تا باهاشون صحبت کنم. هم انگلیسیم بهتر شد و هم اینکه کلی چیزهای باحال (از جمله هیچ‌هایک) ازشون یاد گرفتم. اینجوری شد که speaking و listening هم بهتر شد.

من از صفر شروع کردم و هیچ وقت کلاس زبان نرفتم. حافظه‌ی داغونی هم دارم. به این دوتا دلیل یادگیری انگلیسی از بزرگترین دستاوردهای زندگیمه که واقعن بهش افتخار می‌کنم. یعنی خداییش دم اراده‌م گرم. این روزها هم بهش نیاز دارم. کاش برگرده. تنها موهبتی که داشتم کنجکاوی و تشنگی برای یادگیری بود. اگه شما هم کنجکاو و تشنه هستید شروع کنید، هیچ وقت دیر نیست. بزرگ فکر کنید ولی کوچیک شروع کنید. با روزی نیم‌ساعت شروع کنید. اصلن بذارید چندتا توصیه بهتون بکنم و کلن قضیه رو جمع‌بندی کنم:

 

اما توصیه‌های من به شما برای یادگیری زبان

قبل از اینکه به خوندن ادامه بدین: اگه انگلیسی نمی‌خونید و قصد یادگیری زبان دیگه‌ای دارید و هنوز می‌خواید به توصیه‌های من گوش کنید هرجا توی متن کلمه‌ی «انگلیسی» دیدید به جاش اون زبانی که دارید می‌خونید رو بذارید.

۱ . دور و بر خودتون اتمسفری بسازید که همه‌چی توش انگلیسی باشه (انگلیسی صحبت کنید، انگلیسی گوش کنید و انگلیسی بخونید و از همه مهم‌تر انگلیسی فکر کنید) و خودتون رو مجبور کنید که توی اون فضا بمونید و توش فعالیت کنید. اگه یکی دوتا پایه پیدا کنید که چه بهتر، با هم حرف بزنید و اشتباهات همدیگرو به هم بگید. اصلن بشینید با زیرنویس انگلیسی فیلم ببینید و در مورد کلمه‌ها و اصطلاحات جدیدش حرف بزنید و یاد بگیرید. روزی حداقل دو ساعت با هم کار کنید. می‌دونم سخته ولی هیچ چیزی آسون به دست نمیاد. برای شروع می‌تونید از روزی نیم ساعت شروع کنید ولی خیلی زود باید به دو ساعت برسید و همون‌جا بمونید.

۲ . قبل از اینکه خسته بشید دست از خوندن و یادگرفتن بردارید. خودتون رو تشنه نگه دارید تا فردا هم برگردید سر خوندن. این رو از هاروکی موراکامی و کتابش «وقتی می‌گم دویدن منظورم چیه» یاد گرفتم.

۳ . گرامر نخونید. به جاش بیشتر متن بخونید و دایره‌ی واژگان‌تون رو گسترش بدین. برای اینکه تشنگی‌تون رو از دست ندین از موضوعاتی بخونید که بهش علاقه دارید. تاریخ هنر؟ نقد عکس؟ زندگی‌نامه‌ی جان اف کندی؟ اخبار روز دنیا؟ داستان‌های خاک‌برسری (عه یادش بخیر، من این یکی رو خیلی دوست داشتم!)؟ خلاصه‌ی کتاب؟ متون استارت‌آپی و کسب‌وکاری؟ چی دوست دارید؟ همون رو سرچ کنید توی گوگل و شروع کنید به خوندن. فلش کارت و خودکار کنار دستتون باشه که لغات جدید رو یادداشت کنید و سر فرصت بخونید.

۴ . فلش‌کارت و جعبه لایتنر رو جدی بگیرید. خیلی به درد می‌خورن و یادگیری واژگان رو به یک بازی تبدیل می‌کنن. حتی خودتون می‌تونید با چندتا تخته یا مقوا جعبه لایتنر بسازید. توی اینترنت سرچ کنید ابعاد و روش‌های یادگیریش دستتون میاد. کلن قضیه‌ش فان و باحاله.

۵ . از همین ابتدا سعی کنید معانی کلمات رو پشتِ فلش کارت به انگلیسی بنویسید. دیکشنری لانگمن بهترین ترجمه‌های انگلیسی به انگلیسی رو داره به نظرم. خیلی ساده توضیح داده.

۶ . از انگلیسی حرف زدن خجالت نکش. توی این مسیر، کمال‌گرایی بدترین دشمن توئه. وقتی می‌ری با یکی حرف بزنی به «انگلیسی حرف زدن» فکر نکن، به «برقراری ارتباط» فکر کن. وسیله و زبانی که باهاش حرف می‌زنی مهم نیست، اون ارتباط برقرار کردن و پریدن از یک مانع مهمه. بپر!

درباره نویسنده

ارشاد نیک‌خواه
قبلن خیلی سفر می‌کردم. الان بیشتر بازی می‌کنم. یه جایی کنار تلاقیِ هنر، علم و فلسفه‌.

نظر شما

 1. سلام ارشاد، دیشب که داشتم پست “ولی واقعن چگونه سفر کنیم و درآمد داشته باشیم | قصه‌ی من” میخوندم فکرشم نمیکردم امشب این پستو بذاری تو سایتت :))
  منم تقریبا تا دو سال پیش سعی کردم زبانم رو از طریق کلاس رفتن تقویت کنم جز معدود پیشرفت اتفاق خاصی نیافتاد
  ولی یه نکته ای توی این پستت خیلی مهم بود من هیچ وقت جعبه لایتنز و ۲ سال وقت گذاشتن تو روز و کلا یادگیری زبان بدون خوندن گرامر باور نداشتم . که البته از این به بعد باور دارم چون تجربه ای که یک نفر به دست میاره خیلی ارزشمند تر از هزاران ساعت کلاس اجباریه
  تچکر 🙂

  1. ارشاد نیک‌خواه

   کوچیکم رضا جان. امیدوارم تو هم شاخش رو بشکونی.

   1. آقای نیک خواه میتونین درمورد بازار کار هم توضیح بدین؟بازار کار و درامدش تو زندگی شما چطور بوده و هست؟من میخوام تازه شروع کنم برا یادگیری میخاستم در این زمینه هم اطلاعات داشته باشم تا درست تصمیم بگیرم..

   2. سلام ارشاد میشه بگید این فلش کارد . و اون لاینتر چی معنی میده ؟؟

 2. من جعبه لایتنر رو همیشه دست کم میگرفتم?
  مطلبی که گذاشتی خیلی مفید و کاربردی بود??

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قربونت پریسا جان. امیدوارم بترکونی و ماهی هشتصد تا لغت جدید یاد بگیری :))

  2. من قبلا خیلی کلاس زبان می‌رفتم. اما یه چیزش خیلی بده انگیزه‌ی آدم توی کلاسها تضعیف میشه. به نظرم آدم باید یه محیطی داشته باشه که براش انگیزه باشه.

   در رابطه با لایتنر خوبه. فقط بهتره که لایتنر رو یجوری با استفاده از متون انگلیسی یاد بگیریم نه لغت به لغت. جدیدا یه اپلیکیشن به اسم زبانشناس پیدا کردم که داستان های خیلی خوبی داره و از داخل متن داستان ها میشه لغات لایتنر رو ایجاد کرد. خوبیش اینه هم متن و هم صوت داستان در قسمتی که لغت مورد نظر وجود داره با هم وارد لایتنر میشه که خیلی کمک میکنه.

   آدرس سایتش هم اینه: https://zabanshenas.com

   حالا اون مطلبی که اول گفتم که محیط انگیزه بخش، تو این اپلیکیشن یه تالار گفتگو هست که بچه های با انگیزه ای داره که خیلی کمک میکنن.

   امیدوارم به درد بقیه بخوره.

   1. چرا فقط اندروید داره !؟
    ای کاش برای ios هم فکری میکردن

    1. واسه ios جعبه لایتنر زبان زیاده کلمه لایتنر رو تو سیب اپ جستجو کن نتایج خوبی بهت میده ، یه نرم افزار هست به اسم لایتنر که لغات رو دسته بندی موضوعی کرده و آماده داره و نیاز نیست لغتها رو خودت واردش کنی
     تو اپ استور اپل هم لایتنر رو به فارسی جستجو کن چند تا اپ فارسی داره
     موفق باشی

 3. سلام ارشاد.حافظه منم افتضاحِ و امسال بعد از یک سال که رفتم سفر دیدم واقعا زبانم افت کرده و تصمیم داشتم دوباره کلاس بدم.ولی خب همه ما خوب می دونیم که کلاس هیچی به آدم یاد نمیده‌…
  امروز که این پستت رو خوندم تصمیم گرفتم فاش کارت و جعبه لایتنر رو امتحان کنم
  امیدوارم نتیجه خوبی بده?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول. فقط یادت باشه که جعبه لایتنر و فلش‌کارت یه ابزار هستن و مهمترین ابزار تو «اراده‌» به زبان یاد گرفتنه. اول مطمئن شو که می‌خوای زبان یاد بگیری. کلی با خودت حرف بزن.

 4. مرسی از مطلبت ارشاد. و نکته ای که من میتونم اضافه کنم اینه که تا میتونن فیلم و سریال به زبان اصلی ببینن. معجزه میکنه

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول ناهید. آره این خیلی به درد می‌خوره. فیلم و سریال همزمان مهارت‌های درک انگلیسی و Listening و حتی Speaking رو تقویت می‌کنه. به نظرت با زیرنویس فارسی بهتره یا انگلیسی یا بدون زیرنویس؟

   1. به نظر من بستگی به سطح فرد داره یه نفر ک هیچ آشنایی ای با زبان نداره بیشتر زده میشه وقتی که از فیلمی که میبینه هیچی نفهمه و هیچ لذتی نبره ☹️

   2. میشه منم نظرمو بگم؟ سابتایتل انگلیسی حتمن. من خودم یکم چون بیکار بودم یه بار فارسی میدیدم یه بار انگلیسی یه بار بدون ساب. البته این کار در حال حاضر غیر ممکنه برام! چقدر بده بزرگ شدن!!!!

   3. اگه اشکالی نداره سوالی که از ناهید‌پرسیدید رو من هم جواب بدم ?
    یه روشی که من امتحان کردم این بوده که برای اینکه از فیلم دیدن هم لذت ببرم، اول یه بار فیلم رو با زیرنویس فارسی میبینم و بعد یه بار با زیر نویس انگلیسی. که دیگه چون متوجه شدم فیلم رو ، میتونم حدس بزنم این کلمه ای که نمیشناسم، معنیش چی میتونه باشه.

   4. من همیشه فیلمارو اول با زیرنویس فارسی میبینم ک یادم بمونه اینجا چی گفت و … بعدش ی بار دیگه با زیرنویس انگلیسی میبینم چون بالاخره منظور جمله ای رو ک گفته میشه یادت هست (چون دفعه قبل فهمیدیش ب زبان فارسی)اینجوری ممکنه خود لغت معنیش رو ندونی ولی به هر حال میدونی چی میگه و بعدش با اندکی سرچ معنی لغت ب لغت رو هم یاد میگیری//خیلی خفن بود مطلبت ..مرسی:>

    1. منم همیشه خیلی دوست داشتم این روشو . ولی وقت این که یه فیلم رو دوباره ببینم نداشتم و نرجیح میدادم یه فیلم جدید ببینم

   5. اگه انگلیسیت تا یه جایی پیش رفته بدون زیرنویس خیلی بهتره. زیرنویس حواس ادمو پرت می کنه یه کم، ولی بدون اون ادم همه تمرکزشو میذاره واسه شنیدن و فهمیدن و بعد از یه مدت که دیدی بدون تلاش زیاد می فهمی چی به چیه خیلی حال می کنی?

   6. به نظر من بهترین روش اینه که (برای کسی که اصلا بلد نیست و متوجه نمیشه انگلیسی رو) اول ها با زیرنویس فارسی ببینه، ولی به انگلیسیش هم گوش کنه، بعد کم کم یکم یاد میگیره ادم. بعد با زیرنویس انگلیسی و بعد دیگه یاد میگیره ادم بدون زیر نویس!
    (من هم انگلیسی رو اینجوری یاد گرفتم، و بعد ها کلی فیلم و سریال ترجمه کردم)

    1. میتونی یه لیست بلند از فیلم هایی که بادلهجه حرف نمیزنن و به یادگیری زبانم کمک میکنن رو بهم بدی

     1. Friends – vampire diaries- this is us –

 5. چه اراده ی قویی داری پسر، خوش ب حالت. بهتر ک خودت وقت گذاشتیو یاد گرفتی، من ک عمرم بیخودی توو این کلاسا هدر رفت ، ولی با این پستت انگیزه پیدا کردم ک خودم ادامه بدم. خوشحالم ک توو اینستا پیدات کردم?

 6. عالیی بود..
  من از راهنمایی به انگلیسی علاقه ی شدید داشتم و از دبیرستا رفتم کلاس زبان و بخاطر علاقه پیشرفت خوبی داشتم. دانشگاه کلاس نرفتم ولی دیدن فیلم و سریال گووش دادن فقط به آهنگ های انگلیسی خیلی خیلی به من کمک کرد.
  حرفت در مورد گرامر رو واقعا قبول دارم. حتی موقعی که کلاس میرفتم هم استادمون میگفت کاری به گرامر نداشته باشید خودتون یاد میگیرید و از قسمت گرامر توی کتاب سریع میگذشت و خیلی زیاد کتاب داستان و نوار کاست و سی دی و فیلم پخش میکرد برامون.

 7. سلام
  امروز داشتم اینستام چک میکردم پست های شما را دیدم.
  سیزدهم برام جالب اومد که چی هست.
  اومدم سایتتون.
  واقعا عالی بود.
  امیدوارم یک روز همدیگر را ببینیم.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام شبنم. مرسی واقعن لطف داری. منم هم امیدوارم ببینمت. جیگرتو.

 8. بعد مدت ها دوباره فرصت شد همه ی مطالب سایت رو یکجا خوندم…همشون عالی بودن…مرسی مرسی:)

   1. عزیز کجوری اینستا aziz.travels

    what is your page in the instagram?
    i am aziz.travels

 9. عاخ عاخ من با انریکه یاد گرفتم انگلیسیو اون وسط اسپانیاییم میخوند یکمم اسپانیایی یاد گرفتم =)))) البته امینم هم بی تاثیر نبود تو یادگیریم (بیشتر تو قسمتای فحش ناموسی) =))))

 10. سلام.ای ول واقعا مرسی ک برامون نوشتی از اینکه چطوری زبان یادگرفتی،من از اونجایی ک خیییلی شرایطم مث خودته و زبان و حافظم داغونه میدونم ک اینکار خیلی خیلی بهتره تا کلاس رفتن هرچند جایی ک من زندگی میکنم کلاس زباناش درب و داغونه.و از اونجایی ک ارزومه ی روزی برسه ک من همیشه تو سفر باشم پس مطمعنا باید زبان یاد بگیرم از همین امروز شروع میکنم و با تموم توان همه تلاشمو میکنم،بعدا ک یاد گرفتم میام بهت میگم و تشکر میکنم ازت ??مرسی ارشاد???

