چگونه در اینستاگرام درست و قشنگ و مرتب بنویسیم

خیلی‌ها رو می‌بینم که توی اینستاگرام‌شون محتوای خوب و تاثیرگذار تولید می‌کنن ولی متاسفانه محتواشون از لحاظ بصری قشنگ و ترغیب‌کننده نیست و اینقدر متن و اعداد و همه‌چی به‌هم‌ریخته‌س که آدم حال نمی‌کنه بره سراغ خوندنش. در نتیجه خواننده اسکرول می‌کنه و سر می‌خوره روی عکس بعدی. کلن اینستاگرام با زبان فارسی خیلی دوست نیست، ولی اگه یک ترفندهای خیلی ساده و دردسترس رو اجرا کنید می‌تونید متن‌های مرتب و قشنگی به خواننده‌هاتون ارائه بدین.

توی این پست می‌خوام برای کسانی که توی اینستاگرام کپشن‌ می‌نویسن راه‌وروش درست‌نویسی و ساختاربندی مناسب متن‌ رو آموزش بدم. دورنمای کلی بخوام بهتون بدم اینه که متن رو به لقمه‌های کوچیک‌تر (پاراگراف) تقسیم کنید و این پاراگراف‌ها رو با یک فضای خالی و سفید از هم جدا کنید. با این کار خواننده از متن بلند شما نمی‌ترسه و خوردن این لقمه‌ها براش «شدنی» و در نتیجه «مطبوع» خواهد بود.

در دو شکل زیر اومدم مقایسه کردم، نوشتن بدون رعایت کردن این ترفندها (که حتمن براتون آشناست و خیلی‌ از متن‌های بلندی که توی اینستاگرام می‌بینیم این شکلی زشت و بدقواره و درهم برهم هستن) و نوشته‌ای که مرتب و منظم پاراگراف‌بندی‌شده و ساختار قشنگ و مرتبی داره.

شکل ۱: متن نامرتب در اینستاگرام | اندروید

شکل ۲: متن تروتمیز در اینستاگرام | اندروید

قبل از اینکه به ادامه‌ی ماجرا بپردازیم می‌خوام یه چیزی رو روشن کنم براتون. اینستاگرام توی دستگاه‌های اندرویدی مثل شکل‌های بالا نشون داده می‌شه. توی دستگاه‌های iOS مثل شکل ۳ نشون داده می‌شن.

شکل ۳: متن تروتمیز در اینستاگرام | iOS

دستگاه‌های اندرویدی با زبون فارسی سازگارتر هستن و اگه فارسی بنویسید متن شما از راست شروع می‌شه. ولی دستگاه‌های iOS خیلی با زبون فارسی اوکی نیستن و حتی اگه همه‌ی این ترفندها رو اجرا کنید باز هم متن شما چپ‌چین خواهد بود. ولی اگه این نکته‌هایی که بهتون گفتم و در ادامه خواهم گفت رو توی دستگاه iOS هم اجرا کنید مزایای زیادی داره از جمله: ۱) متن شما توی دستگاه‌های iOS مرتب‌تر و قشنگ‌تر میشه (شکل ۳) و ۲) متن شما توی دستگاه‌های اندرویدی خیلی شیک و تروتمیز و راست‌چین نشون داده میشه (شکل ۲).

خب بیاید درست نویسی رو شروع کنیم. اول باید از چپ‌چین شدن خط اول جلوگیری کنیم. اگه متن‌تون رو از همون خط اول شروع کنید، پاراگراف اول‌ چپ‌چین و زشت می‌شه (شکل ۱). ولی چرا این اتفاق می‌افته؟ چون نام کاربری شما در محیط اینستاگرام انگلیسیه و زمانی که شما متن‌تون رو از خط اول شروع می‌کنید، اینستاگرام متن رو درست بعد از نام کاربری شروع می‌کنه و فکر می‌کنه که متن شما هم انگلیسیه و در نتیجه مثل متن انگلیسی باهاش برخورد میکنه و متن رو چپ‌چین می‌کنه. خدا نکنه اگه کلمه‌ی انگلیسی یا عددی توی متن‌تون باشه که دیگه همه‌چی به هم می‌ریزه. برای جلوگیری از این مشکل باید بیخیال خط اول بشید. یعنی در خط اول یک نقطه بذارید، بیاید سرِِ خط و از خط دوم متن فارسی‌تون رو شروع کنید. اینجوری به اینستاگرام حالی می‌کنید که متن با فارسی شروع می‌شه و در نتیجه مثل یک متن فارسی باهاش برخورد می‌کنه. حتی می‌تونید به جای نقطه از یک کاراکتر نامرئی به اسم «نیم‌فاصله» استفاده کنید تا اونجا رو براتون پر کنه و هیچی هم دیده نشه.

ممکنه سوال کنید که «خب… اصلن چرا باید نقطه یا نیم‌فاصله یا هرچی بذاریم؟ نمی‌شه همین‌جوری هیچی ننویسیم، اینتر بزنیم و بیایم سرِ خط؟» در جواب باید بگم که «خیر، اینستاگرام اینجوریه که اگه توی یک خط هیچی ننویسی، اینستاگرام قبول نمی‌کنه و متن شما رو به هم می‌چسبونه. یعنی حتمن باید توی یک خط کاراکتر حضور داشته باشه.»

حالا نیم‌فاصله از کجا بیاریم؟ اگه گوشی اندروید دارید صفحه‌کلید گوگل‌کی‌بورد (نصب از کافه‌بازار | نصب از گوگل‌پلی) رو نصب کنید و اون رو صفحه‌کلیدِ پیش‌فرضِ گوشی‌تون بکنید. گوگل‌کیبورد نیم‌فاصله داره تو کی‌بوردش (شکل ۴). برای گوشی‌های اپل هم فکر کنم براتون یه سری صفحه‌کلید ساختن که نیم‌فاصله داشته باشه. مثلن مداد (نصب از آی‌تیونز) یا سیبورد (نصب از آی‌تیونز) یا فارس‌تپ (نصب از آی‌تیونز). حتی شنیدم که توی آپدیت جدید کی‌بورد فارسی اپل نیم‌فاصله داره. درست شنیدم؟ کلن اگه کسی پیشنهاد‌های بهتری در این زمینه داره خیلی خوب می‌شه که توی کامنت‌ها زکات علمش هم بده.

نیم فاصله در گوگل کی‌بورد
شکل ۴: نیم‌فاصله در گوگل‌کی‌بورد. یه نکته‌ی جذاب دیگه در