  1. ارشاد نیک‌خواه

   منتظرت می‌مونم زهرا. به امید اون روز.

 11. خوندمش، مرسی ارشاد انگلیسی الان واقعا لازمه و کمک میکنه دنیا و اطلاعاتی که میبینیم بیشتر باشه همونطور که گفتم من با ترجمه پینک شروع کرده بودم دلیل اصلی اینکه رفتم سراغ زبانم، راستش خودت بودی وقتی داستاناتو خوندم دیدم انگلیسی خیلی واست کاربرد داره، خیلی چیزاییم ک از ما بیشتر میدونی مدیون اینی(مثلا اون مقالات انگلیسی که واسه دوربینت خونده بودی و اینکه نیلوفرم انگلیسیش اوکیه)
  داستان فلش کارتا و خوندن داستانای مورد دارم به نظر خیلی خوبه میارمش تو برنامم?، پیشنهاد و فکر منم اینه که این بحثِ به درد خوردن انگلیسیو تو زندگی یه جورایی تو صفحت اشاراتی داشته باشی بهش چون مهمترین انگیزست ?❤️

  1. ارشاد نیک‌خواه

   با این جمله‌ی آخرت خیلی حال کردم و چشم، حتمن این کار رو می‌کنم و بهش اشاره می‌کنم. مرسی پسر که وقت گذاشتی. جیگرتو.

 12. خیلی باحالی ارشاد،کلی کیف کردم از خوندن مطلبت و سعی میکنم انجام بدم☺️راستی منم خیلی دوست دارم هیچ کایک یاد بگیرم و بتونم راحت سفر کنم?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   خیلی خوشحالم که به دردت خورده. اصلن اگه می‌خوای با یک تیر دو نشون بزنی برو و در مورد هیچهایک به انگلیسی بخون.

 13. آقا مرسی که این پست رو گذاشتی. ولی این اراده خیلی مهمه. من همه اینا رو یک بار یا بیشتر امتحان کردم. از فلش کارت گرفته تا ۵۰۴ و کلاس و فیلم و موزیک و کوفت و مرگ. بات آی کن نات کیپ گویینگ!!

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قبل اینکه شروع کنی باید سنگ‌هات رو با خودت وا بکنی. باید کلی با خودت حرف بزنی و ببینی اصلن آماده‌ی این قضیه هستی؟ یه سبک زندگی جدید لازم داره ولی بعد از یک مدت عادت می‌کنی و یهو به خودت میای و می‌بینی که چقدر زبانت بهتر شده.

 14. ارشاد گیان
  داستان علاقه به انگلیسی من هم مث مال تو بود البته من با آهنگهای مدرن تالکینگ…بعدش با مایکل آشنا شدم که شاهکار بود.
  منم عین خودت هیچ کلاس زبانی نرفتم… یه بار هم توی دانشگاه با توریست ها موقعیت پیش اومد که حرف بزنیم که نیم ساعتی گیرشون دادم…:)
  البته من جعبه ی لایتنر و تیک ایت رو استفاده نکردم…
  ولی من یه معلم عالی داشتیم که خیلی رامون انداخت و خیلی فراتر از کتاب دوم راهنمایی درس داد.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   یو ما هارت، یو ما سول لا لا لا لا لا لا لا :)))

 15. سلام , دمت گرم ارشاد , همیشه به یادتیم رفیق عمران نقشه ای , شخصا همیشه باهات حال میکردم , اما دوتا دلیل خیلی مهم داره که هنوز از یادم نرفتی , اول اینکه فوتبالیست خوبی بودی دوم اینکه یکی از بهترین فیلمای عمرم رو اولین بار تو بهم دادی سینما پارادیزو,,بازم دمت گرم که همچنان پرانرژی هستی

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قربونت بشم مرتضی جان. همیشه ردیف باشی و پرشور. دلم تنگ شد برای اون روزها. جیگرتو.

 16. وااای ارشاد جان دقیقا مثل من.منم اول دبستان ک بودم بابام کلاس زبان میرفت،منم ک بابایی بودم گررریه ک منم می خوام بیام بابام مجبور شد یبار منو ببره سر کلاسشون.رییزززه میییزه رفتم کنارش نشستم توو کلاس?وقتی انگلیسی حرف میزدن خیلی برام جالب بود که دارن چی می گن اینا به هم اولین بار بود ک انگلیسی رو اینجوری میشنیدم وقتی میومدم خونه میرفتم سراغ کتابای بابا و شکلاشون رو نشون میدادم می گفتم بابا اینا چی هستن و بابا ب من می گفت و من توو ذهنم می موند یا وقتی بابام انگلیسی تمرین می کرد منم مداد برمیداشتم با فارسی می نوشتم تلفظای بابا رو(گاهی هم اشتباه می نوشتم)مثلا:اپل،مای نیم ایز پریسا و…. وقتی بابا دید علاقه دارم منو گذاشت کلاس زبان و تابستونا کلاس میرفتم و بیشتر علاقمند شدم.دیگ راهنمایی ک دسترسی به اینترنت کارتی (یادش بخیر) داشتم اصطلاح سرچ می کردم،داستان،شعر و… بقول خودت کنجکاو بودم و ب هیچی رحم نکردم بخاطر همین سرکلاس اووونقد حرفذمیزدم که استادمون خییییلی خوشحال شد از انگیزه و موفقیتم.داداشم کلاس رو رها کرد ولی من ادامه دادم ب خوندن و سرچ کردن تا اینکه توو المپیاد زبان شرکت مردم تو دوران مدرسه و رتبه سوم آوردم و این انگیزه م رو بیشتر می کرد .بخاطر یسری مسائل ۴ سال بی اختیار از زبان دوور افتادم و ی جورایی افت کردم ولی وقتی ب اراده گذشته م و پشتکارم م فکر می کنم انگیزه می گیرم ک خودم واسه دوباره شروع کردن تلاش کنم ک خدااارو شکر زبانم الان داره مثل قبل خوب میشه?????

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چقدررررر خفن بود سرگذشتی که داشتی. واقعن دم بابات هم گرم. و چقدر خوب تموم شد قضیه‌ت. ایول. خوشحالم برات پریسا جون.

 17. ارشاد سلام
  اقا من راجع به این پست نمیخوام نظر بدم داخل پرانتز که این پست عالی بود و ازش استفاده کردم دمت هات پرانتز بسته
  روی سخنم با پستیه که راجع به کورد ها اینستا گذاشتی ولی من اینستا ندارم و از گوگل دیدم و اینجانظر میدم
  از وقتی این ویدئو منتشر شد همش فک میکردم شت چرا ارشاد هیچی نمیگه و پست نمیزازه تا با کپشنش حال دلم خوب بشه تا این که صبح از خواب بیدار شدم و فلش بک زدم شت و پس گرفتم و گفتم مرسی از این پست
  در ضمن من هیچ وقت این ویدئو رو پلی نکردم و نمیکنم و نخواهم کرد چون اختیار انگشت شصتمو دارم و نمیخوام کرد زبان های مملکتمو این مدلی ببینم بگذریم بریم اصل مطلب
  یه روزی همه ی فکرم( همه ها) این بود که چرا اهل تسنن دارن با ما که شیعه ی علی هستیم تو یه مملکت زندگی میکنن ولی امروز ( یعنی از دوسال پیش) فهمیدم که شیعه ی علی یعنی قبول همه ی سلیقه ها و اقلیت ها و افکار
  اگه یه عده کورد زبان رفتن سمته داعش دلیل نمیشه که همه ی اون قوم و نژاد و بد بدونم که اگه خود علی هم بود همین رفتارو میکرد و منی که شیعه ی علیم باید همین مدلی باشم
  اگه من الان دارم به راحتی به هیچهایک فک میکنم با عکاسی حال میکنم به خاطر کورد ها و عرب ها و ترک ها و اهل تسننی هس که تو مرز های ما هستن و من و امثال منم گرد کردیم وسط نشستیم
  من از فیها خالدونم به غیرت و شرف و مردونگیه قوم تو و بقیه ی اقلیت های ایران افتخارها میکنم

 18. راستی خیلی وقت بود که میخواستم ازتون بخوام راجع به زبان یادگرفتنتون بنویسید. یه عالمه ممنون?

 19. عالی بود قوت قلب گرفتم من برای ادامه تحصیلم واقعا محتاج زبان هستم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   امیدوارم به اون چیزی که می‌خوای برسی. کیپ گوینگ.

 20. من از وقتی دوران ابتدایی بودم به مدت پنج سال مرتب کلاس زبان رفتم و چون تو مدرسه و دانشگاه زبانم بدون خوندن خوب بود و فکر میکردم زبانم خوبه .مثل شما منم گرامر خود به خود مَلکه ذهنمِ و تو جمله میتونم بگم تا اینکه دیدم من فیلمها و اهنگها رو خوب متوجه نمیشم و listening ام مشکل داره و خودم این دفعه بدون کلاس سعی در پیشرفت خودم کردم و مثل تو lyricsمیگرفتم و شروع کردم کلمه در آوردن و جدیدا سریال friendsرو script رو میگرفتم و یه دفتر درست کردم و کلمه های جدیده هر قسمت رو نوشتم و خوب گوش دادم و دیدم قسمت های اخر تو هر قسمت کلمه های کمتری مینویسم و تقریبا دارم راه میفتم البته هنوز هم راضی نیستم چون فیلمها رو خوب متوجه نمیشم تو خوندن مقاله ها و اینا مشکلی ندارم ولی امان از اینlistening راستی میخوام یه سریاله جدید که هم کِیف کنم هم زبانم خوب شه شروع کنم پیشنهادی نداری؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول. چقدر خوب که داری پیشرفت خودت رو می‌بینی. حس خیلی خوبیه. راستش من خیلی سریال نگاه نمی‌کنم و ایده‌ای ندارم. شاید بقیه بتونن کمکت کنن و پیشنهادی داشته باشن؟

   1. سریال big bang theory اندازه friends نیست ولی خوبه. من اون و پیشنهاد می کنم و اینکه بازم friends رو ببین، بعد بازم ببین و دوباره هم ببین چون خیلی خوبه ?

 21. ممنون ارشاد جان از مطلب خوبت

 22. سلام آقا ارشاد
  من زبانمو تموم کردم یا کلاس رفتن و اکسنتمم خوبه،از چن ماه دیگم شروع میکنم تدریس تو زبانکده(رشته دانشگاهیم اقتصاده?)چه شود!!!
  ولی اصلا فرد خارجکی گیرم نمیاد بخرفم باهاش به جز یکی دوبار که تو سفرهام به کاشان و اصفهان ?
  راستی جعبه لایتنرو اصلا نتونستم استفاده کنم کلا??ولی منم همیشه استوری انگلیسی دستم بود و میخوندم با فیلم دیدن?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول زیبا. دمت گرم با این اراده‌ت. امیدوارم کلی روزهای خفنی در پیش داشته باشی.

  2. اگه میخوای فرد خارجکی گیرت بیاد میتونی یه سفر داشته باشی شیراز…به جز عید نوروز توی جاهای توریستی شیراز بیشتر از ایرانی خارجی میبینی حتی من خودم یه بار توی سرای مشیر از بس خارجی دیدم داشتم دنبال یه ایرانی میگشتم فقط?(این قضیه واسه ماه مهر بود)

 23. منم یه شب وقتی ۸ سالم بود ته فیلم ترمیناتور یکی از ترانه های مایکل رو دیدم و بعدش همه چی عوض شد، عاشق زبان شدم و زندگیم با اقتصاد و سیاست آمریکا پیش میرفت ولی خوب من اراده تو رو نداشتم.. با اینکه رشته زبان رو تو دانشگاه خوندم اما اصلا از سطح زبانم راضی نیستم و فکر میکنم همون کمال طلبی سنگ میندازه جلوی پام.. این پست رو خیلی دوست داشتم..سعی میکنم به توصیه هات عمل کنم..خدا رو چه دیدی شاید شد…

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول نرگس. امیدوارم جفتمون یه روز مثل بلبل با هم انگلیسی حرف بزنیم و کمال‌گرایی رو کامل بندازیم دور.

 24. من برای اونایی که میخوان انگلیسی یا هر زبان دیگریرو یاد بگیرن اپ Memrise رو پیشنهاد میکنم.
  این اپ فوق العادسسسس.

   1. منم اومدم کامنت دونی ک همین رو بگم.اساس کارش همون لایتنره ولی به لطف تکنولوژی الگو های تکرار پیشرفته تر داره و واژه رو با تلفظ میگه و خیلی هم واژه هاش بدردبخور و ارتباط برقرار کنه
    من انگلیسی رو مثه شما یاد گرقتم و الان لهجهم اففففتضاحه چون با متن کار کردم ولی الان ک دارم آلمانی یاد میگیرم با این اپ خیلی خوبه

 25. چقدر خوب و چقدر مهربون ??

 26. چه جالب پس تو هم مثل عموی من با مایکل جکسون شروع کردی.البته اون در سال ۶۲ اینا نوارا مایکل رو گیر می اورد و به فامیل خارج برویی که داشتیم میگفت که کتاب ترانه های مایکل رو براش بخرن.
  منم از سال دوم دبیرستان تنها انگیزه ای که برای زبان خوندن داشتم این بود که بفهمم بازیگرای Friends چی میگن.کل سریال رو از تهران سفارش دادم شد ۴ تومن با زیرنویس انگلیسی که چند سال بعدش زیرنویس فارسی براش اومد
  دیدن هر اپیزود فرندز چند ساعتی طول میکشید چون غیر از لغت پر از اصطلاح بود.
  ولی خوبی این طور یادگیری این شد که از لحاظ اصطلاحات انگلیسی دیگه خیلی اوکی شدم.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   آفرین یوسف. چه روش خوبی. فرندز عالیه.

 27. من تقریبا خیلی فیلم میبینم، الان میخام با خوندن رمانای انگلیسی یکم برم جلو، نظرتون چیه؟ یه چنتاشو میتونید معرفی کنید؟ الان دوتا رمان جوجو مویز و چنتا رمان کلاسیک مثل جین استن و خواهران برونته در دست دارم.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام. ایول فیلم که خیلی خوبه. در مورد رمان کلاسیک مطمئن نیستم راستش. به نظرم برو سراغ کتاب‌های جدید که با ادبیات معاصر انگلیسی یاد بگیری. چون جاهای دیگه بیشتر از این کلمات می‌بینی و در نتیجه فرآیند یادگیریت تسهیل می‌شه. رمان‌های کلاسیک متن سختی دارن معمولن.

   1. سخت بودنش کاملن درسته، ولی چون رمان های کلاسیک رو دوس دارم و ترجمشونو خوندم فکر کردم بم انگیزه میده، اما باید معاصر بخونم فعلا، حق با شماست.??

 28. ممنون عالی بود تجربه ات و بیانش،من از وقتی که یادم میاد یادگیری زبان جزو اهداف سال جدیدم بوده ولی همچنان درموردش منفعل عمل می کنم فقط دلم می خواد یاد بگیرم،تجربه ات بهم انگیزه داد،برم به قول تو سنگ هام رو با خودم وا بکنم ببینم چند چندم☺

 29. سلام تا حدودی با مطلبی ک نوشتی موافقم ولی خب این مدلی یادگیری زبان بیشتر حالت کاربردی و کار راه انداختنیه وگرنه اگر کسی بخواد پایه ایی و خیلی خوب یاد بگیره روش تو بنظرم جواب نمیده بقول خودت ی جاهایی ک میخوای باهاشون صحبت کنی یه سری غلط داری به هر حال خوندن خود گرامرم میتونه تو این موارد کمک کنه که غلط نداشته باشی

 30. بازم باید بگم ایول بهت ارشاد یا همون زردمبو که دوست دارم بهت بگم. من ٣ سال کلاس زبان رفتم ولى همه تلاش و خونده من منوط میشد به وقتى که توى تاکسى نشستم و دارم میرم کلاس. تا کلاس بعدى دوباره این کتاب بسته میشد و من دوباره توى تاکسى بازش میکردم ببینم چى بوده اصلا. فقط الکى ار گرامر نمره قبولى میگرفتم و هى میرفتم بالاتر. یه جا گفتم تا نشینى و درست و درمون با خودت کنار نیایى این مدل زبان یاد گرفتن به درد عمه ات میخوره و من کلاسا رو ول کردم و هنوز با خودم درست خلوت نکردم که ادامه بدم یا نه. مطلب امروزت یه تانگرى زد بهم که زهره به خودت بیا که میتونى انجام بدى یا نه ؟ اگه شد حتما بهت خبر میدم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول زهره. حتمن خبرم کن که چیکار می‌کنی. امیدوارم هر تصمیمی که می‌گیری (بهش بچسپی و) تهش بهترین‌ها برات اتفاق بیفته. جیگرتو.

 31. سلام ارشاد. من تا قبل خوندن این پست ( و کلا یه سری تحقیقات میدانی ) فک میکردم تنها کسی که کلاس نرفته زبان یاد گرفته خودمم :))) دبیرستان که بودم انقد انگلیسیو دوس داشتم که مکالمه ها رو‌ حفظ میکردم رسمن ، بعد بابامم تو یه دوره ای فیلم زیاد میخرید همه رو با سابتایتل انگلیسی میدیدم ، بعد ناچارن برا اینکه بفهمم چی میگن لغاتو یادداشت میکردم معنیشونو درمیاوردم و کلا فیلم دیدنه انقد تکرار میشد که هم سکانساشو حفظ میشدم هم دیالوگا رو. بعد دیدم این قضیه خیلی باحاله همین بلا رو سر آهنگا هم درآوردم. دانشگاهم ادبیات انگلیسی شرکت کردم و قبول شدم و عین هشت ترمو به استادا توضیح میدادم که والا بلا کلاس نرفتم. اکسنت‌م یه لول از بچه های کلاس بالاتر بود برا همین باور پذیر نبود براشون و همش راجع به نحوه یادگیریم ازم میپرسیدن. اینو نگفتم که از خودم تعریف کنم ، گفتم که بگم این فیلم و سریال و لیریک آهنگا رو دست کم نباید گرفت معجزه میکنن از هر لحاظ ^_^
  طولانی شد اما یه چسناله هم بکنم تهش ، با تمام این اوصاف همون کمال گرایی و ترس از خرابکاری کار دستم داده و دورم کرده از اون شرایط خوبی که حقمه توش باشم. ولی این پست انقد الهام‌بخش هس که برا تلاش دوباره ترغیبم بکنه و مجابم کنه یه چند وقت دیگه از خوب شدن اوضاع برات بنویسم. کلی هاگز ان هاگز

  1. ارشاد نیک‌خواه

   دقیقن تو همونی هستی که هیشکی حرفشو باور نمی‌کنه :)) ولی من باور می‌کنم. خیلی شانس آوردیم من و تو که اینقدر به این زبون علاقه داشتیم و هی تشنه‌ی یادگیری بیشتر بودیم. دمت گرم.

   و اینکه لعنتی، پایه باش برگردیم توی این وادی و هر روز کمی بخونیم و خودت که می‌دونی، هنوز کلی جا داریم که بیشتر یاد بگیریم و زبان انگلیسی‌مون رو بهتر کنیم. حتی می‌تونیم خیز برداریم برای یک زبان دیگه (مثلن من دارم به اسپانیولی فکر می‌کنم). خلاصه اینکه آره دیگه. چیز تو پرفکشنیسم. باید شروع کرد، هرچند کوچیک.

  2. یادگیری واژگان
   این نقطه قوت من تو یادگیری زبان بود و اینکه دوستای خارجی پیدا کنمو و باهاشون حرف بزنم
   البته الان چندسالی میشه یعنی دیگه میشه ۹ سال با هیشکی انگلیسی حرف نزدم
   کلا سبک زندگیم عوض شد دلیلشم یاسمن:(

 32. جعبه “به یاد” هم خیلی خوبه من باهاش تو کنکور رتبم ۵ شد یعنی روش استفادش از لایتنر راحتتره.به من انگیزه دادی دوباره برم سراغش?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول حدیث. کنکور رو ترکوندی که. جعبه به‌یاد هم فکر کنم یه جورایی شبیه به جعبه لایتنره. کلن که همه‌شون از یک سیستم استفاده می‌کنن و مبتنی بر مرور در بازه‌های زمانی مختلف هستن.

 33. سلام ارشاد عزیز

  همیشه از اینستا مطالب جذابتون رو دنبال میکردم و امید دارم یه روزی محدودیتهامو بشکنم و حداقل به یه سفر از پیش تعیین نشده برم. من به همینش راضیم. پست امروزتون رو که دیدم مستقیم اومدم اینجا و خب منو برگردوندی بیست و سه چهار سال پیش… اونموقع که عشق کارتونهای والت دیزنی رو داشتم و عاشق آهنگاش. وقتی به جای مشق نوشتن میرفتم آهنگاشو با کیفیت عالی ضبط میکردم :-))) و عاشقانه گوش میدادم. دقیقاً عشق به زبان منم از اونجا شروع شد.

  ما با هم خیلی متفاوت هستیم برای همین روش یادگیری هر کسی فرق میکنه اما عشق به فهمیدنه که توی همه ی ماها مشترکه. من خیلی چیز هارو امتحان کردم. اونموقع که شرایطشو داشتم کلاس رفتم…فیلم دیدم… آهنگ گوش دادم و lyrics میخوندم …حتی رشته ی دانشگاهیمو همین انتخاب کردم با اینکه همیشه نمره های درسهای حفظیم از بقیه درسام کمتر بود!) و رمان خوندم اما یکی از مهمتریناش این بوده که همیشه با انگلیسی فکر کردم ذهنم، دعوا کردم با طرف، دوستی کردم…چون اینقدر توش خودمو غرق کردم که این زبان شده قسمتی از وجود من و خب زندگی کردم باهاش.

  دیدم یکی از دوستان در مورد رمان خوندن سوالی پرسیدن که جسارت میکنم و تجربمو میگم. راستش مطالعه ی من از همون کتابهای باریک کوچولو که لول بندی میشد شروع شد اما به جایی رسید که مثلاً وقتی فهمیدم فیلم twilight از روی کتاب نوشته شده و ادامه داره و باید صبر کنم یه سال دیگه که فیلمش ساخته بشه و منم کم طاقت شروع کردم به گشتن زبان اصلی این کتاب و همه جارو زیرورو کردم و متاسفانه موفق نشدم. زنگ زدم به یکی از اقوام که خارج از ایران زندگی میکنه و ازش خواهش کردم برام اینو یجوری بفرسته.

  دو ساعت بعد زنگ زد و گفت برو از تو میلت بگیر!!! من مونده بودم جریان چیه خب هشت سال پیش من واقعاً با ایبوک آشنایی نداشتم و از اونجا اصلاً من وارد یه دنیای دیگه ایی شدم.

  روشی که من سرچ میکنم اینجوریه… فرض میکنم هیچ اطلاعاتی از یه کتاب خوب ندارم… با گوگل کردن best sellers books حالا هر سالی یه عالمه حق انتخاب دارم و هرکدوم که جلدش برام جذاب باشه رو از توی سایت http://www.goodreads.com خلاصشو میخونم و اگر خوشم اومد اسم اون کتاب رو به همراه عبارت free reading online گوگل میکنم و میتونم این کتاب رو در هر شرایطی بخونم.

  حالا توصیه من به اونهای که تازه میخوان شروع کنن اینه که خب قطعاً رمانهای کلاسیک خیلی عالی هستند اما الان به حدی کتاب خوب و وجود داره و نویسنده هاشونم در قید حیات هستند و اینستاگرام هم پیج دارنو و اینجوری میتونی باهاشون یجورایی زندگی و خال کنی و …

  من از سایتهای http://www.freevampires.net و http://www.rednovels.com استفاده میکنم و خوبی این سایتها اینه که کتابها دسته بندی هستن و میتونی راحت کتابتو بیدا کنی. یه کتگوری هست به نام new adult که به نظرم نگارششون خیلی بهتره و واقعاً باعث پیشرفتم شد.

  الان من نه ساله که عملاً فعالیتی جز این ندارم و از وقتی که مامان شدم و خیلی دلالیل دیگه ایی شرایط کلاس رفتن… نداشتم اما با این روش یادگرفتن رو استپ نکردم.

  در آخر خیلی خیلی خوشحالم که با یک جوون کرد پرتلاش، باانگیزه، خوش فکر، مثبت … آشنا هستم و میتونم چیزهای خوبی از شما یاد بگیرم. موفق و تندرست باشید.
  فتحیه

  1. ارشاد نیک‌خواه

   فتحیه جان کلی مرسی و کلی مهر. خیلی نکته‌های خوبی گفتی و من خودم خیلی ازت یاد گرفتم. واقعن دمت گرم که با این اراده و با این سبک زندگی (مادر بودن خیلی سخته) باز هم یادگیری رو متوقف نکردی. خیلی حرفه خداییش.

   آره گود‌ریدز خیلی خوبه و واقعن بهترین جا برای غلط زدن توی کتاب‌های انگلیسی و خلاصه‌ها و نظرات بقیه‌س. یه شبکه اجتماعی فاخر و درست و حسابیه. البته من از اینترنت نمی‌تونم کتاب بخونم چون چشام خیلی زود خسته می‌شه ولی یه کیندل خریدم که باهاش کتاب خوندن خیلی تجربه‌ی مطبوعی شده. دوستش دارم.

   و اینکه… هیچی دیگه همین. دمت گرم. خوشحال شدم از خوندن نوشته‌ت و باز هم این اطراف بیا.

   جیگرتو

 34. سلام
  بنظرم یه گزینه ی خوب دیگه هم وجود داره که به زبان یادگرفتن خیلی کمک میکنه و اون دوست انگلیسی زبان پیدا کردن بخصوص که اون دوست جنس مخالف باشه! پیدا کردن همچین دوستیم سخت نیست تو فیس بوک یا اینستا یا سایتای دوست یابی میتونید با یه پسر یا دختری که خوشتون میاد شروع کنید به حرف زدن یه hi هم که دیگه همه بلدن واینجوری یه گفتگوی خوب شروع میشه

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چه روش خوبی. ایول. راستش الان که فکرش رو می‌کنم خودم هم از این روش خیلی استفاده کردم و خیلی کمک کرده.

 35. سلام به همه
  من با نظر ارشاد مبنی بر اینکه باید کمال گرایی رو در یادگیری زبان گذاشت کنار رو کاملاً قبول دارم.
  این رو با یک تجربه ی شخصی توی سفر به ارمنستان فهمیدم.
  چند ماه پیش من و دوستم تصمیم گرفتیم که به ارمنستان یه سفر داشته باشیم . در رابطه با وضعیت انگلیسی صحبت کردن کاملاً توی یه سطح متوسط بودم ولی دوست من از وضعیت اسفناکی توی صحبت کردن به زبان انگلیسی برخوردار بود در این حد که به کلمه ی فوتو به معنای عکس میگفت پوتو ولی خب فرقی که بین اون و من بود این بود که اون روی بسیار باز و راحتی داشت و اصلاً براش مهم نبود که اشتباه کنه ولی من بسیار محافظه کار و مراقب که یوقت یه کلمه ی نامربوطی نگم و فکر کنن من بی سوادم .ولی در کمال نباوری باید بگم که این دوست ما کلی رفیق ارمنی پیدا کرد کلی شماره گرفت کلی آدرس و پیدا کرد و من دریغ از یه صحبت کوتاه.
  پس سعی کنید کمال گرایی رو کنار بزارید من هم توی روزای آخر سفر همین کار رو کردم و باید بگم که با همین دایره ی محدود لغاتم حتی تونستم بحث فلسفی با ارمنیا داشته باشم ?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   بهترین مثال رو زدی برای موضوع کمال‌گرایی. دمت گرم.

 36. سلام ارشاد
  من و همسرم(پیام)تقریبا پنج ماهه که اومدیم یه شهری به اسم بافلو تو ایالت نیویورک و پیام دانشجوعه و تو این مدت من از ندونستن زبان کلی اذیت شدم و بزرگترینش مشکل کمال گرایی بود که واقعا میترسیدم صحبت کنم.
  این درحالیه که من توی شش ماه زبان مادری پیام که هورامی هستو یاد گرفتم و میتونم صحبت کنم ولی انگلیسی برام یه قول بزرگ شده چون مردم بومی اینجا خیلی لهجه ی سخت تری دارن و اعتماد به نفس آدمو میگیرن??
  ولی میخوام جدی تر شروع کنم و واقعا ترسو کنار بزارم!
  مرسی از مطلب مفیدت❤️??

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول فاطمه. خیلی برات خوشحالم و مطمئن باش اگه هورامی یاد گرفتن برات شیش ماه طول کشید (من می‌دونم هورامی چقدر سخته) پس انگلیسی بیشتر از سه ماه برات کار نداره. برو ببینم چه می‌کنی.

 37. من خودم دقیقا زبان رو مثل آقا ارشاد یاد گرفتم فقط چنتا تجربه رو میخواستم به اشتراک بزارم که خیلی کمکم کردن یکی استفاده از اپلیکیشن (Anki) که کاره همون جعبه لایتنر رو میکنه البته به علاوه یه سیستم هوش مصنوعی برای یادآوری کردن لغات که عالیه و همینطور مجموع لغات پرکاربرد آکسورد ۳۰۰۰ که دانشگاه آکسفورد با داده کاوی از بین یه عالمه متن و مقاله و فیلم اینا رو جمع کرده و ادعا داره که بین از نود درصد واژگان مورد استفاده در انگلیسی امروزی رو در برمیگیره که خودم کاربردی بودنشو واقعا حس کردم در انتها جا داره بازم از آقا ارشاد بابت پستای عالیش تشکر کنم.

  1. سلام میشه روش استفاده ازش توضیح بدین

 38. مرسییییی از مطلب خوبت! فکر نمیکردم جعبه لاینتر انقد مفید باشه!
  من بیشتر لغات انگلیسی رو از آهنگ ها و فیلما یاد گرفتم. میخوام این تابستون بترکونم و جدی تر کار کنم که بتونم راحت و روون و با لهجه ی درست صحبت کنم. خیلی توصیه هاتون مفید بود مرسیییی❤

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول پریسا. اول مهر دیگه مثل یک بلبل انگلیسی حرف میزنی.

 39. وای خدا ارشاد باورم نمیشه. من هم عاشق دیدن فیلم با زیرنویس انگلیسی هستم و هم عاشق پیدا کردن متن آهنگ ها و ترجمه کردنشون و هم خونی کردن باهاشون
  و اینکه بتونی با این کارهای لذت بخش انگلیسی یاد بگیری خیلی هیجان انگیزتره
  خیلی
  ممنون ارشاد
  ممنووووون

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چقدر شور و اشتیاقت به زندگی و یادگیری رو دوست داشتم. بغل.

 40. سلام ارشاد
  منم چند وقته دارم زبان می خونم
  یه باور غلط تو ذهنم باعث شد که زبان خوندن رو پشت گوش بندازم و تازه الان که مدرک ارشدم گرفتم شروع کنم به زبان خوندن
  اونم این باور که من بدون کلاس زبان نمی تونم انگلیسی یاد بگیرم!
  بنا به دلایلی نشده بود کلاس برم فک می کردم دیگه دیره
  اما خیلیارو دیدم که خودشون زبان خوندن و دقیقا مث خودت رتبه های خوبی هم تو کنکور آوردن
  یکم که سرچ کردم دیدم همه رو لغت خوندن از متن، فیلم و سریال دیدن. خوندن داستان های انگلیسی و .. تاکید می کنن
  منم این جوری شروع کردم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول فاطمه. خوشحالم می‌خوای شروع کنی و امیدوارم خیلی زود با اولین پیشرفت‌های خودت حال کنی. مراقبت کن.

 41. سلام ، ارشاد جان من نیز برام مطلب جالب بود و میخواستم شروع کنم ، با این تفاوت که من حافظه ی قوی دارم اما اعتماد بنفس صحبت کردن کم دارم ، اگر یکبار مسخره م کنن دیگه حرف نمیزنم که میدونم نکته ی منفی ه ، باید از زاویه ی روانشناسی ریشه یابی و حل کنم ، مرسی

 42. سلام ارشاد:)
  یه بار بهت ایمیل زدم و ازت خواستم هم زود زود پست بزاری هم راجع به یادگیری زبان تجربه تو بگی…
  خیلی دمت گرم بابا!!اصن یه ذوقی کردم دیدم مطلب گذاشتی:)))

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام نرگس. مرسی که اینقدر پیگیری و من رو به جلو و نوشتن و اینا هل میدی. :قلب

 43. سلام، خوبی؟
  مرسی که از شیوه هات برای یادگیریِ زبان نوشتی.
  منم یه شیوه بگم؟؟ بگم دیگه…
  یکی از چیزایی که الان تو این لول میتونه شاهکارت کنه میدونی چیه؟ یوتیوب.
  فکر کن یه عالمه معلم نِیتیو و خوشتیپ اون پشت دارن بهت زبان یاد میدن و به بهتر شدنت کمک میکنن.
  یه عالمه کانال هست که میتونی از بینشون معلم مورد علاقت رو انتخاب کنی و روزی یک ساعت بشینی پای حرفاش (که قطعا با کلاسای اینجا زمین تا آسمون فرق داره)
  و یه شیوه دیگه هم پادکست هست. میتونی از سایت eslpod.com دانلود کنی و توی مسیر یا هر وقتِ دیگه گوش بدی.
  امیدوارم هممون خیلی خیلی خفن بشیم تو همه چیز

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چقدر روش‌های باحالی گفتی. من خودم پادکست خیلی دوست دارم ولی گاهی یادم میره که پادکست چقدر خوبه. پادکست‌های Radiolab رو خیلی دوست دارم و به نظرم رودست ندارن. خودت چه پادکستی رو پیشنهاد می‌دی؟

 44. این عالیه، من تقریبا زبان انگلیسیم خوبه، همیشه دوس داشتم بهتر تر بشه و آلمانی هم یاد بگیرم از امروز منم شروع میکنم باشد که ۲ سال دیگه خفن بشم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول. مطمئنم خفن می‌شی. همینجوری برو جلو ببینم چه می‌کنی.

 45. سلام.
  از چه منبعی برای تلفظ درست کلمات استفاده کردید؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام سولماز. من از فیلم‌ها و البته فونوتیک خود دیکشنری‌ها استفاده کردم.

 46. سلام ممنون از ارشاد عزیز
  منم از تجربه م تو یادگیری زبان بگم:
  لغت + مکالمه با خارجی زبانها حتی اگه دامنه لغاتتون گسترده نیست چون با هر مکالمه لغاتی به کار ببرن بلد نباشی سعی میکنی لغات جدید رو یاد بگیری
  منم بدون کلاس یاد گرفتم چون علاقه داشتم و احساس نیاز میکردم که یاد بگیرم:) ساغ اولاسان ارشادجان یاشا:)

  1. ارشاد نیک‌خواه

   جیگرتو. ایول مرسی از توصیه‌ت. دقیقن… یادگیری از کمال نمیاد، بلکه از نقص میاد.

 47. و کیمیا بعد از خواندن این پست متحول میشود و وسایل تهیه ی لایتنر میخرد
  (من سه ساله که دارم زبان میخونم ولی هیچوقت انگیزم مثه الان نبوده)
  باشد که رستگار شومممممم
  مرسییییی ازت ارشاااااااااادِ بترکوووووووون

  1. ارشاد نیک‌خواه

   و کیمیا از آن روز به بعد یک کیمیای زبان‌انگلیسی‌دان با دنیایی وسیع‌تر بود…

 48. چه حس خوب و باحالی. این هم داستان منه: قضیه ی یاد گرفتن زبان من از تابستون سالی که میخواستم برم اول راهنمایی شروع شد. و تلنگرش؟ سریال پرستاران شبکه ی یک صدا و سیما!
  من عاشق میچ و تری (عشاق این سریال) و رابطشون بودم اما یه مشکلی بود و اونم “سانسور”! من هیچی از اتفاق هایی که بین این دو تا میفتاد، سر در نمیاوردم، هر هفته، نهایتا ۴ دقیقه، اونم درحالیکه به دلیل حجاب نامناسب سه سانت از بالا و پایین صفحه قطع شده…
  اینطوری نمی شد. چیکار کنیم؟! اینجا بود که کار من به اینترنت (از همون بوق بوقیا) و خلاصه ی داستان هر قسمت توی سایت رسمی تلویزیون استرالیا کشیده شد. مثل یه معتاد از صب تا شب، اول متن ها رو توی دفترم می نوشتم و بعدش با دیکشنری معنی لغات رو پیدا می کردم، اون وسط مسطا هم به چند تا کلمه ی جدید بر می خوردم و اون ها رو یادداشت میکردم. این زندگی من در طول یک سال بود تا اینکه تابستون سال دوم راهنمایی توی یک سایت نسخه ی اورجینال فصل دو سریال رو برای خرید پیدا کردم. ١۵ هزار تومن بود… من همه ی پول تو جیبی هامو زیر فرش اتاقم قایم می کردم، وقتی پول جور شد… به معنی واقعی کلمه به مامان و بابام التماس کردم… و اینجا بود که سر و کله ی قسمت لیسینیگ پیدا شد! تمام تابستون، شبا که مامان و بابام میخوابیدن، یواشکی بیدار می شدم و سریال میدیدم. اگه بگم فصل دو رو حداقل ٢٠ بار دور کردم اغراق نکردم اونم درحالیکه سعی می کردم هر قسمت رو با خلاصه اون قسمت تطبیق بدم و کلمه هایی که میگفتن رو با هر اسپلی که به ذهنم می رسید توی دیکشنری جست و جو کنم. و بعد از اون این شور من برای یادگیری زبان های خارجی به هیچ وجه از بین نرفت.
  الان دارم فرانسه رو بصورت حرفه ای و آنلاین یاد میگیرم، از ترم قبل هم توی کلاس زبان آلمانی دانشگاه ثبت نام کردم و تا وقتی که زندم دست از سر زبان آموزی برنمی دارم. هرگز.٠

  1. ارشاد نیک‌خواه

   وای فاعزه (؟!) واقعن داستانت خیلی خفن بود. یعنی تو به معنای واقعی یک خوره‌ی زبان هستی. بهت تبریک می‌گم که اینقدر عاشقی. برو ادامه بده. اسپانیولی هم بذار تو برنامه. ایول.

  2. درود بر شما . می شه راهنمایی کنید چطور فرانسه یا المانی رو به طور انلاین و حرفه ای میشه یاد گرفت؟

  3. وااااای عالیه،خوشبحالتون من نمیتونم یه فیلم و دوبارببینم،منم میخوام چنتا زبان و یادبگیرم خیلی دوس دارم و ازاین کارخسته نمیشم.شماهم موفق باشید

 49. سلام ارشاد عزیز خیلی ممنونم از راهکارت ، یک سوال داشتم برنامه ای رو نمیشناسید که بتونم باهاش انگلیسی صحبت کنم و اون هم انگلیسی جوابم رو بده؟؟چون من کسی رو ندارم که بخواد باهام انگلیسی صحبت کنه)):

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام مبینا. نه راستش همچین برنامه‌ای سراغ ندارم. امیدوارم از بچه‌ها کسی باشه که راهکاری داشته باشه.

 50. ارشاااد دمت گرم✌?
  من هم نقطه ی انگیزشیم لایریکای آهنگای خارجی ای بود که دوستشون داشتم هنوز هم به همین طریق و از روی pdf که١٠٠٠ و ٣٠٠٠ لغات مهم رو توش داره روی زبانم کار می کنم
  منم تا توریست میبینم تو شهر دلم میخواد برم باهاش صحبت کنم اصن عقده ای شدم بابت این موضوع انقدر که هی عطش رفتن داشتم و خجالت کشیدم :))
  در کل دمت گرم با این نوشته ت به من انرژی داد از همین امروز سعی می کنم هر روز رو دو ساعت کار کنم روی زبانم.
  یاعلی✋?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول. خیلی خوشحالم که یه جرقه‌ی کوچیک به یادگیری زبانت وارد کردم. برو ببینم چه می‌کنی.

 51. سلام چقدر این مطلب مفید بود واقعا ممنونم،من زبان انگلیسی رو در حد متوسط یاد دارم متن رو میخونم متوجه میشم تا هشتاددرصد ولی صحبت کردن افتضاح ،چون خجالت میکشم،listening هم خیلی خرابه،واقعا دوست دارم مسلط باشم و میخوام شروع کنم چون همیشه رویای بزرگی برای من بوده،حالا در سن سی و یک سالگی اگه شروع نکنم هیچ وقت نمیتونم امیدوارم موفق بشم،من خیلی دوست دارم یک مترجم خوب هم باشم و کتاب ترجمه کنم ،برای این کار توصیه ای داری ممنون میشم بگی

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام مهدیه. فکر کنم وقتشه خجالت کشیدن رو بذاری کنار چون زندگی کوتاه‌تر از اونیه که با خجالت کشیدن تلف بشه.

   و در مورد مترجم شدن هم باید بهم بگم که تمرین کن. من خیلی خیلی ترجمه کردم در زندگی. شروع کن. متن‌های باحال رو ترجمه کن و برام بفرست تا توی همین سایت بذارم و انگیزه بگیری. ولی باید به کیفیت مناسبی برسی که بتونم با یک ادیت توی سایت منتشرش کنم.

   اگه خواستی روی این قضیه کار کنیم بهم ایمیل بده.
   ershadnikxah@gmail.com

 52. منم از دبیرستان از جعبه لایتنر برای یادگیری زبان استفاده می کردم و کلاس زبان هم می رفتم. این روند تا همین الآن ادامه داره و الآن دیگه اگه تو یه متن لغت آشنایی رو ببینم بلافاصله معنی اش یادم میاد. ولی برای من انگار reading خوب به معنی speaking خوب نیست. مشکلم از جایی شروع می شه که بخوام مفهومی رو که تو ذهنمه بیان کنم. اینجاست که همون لغتی که تو یه متن می بینم و راحت معنی ش یادم میاد، هر چی فکر کنم به ذهنم نمی رسه. البته در نهایت می تونم منظورم رو به اون آدم خارجی برسونم ولی دوست دارم بتونم همون لحظه با بهترین کلمات جمله مو بگم. متأسفانه کلمات در اون لحظه خودشون رو نشون نمی دن. در این مورد راهنمایی ای داری؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام پریسا. خیلی نکته‌ی خوبی گفتی که فکر کنم خودم هم کم و بیش در این مشکل باهات مشترک هستم. فکر کنم باید بیشتر و بیشتر صحبت کنیم و سعی کنیم هنگام صحبت کردن از لغات جدید استفاده کنیم. تمرین و تمرین و تمرین لازمه.

   کسی نظری در این مورد نداره؟ ای کسانی که این متن رو مشاهده می‌کنید؟

   1. منم همین مشکلو دارم دقیقا!
    خواهرم خیلی شیک تو گوگل ترنسلیت سرچ میکنه جمله ای که نمیتونه بیانش کنه و بعد از یکی دوتا جمله خودش راه میفته و دیگه سرچ نمیکنه..فقط دوست خارجیمون باید آدم صبوری باشه که واس ما بود :))
    خودم که جدیدا شروع کردم زبان یاد بگیرم وقتی بیکار میشم سعی میکنم با اون کلماتی که یاد گرفتم با یه ادم خیالی گپ بزنم و اون وسط هم برم دنبال کلمه ها و جمله هایی که به ذهنم نمیرسه برا روز مبادا (استفاده بهینه از قوه ی تخیل)
    تازه خوشحال صدامم ضبط میکنم که مطمئن شم صدام مثل یه ربات که بهش یه سری اطلاعات دادن خشک و بی احساس نیست 😀 امیدوارم که در واقعیت هم همه چی خوب پیش بره

    1. ارشاد نیک‌خواه

     چقدر خوب و باحال و با روش‌های جالبی پیش می‌ری. مطمئنم برای هر کسی یک روشمندی خاصی هست که باید پیداش کنه. ظاهرن خوب داری پیش می‌ری. ادامه بده.

   2. من یه معلم زبان خیلی خوب داشتم که بهم میگفت پاراگراف نویسی درباره ی یه موضوع و بعد اینکه سعی کنی حفظش کنی تو این مورد خیلی کمک میکنه
    برا من که جواب داد البته ادامه ندادم متاسفانه اما تاثیرشو دیدم
    امتحانش ضرر نداره، چشمک

    1. ارشاد نیک‌خواه

     سلام روفیا. روشی که میگی به نظر جالب میاد ولی نمی‌دونم دقیقن چجوریه. میشه کمی در موردش توضیح بدی؟

 53. ۳۰ لغت روزم رو بنویسم باید به جای ۳۰ دقیقه، ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه مطالعه کنم…ببخشید من این قسمتو متوجه نشدم
  سلام ممنون از مطالبه خوبتون من خیلی استفاده کردم…ایشالا موفق باشید.دارم برای آیلتس آماده میشم..دعا کنید بتونم نمره خوبی بگیرم..

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام آزاده. ببین منظورم اینه که اولش چون دایره‌ی واژگانم پایینه، باید برای پیدا کردن ۳۰ لغت جدید ۳۰ دقیقه وقت بذارم. ولی وقتی دایره‌ی واژگانت وسیع میشه پیدا کردن لغات جدید سخت میشه و در نتیجه باید بیشتر وقت بذاری.

   امیدوارم آیلتس رو بترکونی

 54. ببخشید سایتی که سریال فرندز را با زیر نویس فارسی وانگلیسی میشه ازش خریداری کرد را میشه معرفی کنید..ممنون.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   نمی‌شناسم راستش. ولی گوگل همه چیز رو می‌دونه.

 55. من یه ترم کلاس زبان رفتم و به این نتیجه رسیدم کلاس نمی تونه واسه من کاری کنه این شد که افتادم دنبال اینکه یه راهی پیدا کنم این وسطام تو اینستا ازت خواستم که در مورد این قضیه بنویسی دمت گرم که انقدر با معرفتی القصه من یه ۲باری مطلبو خوندم دفعه دوم نکته برداری کردم از پیشنهادای تو وبقیه بچه ها دارم همه ی پیشنهادارو زیرورو می کنم یه چیزی باحالی که تا الان پیدا کردم و خیلی با حاله به نظرم نرم افزار ایرانیه b15 که ترکیب فلش کارت و جعبه لایتنره با کلی امکانات دیگه که در مقابله نمونه های خارجی هم قابل فهم تره هم آپشنای باحالتری داره تا اکتشافات بعدی خدانگهدار

  1. ارشاد نیک‌خواه

   مرسی که اکتشافاتت رو با ما در میون گذاشتی. کیپ گویییییینگ دختر

 56. راستی ارشاد اپلیکیشن AnkiDroid هم یه جورایی مثل جعبه لایتنره؛ با این تفاوت که دیگه لازم نیست یه عالمه وقت بذارم کاغذ ببُرم برای درست کردن فلش کارت، یا توی سفر دردسرهای جا به جا کردن جعبه لایتنر رو نداره. همه اش تو گوشیه و هر وقت خواستی می تونی بهش دسترسی داشته باشی.

 57. این مطلب را به عنوان( چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم) بخونید خیلی به دردتون میخوره
  https://zabanshenas.com/چگونه-لغات-انگلیسی-را-حفظ-کنیم/
  این هم یک خوب برای یادگیرییه

 58. کمال‌گرایی بدترین دشمن توئه…..این جمله خیلی خفن تر از چیزیه که فکر میکنی….خیلی تاثیر گذار بود

 59. ارشاد چه قدر طول کشید این پروسه‌ی روزی دو ساعت تمرین کردن؟

 60. ایول …پس من از الان شروع میکنم که تا جام‌جهانی به یه جایی برسم
  دمت گرم که راهمون انداختی ،بی بغلم
  ?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول. می‌خوام توی روسیه انگلیسی با هم حرف بزنیم ها!

 61. سلام ارشادمن چون صفرم میخوام با کلاس شروع کنم بعد با فیلم وکتاب ادامه بدم.از همین فردا که شنبه اس شروع میکنم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول بهاره. نگران نباش. خیلی زود پیشرفت می‌کنی و دیدن پیشرفت‌هات خیلی حال می‌ده.

 62. این متن رو دو هفته پیش خوندم. الان که دارم به روش هایی که گفتی عمل میکنم حس خوبی دارم و خواستم ازت تشکر کنم بابت انگیزه ای که دادی. به امید روزی که تو دامنه کوه های آلپ هنگام پیاده روی تو اون جنگل های بی نظیرش ببینمت و یه چکدرمه بخوریم باهم و از دلتنگیت به گلوریا بشنوم (ایموجی قلب قلب قلب) 🙂

 63. من از tick 8 استفاده میکردم. خیلی خوب بود.
  سیستمش اینه که هر کلمه ای رو که میخونی باید تا هشت روز بتونی درست معنیشو بگی و درواقع هشتا تیک بخوره اینقدر اون کلمه رو تکرار میکنی تا هشتا تیک درستش خورده بشه قشنگ میره تو مخت بعد هشت بار ممکنه بیست روز طول بکشه تا هشتا تیک بخوره اما واقعا جواب میده. چقدر گفتم هشت (؛

  1. ارشاد نیک‌خواه

   :)) سلام خانم هشت… آخ ببخشید سمیرا جان. خوبی؟ دمت گرم. آره یه بار چندسال پیش تیک‌ایت رو دست یکی از بچه‌ها دیدم. فکر کنم مال «گاج» بود. اونم چیز خوبیه.

 64. ارشاد من هرچی گشتم نتونستم اساس کار این جعبه ی لاینتر رو متوجه شم میشه لطفا کامل کامل توضیح بدی؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام. ببین اینجوری نمیشه توضیح داد. توی گوگل میشه پیداش کرد.

  2. مانیا، تو گوگل سرچ کنی خیلی توضیح میاد برات. مخصوصا سایت تبیان خوب توضیح داده ساز و کارشو. من که کلی حال کردم باهاش 🙂

 65. ارشاد تو ورودی ۸۷ تبریز بودی یعنی؟ فلکه دانشگاه؟ :دی
  مسیرت خیلی شبیه منه ..
  امیدوارم بیراهه نرم..

 66. سلام ارشاد. الان که تو راه گرجستانی نمیدونم کی بخونی کامنتا رو. اون روزی که نحوه یادگیری انگلیسی بدون کلاس رو برامون گذاشتی من به سرعت اومدم و خوندمش، اون روز کامنت نذاشتم اما تو فکر افتادم که ۵۰۴ رو که تقریبا یه ساله هی میخوام شروع کنم و نمیشه، با جعبه لایتنر شروع کنم. از اون روز هی عقب انداختمش تا اینکه دیروز بالاخره با مقوا دو تا ازش ساختم که ۵۰۴ رو شروع کنم دیگه جدی. حالا چرا دوتا؟ چون به مامانمم گفتم و اونم گفت پایه س که باهم شروع کنیم خوندن ۵۰۴ رو. ینی میشه چند وقت دیگه بیام بهت بگم تمومش کردیم؟ 🙂

 67. سلام
  من خیلی وقته پیش اون پست اینستا رو دیدم که چجوری بدون کلاس زبان یادگرفتی واقعا تعجب کردم و هم کنجکاو شدم ولی تازه الان اومدم و کامل مطلبو خوندم . من از کلاس چهارم دبستان کلاس زبان رفتم و تا سال اول دبیرستان اینتر چینج و پسیج و… تموم کرده بودم و سطح زبانم بدک نبود اما از اون موقع تا الان که حدودا نه سالی میشه دیگه تقریبا اصلا دورو بره زبان نرفتم و تقریبا میشه گفت هیچی یادم نمونده . هیچ وقت فکر نمیکردم که لایتنر واقعا بتونه مفید باشه . الان خیلی انگیزه دارم به لطفه شما که دوباره زبانم رو شروع کنم .
  مرسی واقعا ارشاد معرکه ای

 68. دوستان من چون فرصت کافی و هزینه ی رفتن کلاس رو نداشتم به صورت سلف استادی زبان رو با اکسین چنل شروع کردم
  میخواستم بدونم کس دیگه ای هم بوده که این کارُ کرده باشه و نتیجه مثبتی گرفته باشه؟؟
  ممنون

 69. ارشاد جان منم متوجه نشدم این جعبه لایتنر چجوری کار میکنه
  میشه به منم بگی ؟
  ممنون 🙂

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام نیلوفر. فکر کنم این لینک خوب توضیح داده ماجرا رو.

 70. سلام مرسی از پست عالیت فقط میشه لطف کنید سایتی در مورد ساخت جعبه لایتنر و روش های یادگیریش معرفی کنید آخه سرچ کردم چیزی که کاملا توضیح بده پیدا نکردم بیشتر در مورد تعریف و خرید جعبه لایتنره

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام ندا. راستش سایت یا مطلبی در مورد ساختش سراغ ندارم. شاید خودم در آینده یه مطلب در موردش نوشتم. بعدن یادم بنداز.

 71. چقدر توضیحات عالی و به موقع بود ?? چون من وقت کلاس رفتن ندارم چندروزی میشه شروع کردم به یاد گیری اونم با دیدن انیمیشن های زبان اصلی
  حتما از روش های شماهم استفاده میکنم . ممنون خیلی خوب بود??

  1. ارشاد نیک‌خواه

   امیدوارم از این مسیر پیشرفت لذت ببری.

 72. خیلی ممنون از توضیحات و راهنماییتون… امیدوارم منم بتونم یه روز مثل بلبل انگلیسی بحرفم??

 73. ارشاد به نظرم اول باید هدف اصلی از آموختن زبانتو مشخص کنی اگه هدفت کنکور و تست و اینجور چیزاست جعبه لایتنر و کتابهای گرامر و تست زنی رو باید پیگیر باشی اگه هدفت سفرهای خارجیها و ارتباط با افراد خارجیه مسلما دیگه زدن تست و حفظ بیشمار لغات کمکت نمیکنه باید مهارت شنیدن و ایجاد جمله سازی درست و رایج رو یاد بگیری اگه هدفت تماشای فیلم و سریال زبان اصلیه باز هم زدن تست و کتاب گرامر کمکت نمیکنه باید آهسته آهسته بری جلو اگه هدفت مکاتبات بین الملله مسلما باید قواعد و اصول گرامری و نحوه صحیح نویسی در مکاتبات رو یاد بگیری می‌خوام بگم با فقط با حفظ لغات بیشمار نمیشه به تمام اهداف از یادگیری انگلیسی رسید

  1. ارشاد نیک‌خواه

   موافقم. دلیل اصلی که زبان من توی خونه خوب شد خوندن زیاد بود. خیلی انگلیسی می‌خوندم و برای اینکه رشد خودم رو کمی‌سازی کنم و برای خودم سنجه بذارم و به خودم پاداش بدم از تعداد کلماتی که حفظ می‌کردم استفاده کردم. روش خوبی بود و یه جورایی با یک تیر دو نشون می‌زدم.

 74. راستش منم خیلی کلاس زبان رفتم بعد دیدم اونجوری که میخوام نتیجه نمیده تا اینکه افتادم دنبال یه راه حل مثل خودت پیدا کردن متن اهنگ از خواننده های مورد علاقم با یه نرم افزاری به اسم Ted که هر موضوعی که بهش علاقه داری در موردش سخنرانی وجود داره و با زیرنویس و حتی زبان اصلی خیلی خیلی کمکم کرد و انگلیسیم پیشرفت کرده . تقریبا سه ماه هست که پیجتو دنبال میکنم و به شدت عاشق سبک زندگیت و سفر کردنت هستم خودمم هیچ هایکو خیلی دوس دارم موفق باشی ارشاد جان

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قربونت زهرا جان. روش‌هایی که پیش گرفتی عالی هستن. TED هم خیلی خوبه. هم زبان یادت می‌ده هم زندگی. موفق باشی.

 75. تا حدودی صفحه و سایت شمارو دنبال میکنم.گم شدن انگیزه ای هست ک در یک لحظه یه جایی تبدیل به نیاز و رفتن دنبالش شده.چند روز دارم فک زبان بلد شدن میکنم جدی و خیلی از خودم سوال کردم نمیدونم چه روز اما میدونم به زودی شروع میکنم این روش رو هم شدید مد نظر قرار میدم.برا کردی یاد گرفتنم ز این روش استفاده میکنم حتما.خوبه دنبال آرزوها و خواسته اامون باشیم تو زندگی و راه های درستم یاد بگیریم تا ضریب خطامون بیاد پایین.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   امیدوارم از مسیر لذت ببری. سختی‌های خودش را داره ولی می‌چسبه.

 76. ارشاد جان نمیتونم وارد سایت couchsufingبشم.تو میدونی دلیل چیه؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   با فیلترشکن باید امتحان کنی فکر کنم.

 77. Slm ershad aziz. Man ozviyatam ok shod email baram omad. Ama hich emaily nist ke man ok konam

 78. من هم توی وبلاگم ۲ پست در مورد یادگیری زبان انگلیسی نوشتم:

  یادگیری زبان انگلیسی: اول گرامر یا اول لغت؟
  http://panevis.ir/?p=495

  تکنیک لایتنر: معرفی نرم‌افزار jMemorize
  http://panevis.ir/?p=669

 79. سلام ارشاد جان
  گلوریا (اسم خانه ات این بود دیگه؟) چطوره؟
  ببین یه اپلیکیشن رایگان هست به اسم «لکسی لند» که میتونی لغاتی رو که اینور اونور میخوانی رو بفرستی تو این اپ و ذخیره شون کنی و ازشو فلش کارت بسازی. با سه چهار تا کلیک ساده. واقعا ساده و فوق العاده است. خواستی به فالوورهات معرفیش کن.
  فایل آموزشی ساده ای رو با بضاعت خودم (نه فتوشاپ دارم روی سیستمم نه بلدم!) درست کردم که برات میفرستم تو اینستاگرام.

  راستی من مدرس تافل و آیتلس هستم و دو ماهی است دو تا کانال زبان راه انداختم با دوستم
  خواستی یه سری بزن ببین چطوریم

  https://t.me/lingomeals
  برای سطوح مبتدی (نه صفر صفر) تا متوسط

  https://t.me/lingobites
  برای سطوح متوسط تا پیشرفته

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام محسن. دمت گرم. کلن توی کامنت‌های زیر این پست پیشنهادات خیلی خوبی شده که میشه یه پست درست و حسابی ازش درآورد. دمت گرم.

 80. دوستان جعبه ی لایتنر فوق العادست
  اما دیگه نیازی به استفاده از اون برگه های کاغذیش نیست
  الان خیلی از اپلیکیشن ها مثل دولینگو و ممرایز این کار رو خیلی اسون کردن
  اگه دنبال یادگیری با فیلم هم هستین تو نرم افزار های ایرانی اکسین عالیه
  امیدوارم موفق باشین

  1. اکسین فقط تبلیغاتش خوب. بین نرم افزار های ایرانی فقط زبانشناس عالیه.
   این هم سایتشونه خودتون برین ببینین: https://zabanshenas.com

 81. سلام من تازه با سایت شما اشنا شدم. و در حال یادگیری زبان انگلیسی هستم. حرفاتون خیلی عالیه و انرژی بخشه مرسی که هستین

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قربونت بشم مریم جان. برو ببینم چیکارش می‌کنی انگلیسی رو 🙂

 82. سلام بجای فلش کارت کاغذی میتونید از برنامه عالی انکی استفاده کنید( کل پیام هارو نخوندم اگه عزیزی به این نکته اشاره کرد ببخشید از تکرار من)
  سایت جدید تسلط دائمی هم بهترین روش حال حاضر یادگیری زبان رو داره آموزش میده چک کنید عالیه.

 83. دمت گرم با این اراده
  ولی اینجور یاد گرفتن کار خرخون هاس که من اصلا نمیتونم
  ولی با نکته هات خیلی حال کردم like:?
  و با این حد صداقت ?
  راستی این بخش فرستادن نظر رو بزار بالا نظرات ماشالا خیلی کامنت داری 🙂

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قربونت بشم. ربطی به خرخونی نداره. اون‌هایی هم که خرخون هستن یه چیزی رو زیاد می‌خوان دیگه. آیا یادگیری زبان انگلیسی رو «خیلی» می‌خوای؟ سوال اینه.

 84. سلام به دوستان گرامی راستش رااگر بخواهید من به این روش که این اقا گفتن اعتقاد ی نداشتم اما باپیشرفت برادرم بین روش اعتقاد پیدا کردم چونکه برادرم هم اول ,دوم ,سوم , دبیرستان, پیش دانشگاهی عربی اش خیلی ضعیف بود وبا پول مدرک اش را گرفتیم همه ی این ۴سال را این قدر ضعیف بود که تو کنکور عربی را۷درصد زده بود حتی وقتی که وارد دانشگاه شد وتوی رشته زبان وادبیات عربی قبول شد(شبانه) باز هم پیشرفتی نکرد ۴ترم گذشته بود اما بازم ۳ ترم متوالی مشروط شدوقتی ترم ۵ میخوند گفت من بایک سایتی اشنا شدم که میگه این روش هارو من امتحان کردم وموفق شده ام بدون کلاس رفتن اگه شما هم وقت بزارید روی زبان مطئنن پیشرفت خواهید کرد داداشم به این روشها عمل کردجالب داداشم موفق شد توی یک ترم کاملا صحبت کند دوستانش وخودم کف کرده بودیم از این پیشرفت ازاین که داداشم موفق شده بود توی این سه ماه حرف بزن(من که حرف زدن توی سه ماه رو غیر ممکن میدونستم اما دادشم این غیر ممکن را ممکن کرد واقعا دمش گرم از روزی یک ساعت خوندن عربی به این روش گرفته تا رسوند به۱۰ساعت در روز) جالب اون عربی روبه صورت فصیح صحبت میکنه حالا داداشم شروع به خوندن انگلیسی کرده به این روش منم بادیدن پیشرفت دادشم با این روش علاقه مند به خوندن انگلیسی شدم . من ۱۰سال پیش فارغ التحصیل شده ام بااینکه ازکتاب دور بودم اما خوندن به این روش به من انگیزه میده جالب بدونیدکه من کتاب (اینترچنج, ۱,۲,۳) را بدون رفتن به کلاس خوندم و تمامش کردم و همه ی تمرینات کتاب رو خودم حل کردم به تنهایی که سی سه سالمه حال کردم منو این همه ظرفیت خوندن سه تا کتاب اینترچنج خدایش دمتون گرم خیلی روش جالبی باتشکر فروان

 85. سلام ارشاد، داشتم در مورد یه کتاب سرچ میکردم که ناخودآگاه وارد صفحت شدم. دقیقا تو روزهایی که بدجوری کمبود تسلط بر زبان را حس میکنم. چند تا از پست هات و جواب دوستان را هم خوندم حال کردم…
  خوشحالم که پیدات کردم. دمت گرم

 86. ارشاد عالی بود،اتفاقا منم دارم زبان و خودم تو خونه میخونم و تا الانم خوب پیش رفتم،از این متن کلی انرژی گرفتم ممنون

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول ایول. ادامه بده و امیدوارم از پیشرفت خودت راضی باشی.

 87. سلام
  بسیار از مطالب سایت و اینستاگرام لذت بردم و همه پست ها بهم کلی انرژی مثبت داد.
  این پست رو دیدم و چند سوال داشتم.
  راستش من سطح دانش زبانم خوبه ولی چون passive هست نمیتونم ازش استفاده کنم. از طرفی خودم هم آدم کم حرفی هستم و این بدترین خصوصیت برای یادگیری یک زبان جدیده.
  فیلم و سریال زیاد می بینم یا بدون زیرنویس یا با زیرنویس انگلیسی اینه که شنیداری ام خوبه ولی حرف زدنم نه.
  بنابراین همه میگن با خودت حرف بزن ولی نشکل اینجاست که من اصلا ایده ای ندارم و میگم خب چی بگم و کی اشکالاتم رو بگیره.
  برای یادگیری لغت هم قبلا از لایتنر استفاده میکردم که خیلی خوب بود ولی باز چون active نبود نمیتونستم از لغتی که یاد گرفتم استفاده کنم.
  اصلا خجالت میکشم به کسی بگم من لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم ولی حرف نمیتونم بزنم.
  خوشحال میشم راهنمایی ام بکنین.
  ممنونم

  1. سلام. اول تشکر کنم از آقای ارشاد بابت سایت خوبش. خیلی انگیزه س برا من تو همه چی. تو جواب سوال شما من بعنوان یه ادم کم حرف میتونم بگم که یه موضوع انتخاب کنین هر بار و شروع کنین به صحبت با یه ادم خیالی خارجی که فارسی بلد نیس. ما کم حرفا تو ذهنمون زیاد حرف می زنیم معمولا و ساکتیمون ظاهریه. صحبت هاتونو با صدای بلند انجام بدید و ضبطش کنین. وقتی حرف ذهنی تبدیل به صدا میشه تازه ضعفها خودشونو نشون میدن، تپق زدن ها، کلمه کم آوردنها، ناتوانی تو جمله بندی و … خوبی ضبط کردن اینه که میتونین بارها گوشش بدین و هر قسمت ضعف رو برید دنبالش درستش رو پیدا کنین. یه نکته خیلی مهم هم اینه که با هر ایرادی که میبینین تو خودتون، خودتونو سرزنش نکنین، به جاش تشویق کنین که چه خوب، زبانم داره بهتر و بهتر میشه.

 88. سلام من خعلی وقته عزم کردم انگلیسی یاد بگیرم اما دو دفعه رهاش کردم و الان یعنی امشب شروع سوممه. ی بار از کلمه حفظ کردن شروع کردم ، بار بعدی فقط گوش میکردم یبارم سعی کردم گرامر یاد بگیرم اما ب هیج کجا نرسیدم متاسفانه و حتی ی دونه ازون کلماتم یادم نیس، من ب شدت با گرامر و تلفظ مشکل دارم ، وقتی ی متنو شروع ب خوندن میکنم تا میام تلفظشو ببینم و حفظش کنم چند ساعتم میره و من هنوز صفحه اولشم و غصم میگیره … چطوری میتونم ازتون کمکهای انی بگیرم … ولش ک میکنم شبا تو خواب میبینم ی جاییم و مثلا کسی ازم میپرسه اینو ترجمه کن و من برای فرار ازون شرایط تلاشای سختی میکنم چون نمیتونم ترجمه کنم و بسیار هراسون میشم تو خواب، اصن ی وضعی شدم ازش متنفر شدم ولی انگار ولم نمیکنه میگه باید بلد شی منو، مثه ی کنه چاق سمج بهم چسبیده …. فک میکنم نیاز ب کمک دارم( شکلک دخترکی با موهای پرشون و چشمایی ک توش دوتا گوله اشک بزرگ حلقه کرده و ی بنر بزرگ با این محتوی can you help me please)

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام نلی. شاید این مطلب کمکت کنه شروع کنی. نظرت رو بهم بگو.

 89. سلام. من خیلی دوست دارم به انگلیسی فکر کنم و جمله سازی کنم. ولی هربار بخاطر اینکه کسی نبوده ایرادامو بگیره یا اینکه کلا بعضی جمله هارو نمیدونستم چی میشه به انگلیسی ، منصرف شدم از ادامه دادن.

 90. سلام.ادرس اینستاتون ب ایمیلم بفرستید ممنون

 91. خدا من چیکار کنم ..میخام برم المان زبانم داغون

 92. ارشاد جان ببخشید شما مجردی؟ میشه در مورد فرهنگ خارجی ها بیشتر توضیح بدی…

 93. سلام درود بر شما.آقا من خیلی دوس دارم زبان انگلیسی یاد بگیرم ولی نمیدونم چرا اشتیاقی بهش نشون نمیدن نمیدونم چرا براش وقت نمیزارم خیلیها میگن هدف نداری‌درست اصلن هدف هم نداشته باشم ولی دوس دارم زبان یاد بگیرم همش برنامه ریزی میکنم واسه خوندن ولی به تایمش که میرسه ….اصلا نمیدونم چیکار کنم ولی باید زبان یاد بگیرم
  خواهشن راهکار پیشنهاد بفرستید به ایمیلم ممنون میشم

 94. سلام
  ممنونم آقا ارشاد از راهنمایی هاتون من خیلی وقته که داشتم راجب این مدل زبان خوندن فکر میکردم اما تردید داشتم شروع کنم فکر میکردم شایدنتونم کاری از پیش ببرم که خوب دیدم تو ام با شرایطی مثل من تونستی ازامروز به امیدخدا شروع میکنم???

  1. ارشاد نیک‌خواه

   امیدوارم الان که این پیام رو می‌خونی پیش رفته باشی و زبانت بهتر شده باشه. اگر هم نشده اشکالی نداره. برای شروع دیر نیست.

 95. سلام ارشاد
  خدا مرگ بده چرا اینجور چیزایی رو یاد میدی اخه. خخخ
  حقیقتش منم دقیقا خوداموز یاد گرفتم مثل خودت
  اما بعضی چیزها اینقد موثر هستن که یاد دادنشون به بقیه وقت تلف کردنه
  چون مسخره میکنن و میرن و باورشون نمیشه راست بگی
  نگو داداش نگو این چیزا رو
  قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری

  1. ارشاد نیک‌خواه

   متوجه این قسمت «اما بعضی چیزها اینقد موثر هستن که یاد دادنشون به بقیه وقت تلف کردنه» نشدم. یعنی چون خیلی موثره به بقیه یاد ندیم؟ نگه‌ش داریم برای خودمون و به کسی نگیم؟

 96. منم زبان رو همینجوری تقویت کردم(البته در کنارکلاس زبان)ولی خب زیاد حوصله یاد گیری بیشتر رو ندارم جدیدا؛ثابت گیر کردم یجایی و انگار حوصله ندارم بیشتر یاد بگیرم؛میترسم همون حدی رو هم که بلدم به مرور زمان یادم بره

 97. سلام من امروز این سایت رادیدم وخیلى انرژى بمن داد جالب این است که بدانى من هشت سال است درانگلیس زندگى میکنم ولى باکمال شرمسارى انگلیسى صحبت کردن رابلد نیستم وبه کمکت نیازدارم رفیق

 98. سلام دوست عزیز من۷سال کلاس رفتم ترنم بالاست دیگه چند ترم میرم ایلتس من تو زبان ضعیفم حالش نیست والا الان هم بخاطر حالش نیس دو ترم افتادم و ناراحتم چون واقعا آدماش سخته
  نمیدونم انگیزه از کجا بگیرم ؟؟؟؟؟لطفا کمکم کنین

 99. سلام . من یه دختر ۱۵ سالم . و عاشق زبانم . البته درواقع عاشق آهنگ و خواننده های انگلیسی . من دوست دارم که بتونم راحت حرف بزنم . اوایل خیلی با انگیزه بودم ولی الان انگار دیگه اون طوری نیست . و بخاطر همین یاد گرفتن برام سخت شده . یه متن انگلیسی رو باید پونصد بار بخونم تا بره تو مخم . یه چیز دیگه که شاید مسخره به نظر بیاد اینکه املای زبانم داغونه و همیشه بخاطر همین هیچ‌وقت امتحان رو صد نمیشم . البته کلی هم قبل از امتحان تمرین می کنم . ولی دفعه بعدی دوباره همونا رو یادم رفته . کاش بشه یه راهی جلوم بزارید . راستی میخوام شروع کنم روزنامه انگلیسی بخونم . به نظرتون کارسازع ؟ . ممنون میشم راهنماییم کنید?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام زهرا. لطف کن نگاهی به این مطلب که نوشتم بنداز شاید برای شروع کردنِ یاد گرفتن زبان انگلیسی بهت ایده‌هایی بده.

 100. راستی مرسی از حرفای شیرین و صادقانتون ?

 101. سلام . اول اینکه مرسی از حرفای شیرین و صادقانه تون ? . راستشو بخواید من یه دختر ۱۵ سالم . عاشق اینم که آهنگ انگلیسی گوش بدم و در آینده کلی سفر کنم . بخاطر همین تصمیم گرفتم زبان بخونم . اولش خیلی با انگیزه بودم ولی حالا نه . با اینکه برنامه برا آینده عوض نشده ولی روحیم تضعیف شده >_< . یه چیز دیگه اینکه حفظیاتم داغونننه . و یه متن انگلیسی رو بخصوص معنای کتابای کلاس ها رو باید پونصد بار بخونم تا حفظ شم و باعث میشه هر دفعه کلی از وقتم این جوری بگذره . یه نکته ی دیگه که شاید خیلی مسخره به نظر بیاد اینه که املای زبانم خیلی بده و باعث میشه هیچ وقت نمره ی کامل نگیرم 🙁 . معمولا خیلی کلمه ها رو کارمیکنم ولی دفعه ی بعد یادم رفته ( باید خودم و به دکتر نشون بدم ) . ممنون میشم راهنمایی کنید ? راستی میخوام روزنامه انگلیسی بخونم به نظرتون کارسازه ؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام زهرا. یه نگاه به این مطلب بنداز شاید کمکی بکنه.

 102. سلام من یه سوال دارم اینکه اگه کسی خودش آنقدر پشتکار داشته باشه که مثل شما خودش بتونه زبان و یاد بگیره آیا براش آینده کاری وجود داره با توجه به اینکه زبان و خیلی خوب یاد گرفته ولی مدرکی از کلاسی جای بابت زبان نداره ?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام. برای فرصت‌های کاری که نیازمند زبان انگلیسی هستش معمولن یک مصاحبه‌ با زبان انگلیسی ازت می‌گیرن و مدرک زبان نمی‌خوان. (بر اساس تجربه‌ی شخصی می‌گم البته).

 103. شادی شیتهههه

  سلاااااممم واییی دمت گرمممممممم خداییشش ایییولللل چون اگ من تا الان انننننقدی ک سر کلاس رفتن با بابام دعوام شده نصفشو مث شما سعی میکردم الان سرود ملی رو انگلیسی میخوندماااااااااااا…..میسیییییی ثنکیووووو وری ماچ مای دییر فرندددددددد…..بابای گودلایک:))))))))

  1. ارشاد نیک‌خواه

   :))) مسخره :))))

   بشین بخون منم میام باهات همخونی می‌کنم سرود ملی رو.

   1. فدای شما هستیم ک مخلصیممممممم:))))))

 104. متنت عالی بود دمت گرم راستی بنظرم از کتاب استپس استفاده کنید کلی کمک میکنه یا بادیدن فیلم و داشتن فیلمنامه

 105. آقا انصافا دمت گرم,عالی توضیح دادی همه چیو و انگیزه من بیشتر شد,آرزوی موفقیت

 106. میتونم بگم بهترین متنی بود که راجع به یادگیری زبان خوندم. دمت گرم که تجربه هات رو صادقانه به اشتراک میذاری

 107. من واقعا از بچگی کلاس رفتم و گرامرم تا راهنمایی خوب بود که یهو ولش کردم تا ۲سال پیش. از ۲سال پیش که با CS آشنا شدم خیلی بهتر شده هم مکالمه هم ریدینگ و رایتینگم. اما حتما این کارو برای زبان پرتقالی کا میخام الان بخونم انجام میدم. ممنون از راهنمایی خوبت سیزدهم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول. واقعن چقدر همه مدیون Couchsurfing هستیم. زبان پرتغالی هم خیلی زبون قشنگیه. خوش بگذره بت.

 108. کتاب can you believe it کتاب خیلی خوبیه برای یادگرفتن اصطلاحات و افعال دو کلمه ای انگلیسی. کتاب شامل سه سطحه و هر درس شامل داستان های کوتاهیه که از این اصطلاحات کاربردی استفاده شده و هر درس تعداد مشخصی اصطلاح یادمیگیرین.

 109. من هیچوقت برای یادگیری زبان تلاشی نکردم و کلاسی هم نرفتم. دلیلمم این بود که من که قرار نیست برم خارج. زبانم که فراره و من حافظه م درحد صفره. اینجام کسی نیست که باش انگلیسی حرف بزنم (البته شاگرد تنبل بودن تو درس زبان تو مدرسه و بوجود اومدن نفرت از این درس م بی تاثیر نبود)ولی حالا که فهمیدم تنهایی و ارزون م میشه سفر کرد دنیارو و عاشق اینم این مدلی سفر کنم. ولی بزرگترین مشکلم اینه که زبانم تعطیله و بخاطر این مشکل هیچوقت نمیتونم خیلی حرفی برای گفتن داشته باشم پیش خانواده

 110. خدای من باورم نمیشه دوتا زندگی اینقدر بهم شباهت داشته باشه….من هم دقیقا مثل شما از اول دبیرستان شروع شد علاقه ام….حتی اون قسمت ک عضو couchsurfing شدید…و همه ی مراحل حتی ترتیبشون هم عینه هم بود?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   حالا فکر کن یه روزی جفتمون عاشق یک نفر بشیم و قضیه فیلم‌هندی‌طور گره بخوره توی هم.

 111. عاشقت شدم ریزه ریزه حرف که میزنی گل میریزه…
  عاااالی بود اقا ارشاد حرفاتون پر از انرژی بود.
  حتما از همین فردا اینکارو میکنم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   امیدوارم همه چی برات خوب پیش بره و مسیر هموار باشه.

 112. مدرک زبانم داری ارشاد جان؟

 113. ارشاد آدرس اینسات رو لطفا بده

 114. ارشاد جان وقتی روی برگه لغت رو مینوشتید سینونیم اون لغت رو هم مینوشتین؟ اگه هر لغت چندتا سینونیم داشته باشه اونارو هم همون موقع کنارش بنویسیم یا جدا جدا ؟ممنون میشم جواب بدین??

  1. ارشاد نیک‌خواه

   نگار جون بهتره سینومیم رو پشت برگه و زیر معنای فارسی (یا انگلیسی) بنویسی.

 115. سلام
  میخواستم زیرنویس سریال دوستان رو دانلود کنم به انگلیسی که اینجارو پیدا کردم
  خیلی دوست دارم زبان یاد بگیرم ولی خیلی کم حافظه م و استعداد و احتمالا آرادشو ندارم?
  ولی از اونطرف با سماجت آهنگ خارجی دانلود میکنم با معنی و سعی میکنم با آهنگ بخونم.
  و دانلود زیرنویس سریال دوستان هم یه تلاش تقریبا مذبوحانه س.
  وقتی داستانتو خوندم قلقلک شدم که جعبه لایتنر بسازم
  خواهرم برعکس من عالیه توی زبان های خارجی. دیدم که از اون جعبه استفاده میکنه.
  امیدوارم یه پایه یادگیری پیدا کنم. نمیدونم از کجا دقیقا. اگه جایی میشناختی که آدمای علاقمند به یادگیری هست و میتونم با اونا در ارتباط باشم، بی نهایت ممنون میشم بهم خبر بدی.
  (البته که بیکار نیستی و خواهش زیادیه..اما امیدوارم اگه میشناسی کمک کنی)
  دیروز یه دوستی پیدا کردم که خیلی دست و پا شکسته با هم انگلیسی حرف زدیم و خیلی دوست داشتم.
  بابت داستانت ممنون. باعث شد بفکر بیفتم.
  فعلا

 116. سلام نظرتون در مورد بسته های آموزشی (سلام زبان)چی هست؟ کسی استفاده کرده؟ ممنون ازراهنماییتون

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام محسن. راستش من اطلاعی در موردشون ندارم.

 117. سلام ارشاد جان خیلی ممنون ب خاطر مطلب خوبی که گذاشتی ما هم استفاده کردیم … دمتگرم سالار

 118. ارشاد جان
  نوشته هات،‌ طرز فکرت و اون قلمی که داری خیلی شبیه خوده درونیه منه!!!
  از خوندن مطالبی که نوشتی بی نهایت لذت بردم
  چن بار لابلای سطرها خندیدم
  کاملا مفید و دوست داشتنی بود
  امیدوارم همیشه هر جا هستی موفق باشی و رشد کنی
  .
  .
  خیلی با حالی :))))))))

  1. ارشاد نیک‌خواه

   جان دلی جاویدجان. مرسی از این انرژی‌های قشنگ که به سمت جنگل‌های گیلان فرستادی.

 119. عالی بود
  منم میخوام شروع کنم
  از صفر مثل شما
  ممنون از مطالب عالیتون
  راستی ممنون میشم تو این راه کمکم کنی

 120. سلام .عالی بود .انرژی خیلی زیادی بهم داد مطالبتون .
  من چند وقت بود لغت میخوندم ولی ترس عجیبی تو وجودم بود که نکنه راهو اشتباه برم .
  اما وقتی این مطالبو خوندم جون گرفتم و راه های جدید تری یاد گرفتم که در کنار لغت فیلم و……داشته باشم .وبدون تردید تلاش کنم.

 121. سلام من کلاس هشتمم زبانم خوب نیست از کلاس زبانا هم خوشم نمیایاد دوست دارم وقتی بزرگ شدم مثل شوهر خالم برای کار به سفر های آلمان و اینطور کشور های برم البته اون رشته انگلیسی خونده ولی من میخوام ریاضی بخونم میخوام اون به من همین فیلم نگا کردنم گفته هم نرم افزار میخوام بدونم با نرم افزار روزتا استون هم میشه یاد گرفت در کنار فیلم میشه جوابو بهم بگی ارشاد داستان زندگیت خیلی خوب بود بهم انگیزه داد

 122. سلام،امروز ک کلی کلافه شده بودم و داشتم درس میخوندم(دانشجوی زبانم)وقتی دیدم هرچی میخونم کمترمتوجه میشم البته چون هدفم ازخوندن این بود ک بتونم متن و برای امتحان ترمم آماده کنم دیدم اصلا ازخودم نمیبینم ک بتونم متنی و بنویسم چون دایره لغاتم محدوده،برعکس گفته ی شما ک نوشته بودید مدرسه زبانتون خوب نبوده توی دوره ی تحصیلی مدرسه من همیشه زبانم بیست بود،برای همین توی دانشگاه هم مشتاق شدم ک ادمه بدم،ولی متاسفانه چون پیام نور درس میخونم و اصلا کلاس و بدردبخوری تشکیل نمیشه و من هرچی میخونم بازم نمره هام کم میشه دارم از زبان ناامیدمیشم،ک امروز متن شما رودیدم هیچوقت فک نمیکردم فلش کارت موثرباشه،حتما امتحانش میکنم امیدوارم خوب باشه و جواب بگیرم،من روزی دوساعتم درس میخونم ولی بازم نمره هام خوب نیست?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام رها. به نظرم خیلی زود از دانشگاه انصراف بده و به جای وقتی که اونجا و برای نمره و مدرک تلف می‌کنی خودت توی خونه زبان بخون. هم موثرتره و هم زودتر وارد بازار کار و سایر ماجراها میشی. البته اگه خودت بخوای.

   1. ارشاد تحصیل هم جای خودشو داره:|
    گرچه من موافق نظرتم ولی با کلیاتش:| جزیئیات مخالفم برادر مخالفم

 123. سلام به همگی’ میخواستم بدونم چطور میشه به زبان انگلیسی فکر کرد?? آخه من کلمات رو بلدم ولی باید مکث کنم و به فارسی برگردونم تا متوجه بشم طرف چی میگه و همین باعث مکث طولانی میشه موقع صحبت کردنم همینه ماجرا 🙁 لطفایه نفر منو راهنمایی کنه

 124. سلام آقا ارشاد و تشکر فراوان از سایت خوبتون….

  به نظر من قبل از اینکه شروع کنیم به زبان خوندن باید بعضی چیزها رو تقویت کنیم مثلا باور سازی و تمرکز و اعتماد به نفس و از همه مهمتر داشتن انگیزه و روحیه عالی که به پیشنهاد بنده سری به سخنرانی استاد گرامی آقای علیرضا آزمندیان که میشه با سرچ کردن در گوگل پیدا کرد که بسیار در پیشرفت زندگی ما موثر خواهد بود…..موفق باشید….

 125. مرسی از پست خوبت
  من تا دانشگاه زبانم بیست بود البته فقط رو برگه امتحان.از زبان متنفررررررر بودم چون هیچ تسلطی روش نداشتم کلی کلمه میدونستم اما دریغ از یک جمله ی درست و حسابی که بتونم سر هم کنم .اعتماد بنفس من هم صفر .یه بار عزمم رو جزم کردم که شاخ این غولو بشکنم.اون زمان یه بسته اموزشی نصرت دستم رسید اونم مجانی. چیزی راجع به بدرد نخوریش تا اون موقع نشنیده بودم پس نصرت رو شروع کردم.هفته اول بود که دیدم نا خود آکاه دارم تو مسیر پیاده روی جملات انگلیسی رو تو ذهنم تکرار میکنم. بعدش به راحتی جملات جدید ساختم حتی اینقده اعتماد بنفسم بالا رفت که تو هفته دوم فری دیسکاشن شرکت کردم و بعدش عاشق زبان شدم و رفتم دنبالش.

 126. چقدر شما باحال می نویسی و توضیح میدی ? من هشت،نه ماهی هست المانی میخونم و کاری که خیلی دوستش دارم اینه که اهنگای انگلیسی یا فارسی رو به المانی ترجمه کنم،اون وسطا مسلما واژه خیلی یاد میگیرم،نمیدونم تا چه حد میتونه مفید باشه ولی من ازش لذت میبرم

 127. من پی دی اف نصرت رو پیدا کردم . صوتی هم گوش میدم از در س یک شروع کردم خیلی خوبه دارم یاد میگیرم شما هم شروع کنید به همین روش .فقط یادتون باشه یادگیری تدریجی هست این روش رو تا آخر میرم و بعدم اخبار انگلیسی گوش میدم حتی اگر نفهمم میخوام گوشم عادت بکنه به انگلیسی. عجله فقط نکنید بچه کوچیک هم که بودید اگه عجله داشتید حالا فارسی حرف نمیزدید بچه هم ۲ سال فقط گوش میده بعد صحبت میکنه

 128. Pingback: دانلود قسمت جدید سریال دستت را به من بده – اخبار جهان

 129. Pingback: دانلود قسمت جدید سریال دستت را به من بده - نکس تو

 130. سلام ارشاد خان.من عاشق زبان و ارتباط برقرار کردن با ادمای متفاوت با اطرافم مث خارجیام.از متن خودمونیتونم خیلی خوشم اومد چون دوستانه بود و من همچین ادمای مشتاق به زبانو اطرافم ندارم.زبانم خیلی خوبه و فک میکنم همش ب خاطر تجربه دیدن و شنیدنه.شنیدن خیلی مهمه.خودم هر فیلم جدیدی ک میاد و تو کامپیوتر ذخیره میکنم بعد مثلا دوبار میبینمش همشم حواسم هس ک چه کلمه جدیدیو دارم میشنوم بعد هروخ ک بیکار بودم فیلمه رو بدون زیرنویس میبینم. هر آهنگ انگلیسیم ک بگیرم حتما لیریکسشم دان میکنم چون حتی گرامرارم بهم یاد میده

 131. مرسی پسر.
  ارزش متنت به همه کامنت هایی هست که برات گذاشتن.
  تبریک

 132. سلام من دانشجوی ترم ۲ زبان فرانسه ام وتا پارسال همین موقع ها داشتم برا کنکور؛ زبان انگلیسی میخوندم و لغات زیادی بلد بودم و خوبم صحبت میکردم چون از بچگی کلاس زبان رفتم. اما از مهر که رفتم دانشگاه و درگیر فرانسه شدم دیگه سراغ انگلیسی نرفتم و متاسفانه خیلی چیزا رو فراموش کردم. حتی دیروز یه خانم خارجی ادرس یه جا رو تو خیابون ازم پرسید نتونستم درست جوابشو بدم و خیلی ناراحت شدم که فهمیدم اینقد ضعیف شدم.? از اون موقع همش فکر اینم چیکار کنم دوباره بتونم انگلیسیمو قوی کنم و خوب صحبت کنم بدون اینکه بخوام برم کلاس?

 133. Pingback: انگلیسی سال 4چهارم دبیرستان – اورجینال – اخبار

 134. Pingback: مهمترین اخبار و شنیده هایی که همه سهامدران باید مطالعه – اخبار

 135. Pingback: دانلود رمان هیچ وقت دیر نیست بیست رمان – اخبار

 136. Pingback: البته مامان من میگه تو هیچوقت نمیفهمی – اخبار

 137. Pingback: تو وضعیتی ام که – اخبار

 138. Pingback: من اونی که فکر می کنید نیستم – اخبار

 139. سلام کسانی که میرند کشورهای اروپایی و یا آسیایی آیا با لغات هر چند ضعیف هستند میشه حرف زد ؟ و امکان رفتن به کشورهای اروپایی و یا روسیه با زبان ضعیف امکانش هست ؟ لطفا از تجارب افراد بهم بگید

 140. Pingback: اولین روز کلاس زبان – اخبار

 141. سلام رفیق… من الان شونزده سالمه و زبانم داااغونه و تا حالا کلاس نرفتم به خاطر مشکلات زندگیم…هنوزم نمیشه که برم.. وقتشو ندارم و اینکه میدونم با بچه های پنج شیش ساله همکلاس خواهم شد و خجالت میکشم. خیلی ناراحت و افسرده بودم.. همش با خودم میگفتم چرا شرایط زندگیم بهم اجازه نداد نتونم برم کلاس زبان و کلاس های مورد علاقه م درحالی که بقیه هم سن و سالانم زبان شون فوله… نمیتونی تصور کنی با خوندن این متن چقدر انگیزه گرفتم… که خودم شروع کنم…برات آرزوی موفقیت میکنم.. دعا کن بتونم..

 142. Pingback: دانلود و مشاهده رمان به‌خاطر یک فیلم بلند لعنتی – اخبار

 143. Pingback: درست مثل یک رویا – اخبار

 144. Pingback: کم نذاشتم ولی نشد… – اخبار

 145. Pingback: سفر با بچه ها به بیست سال آینده – اخبار

 146. Pingback: بی شماره. ایول به خودم – اخبار

 147. Pingback: من هنوز هم دوستت دارم:) – اخبار

 148. سلام من تازه مقالت رو خوندم و عاشقت شدم
  من شروع به تمرین کردم البته ببشتر با فیلم کار می کنم و البته موزیک و کتاب هم کنارش و از همه مهمتر منم تز جعله لاینتر استفاده می کنم ولی نمی تونم روزی بیشتر از ۱۵ کلمه حفظ کنم به نظرت کم نیست ؟ خودت چند در روز حفظ می کردی اون اولا

 149. این دومین باره که دارم این متن رو میخونم حتی با کامنتا، سی وهفت سالمه و نمیدونم کشش دارم برای یادگیری ، شاید یه روزی اومدم و کامنت انگلیسی گذاشتم و نوشتم ممنون که تجربه خوبتو گذاشتی ممنون که باعث شدی از خوندن کتابای جدید لذت ببرم و ممنون که هستی

 150. چ سرگذشت جالبی
  من از وقتی۸سالم بود(فقط تابستونا)کلاس زبان میرفتم تا یازده سالگی
  زبانم عالی نبود ولی خیلی خوب بود
  از موقعی ک ولش کردم تازه شروع کردم ب پیشرفت و عالی شدم حالا ک۱۶سالمه اهنگ انگلیسی گوش میدم و فیلم و مقاله و هرچیز دیگه!کلاس زبانو اصلا قبول ندارم

 151. سلام روز بخیر
  قبلا ازتون دعوتتون کرده بودم برای عضویت در گروه جامعه وبمستران
  مهندس چرا نیومدی توی گروه
  خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه تبادل اطلاعات داشته باشیم
  گروه جامعه وب مستر ها
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

 152. سلام من ۱۵ سالمه و تابحال هیچ کلاسی نرفتم و برای کنکور فقط سه سال وقت دارم
  حالا واقعا نمیدونم تو خونه چجوری زبان یادبگیرم اصلا نمیدونم لغت از کجا پیداکنم کلا خیلی سردرگمم
  لطفا کمکم کن

 153. من از بچگی کلاس رفتم و زبانم تا راهنمایی خوب بود که یهو ولش کردم و الان زبانم خیلی تعریفی نیس ولی الان میخوام زبان رو دوباره یاد بگیرم و میتونم بگم بهترین متنی بود که راجع به یادگیری زبان خوندم.حتما امتحان میکنم..

 154. ایول بهت خیلی خفنی

 155. فاطمه نیلوفر راد

  سلام.وای من الان ازکجا شروع کنم!!؟
  من زبان رو خیلی خیلی دوس دارم ن تنها زبان انگلیسی بلکه فرانسه و المانی و اسپانیایی رو هم دوس دارم یاد بگیرم ینی کاملا مسلط بشم و بتونم روون صحبت کنم.میدونم ک این کارِ غیرممکنی نیست.برای همین با اینکه مدت زیادی از زبان دور بودم اما مطمعنم ک هرزمان اراده کنم میتونم یاد بگیرم و از یاد گرفتنش لذت ببرم و هیچوقت دیر نیست(ز گهواره تا گور تا دانش بجوی) .
  رشته دانشگاهیم شیمی هسته.ب زور میرم دانشگاه.از محیط دانشگاهم از دانشجوها و اکثر اساتید متنفرم از درس خوندن از سرکلاس نشستن.همه اینا منو بهم میریزه و زورکی دارم ادامه میدم ک فقط ی مدرک بگیرم ک در اخر شاید شاید یه کار خوب گیرم بیاد و بهم بگن دکتر.اینم شاید ب مرحله دکتری برسم شایدم نرسم. اما زبان رو یجور دیگه دوس دارم جوری ک اگ مجبور هم نباشم اگر زور هم بالای سرم نباشه بازم علاقه دارم بهش و اگر بخونم با علاقه و اشتیاق میخونم . ب تازگی ازدواج کردم.طرز فکر اکثر ایرانی ها هم اینه ک ازدواج جلوی پیشرفت ادم رو میگیره خصوصا برای خانمها. منم تا حدی این طرز فکر رو دارم.اما ب تازگی ی فکری افتاده تو سرم اونم اینه ک هرروز ک دارم کارای خونم رو انجام میدم ی ترک ک مربوط ب یادگیری لغات زبان باشه رو گوش بدم و ب کارامم برسم.هرچی دایره لغاتم رو گسترده ترش کنم زودتر زبان رو یاد میگیرم و میتونم صحبت کنم.فردا امتحان زبان دانشگاه رو دارم هیچی نخوندم و اصلا حالو حوصله درسای دانشگاه رو ندارم الان زدم تو گوگل نمونه سوال درسِ فلان ک یهو وارد صفحه ت شدم متنت عالی بود. با لاینتر اشنا بودم و میخواستم این تابستون ازش استفاده کنم برای تقویت زبانم.همه کامنتارو خوندم کلی راه جدید برای یادگیری زبان پیدا کردم .مرسی ازتو از همه اونایی ک روشهای خوب و کاربردی در اختیارمون گذاشتن.
  امیدوارم ب زودی بتونم توی زبان ب اون چیزی ک میخوام برسم و خیلی زود راهِ سعادتمو توی زندگیم پیداکنم.و اینقدر خودمو اذیت نکنم برای رشته ای ک ازش دیگه بیزارم.
  برام دعاکنید.
  من میخوام زبان انگلیسیمو تقویت کنم و ب حدی برسم ک راحت بتونم انگلیسی صحبت کنم و کم کم فرانسوی المانی و اسپانیایی .
  ممنون ک تجربت دراختیارمون گذاشتی متنت کلی حس خوب و انگیزه و روحیه میده ب ادم .شیرین بود.
  مرسی ک وقت میذاری تک تک کامنتارو میخونی و جواب میدی.
  خدا قوت

 156. سلام نمیدونین چه وقتی این پست تون به دردم خورد من با انگیزه های بزرگ و امیدهای کوچیک درگیر وضعیتی شدم که برام واقعا سخته توصیفش اما خوندن احساس تون ازینکه قصدتون واقعا کمک کردن بود و اون ذوقی که لابلای نوشته تون احساس کردم فوق العاده بود انگار منم داشتم با شما از این همه ور و اشتیاق لذت میبردم من الان قراره برم دانشگاه دولتی زبان و ادبیات انگلیسی بخونم خیلی خوشحالم خیلی زیاد اما یه نفر بدجوری زد تو ذوقم و گفت تو دلنشگاه حتما باید زبان مکالمه ت خوب باشه و مثل یه نیتیو اسپیکر باشی الانم سه ماه بیشتر نمونده تا دانشگاه و میخوام بدونم میشه این مدت با همون روشی که گفتین خودم وتقویت کنم؟ من امادگی علاقه شور هرچی بگین و دارم؟؟؟؟!!!

 157. سلام آقا ارشاد
  خوب هستید
  من از استان بوشهر به شما پیام میدم
  من علاقه خاصی به زبان انگلیسی دارم
  الانم در acc13 هستم اما مشکل من اینه که نه صحبت کردنم خوب شده نه رایتینگ م
  خیلی تلاش می‌کنم برای زبانم
  اما متاسفانه هیچ نتیجه‌ای ندیدم
  حافظ م زیاد خوب نیست برای زبان
  هزینه کردم بی نهایت
  اما خب…..
  خواهش میکنم کمک منم کنید
  وقتی دوستانم صحبت میکنند انگلیسی
  من کلی غصه میخورم که چرا من مثل اونا نیستم متاسفانه فقط ترجمه فارسی من بهتر شده در طول یکسال و اندی…

 158. یه لحضه فکر کردم اینو خودم نوشتم?من دقیقا اینطوری زبان یاد گرفتم ولی اون خواننده تیلر سویفت بود اسم اهنگشم mean یادش بخیر?

 159. سلام بر دوستان؛من هم مثل شما عاشق زبان انگلیسی هستم ودارم ادامه میدم فقط مشکلی که دارم اینه که شاغلم .
  ولی با این حال دارم ادامه میدم.
  به امید موفقیت بیشتر برای شما وبقیه ی دوستا

 160. Kheily matalebe khubi bud b drdm khord, mrc vagean

 161. خیلی انگیزه بخش بود… براتون بهترین ها رو آرزو می کنم… منم چند سالِ دنبال کلاس و گرامر هستم الان بیشتر از اینکه پیشرفت کرده باشم احساس سرخوردگی می کنم. به حرف شما خیلی باور دارم. با نرم افزار زبانشناس و متن های عااالیه آقای Huge دارم پیش میرم که خیلی اثربخش تر هست. همیشه سرشار از انرژی و برقرار باشید…

 162. سلام ارشاد جونم اگ میشهه منم تو اینستاا لایک کن مرسی توروخدا حتما لایک کنیا

 163. سلام ارشاد..میتونم بپرسم ب نظر تو واسه هوشی ک پایین نیست یادگیری زبان از صفر تقریبن چقدر طول میکشه تا ب حد متوسط برسه یا بالاتر از متوسط یعنیییی تقریبن خوووووب

 164. سلام خوبین؟ من دوماهه که جدی زبان رو شروع کردم. روزی حداقل سه ساعت وقت میذارم و هر چی گیرم بیاد میخونم. متن کوتاه بلند اخبار مجله تیکه هایی از فیلم ها و غیرو. ۵۰۴رو کامل یادگرفتم. خیلی زبانم بهتر شده. واقعا تغییر رو احساس میکنم. من کسیم که همیشه زبانم افتضاح بود و هیچ وقت هیچی ازش نمیفهمیدم ولی الان از روز قبل تشنه ترم. من قبلا یه متن کوتاه انگلیسی میدیم ازش میترسیدم ولی بالاخره باهاش روبرو شدم و دیگه از متون طولانی هم نمیترسم. هر روز با کلمه هایی که بلدم داستان کوتاه مینویسم و باخودم انگلیسی حرف میزنم چون متاسفانه کسی نیست باهام انگلیسی حرف بزنه. همع میگن برو کلاس ولی من معتقدم کلاس فقط دورریختن زمان و پوله. همه کسایی که میرن کلاس منو مسخره میکنن که چرا بجا کلاس رفتن خودم میخونم ولی وقتی به انگلیسی باهاشون حرف میزنم نمیتونن جواب بدن و حتی متوجه نمیشن چی میگم میگن حتما کلاس میری خخ… من حتی داخل گوگل همه چی سرچ میکنم در مورد زبان که بروز باشم و هیچی ازکفم نره؛ تا اینکه امروز با سایت شما اشنا شدم و مطلبتونو خوندم.بسیار بسیار پرفکت. بهتون تبریک میگم و امیدوارم همینجور روو به جلو باشین همیشه در همه جنبه های زندگی…

 165. راستی اینم بگم که دلیلی که باعث شد اینقدر جدی وارد این مسیری بشم که سالها ارزوم بود اینه که من میخوام رتبه تک رقمی کنکور ارشد روان شناسی تربیتی
  سال۹۸ بشم به امیدخدا؛ ولی با اون زبان افتضاح که نمیشد به تک رقمی فکر کرد؛ واسه همین کتاب متون تخصصی این رشته رو خریدم(همون دوماه پبش). اوایلی که شروع کردم دیدم من باید اول زبان عمومیم رو اول قوی کنم. این شد که افتادم درین وادی که همیشه ارزوم بود ولی ارادم نبود ولی الان بخاطر ارشد موردعلاقم هم که شده(بعدش دکترا ان شاالله) و اینکه میدونم برا ادامه تحصیل واجبه و اینکه کلی موقعیت شغلی واسش هست و اینکه ارزومه تاوقتی زندم تا مسافرت خارجی طولانی برم و دنیامو وسیع کنم و خلاصه اینکه یادگیری زبان از نون شب واجبتره بنظرم. چون یه زبانیه که اگه یادش نگیری انگار فارسی بلد نیسی حرف بزنی درین حد شده لزوم یادگیریش واقعا.. ببخشید پرحرفی کردم امیدوارم یه روز مثل شما زبانم قوی بشه…

 166. باریکلا عالی بود کلی چیز یاد گرفتم ممنون

 167. سلام.یه سوال داشتم من خیلی دوست دارم مترجم بشم میخواستم ببینم خودم میتونم تلاش کنم و کارایی که گفتین رو انجام بدم؟میخوام روزی هم ۴ ساعت انگلیسی کار کنم وممنون میشم راهنمایی کنید در چه زمانی میشه کامل یاد گرفت؟؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام.

   به نظرم روزی چهار ساعت انگلیسی بخون و بعد از ۶ ماه برو اولین تست مترجمی رو بده.

 168. سلام
  واقعا مطالبی که نوشتید مفید بودند
  فقط یک سوالی داشتم،بااین روش که شما زبان یادگرفتید میشه متنهای تخصصی رو خوب بفهمیم
  من میخوام دکترا قبول بشم و نیاز به مدرک زبان دارم
  پیشنهاد شما چیه
  کلاس یا خودم بخونم؟
  خیلی ممنون

 169. سلام ارشادجان داستان یادگیری زبانت خیلی جالب بود،بهت تبریک میگم، فقط میخواستم بدونم متنهاروچندبارمیخوندی؟ منظورم اینه که یک متن روکه انتخاب میکردی چندباراون رو مرورمیکردی؟ممنونم.

 170. سلام..خیلی مطالبتون به آدم انگیزه میده.ولی من ازدبیرستان بخاطریک معلم زبان سختگیر نفرت پیدا کردم ودانشگاه هم زبانو بزور پاس کردم..میدونم یادگیری زبان خیلی درزندگی موثر ولازمه.ولی نمیدونم چجوری یک قوت قلبی یک امیدی تودلم روشن شه برای شروع تازه ویادگیری

 171. من روزی ۶ – ٧ ساعت زبان میخونم واقعا مثل تو تشنه ی یادگیری ام -ولی جعبه لایتنر عالی بود ارشاد جونم مرسییییییی

 172. آقا ارشاد کجا میشه تست مترجمی داد؟؟؟

 173. ارشاد جان میشه بدون مدرک زبان دانشگاهی معلم زبان موسسه ها بشم؟؟؟
  چه طوری میتونی راهنماییم کنی لطفا…؟؟؟؟

 174. سلام ارشاد،کلاچقرطول کشیدمنظورم این پروسه یادگیری زبانازطریق خوندن متن ولغت.؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام. تا وقتی که درست و حسابی راه بیفتم حدود یک سال. ولی خب وسط‌هاش قطع و وصل می‌شدم. می‌دونی چی می‌گم؟

 175. محمد افراشته

  همه مواردی که در یادگیری زبان انگلیسی گفته و توصیه میشه در دو جمله میتونه خلاصه بشه: به اندازه کافی وقت بذار و حریصانه یاد بگیر.

  اصلی ترین مشکل در یادگیری زبان انگلیسی و کلاً در هر چیزی نداشتن اراده هست که به طور کلی بشر و مخصوصاً ما ایرانیها به طور کل نداریمش. یعنی کلا اعصاب مصاب نداریم. یا یه هفته ای باید یه چیزی رو یاد بگیریم یا اگه بیشتر از یه هفته بشه دیگه نیستیم! اون چیزی که خودت هم بهش اشاره داشتی اینه که باید اول سنگاتو با خودت وا بکنی، وقت بذاری و عاشقانه یاد بگیری و همه اینا یعنی تغییر سبک زندگی، از عادت هلو بپر تو گلو درومدن و زحمت کشیدن و صبر داشتن.

 176. نرم افزار دهکده زبان هم خیلی خوبه

کامنت بذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *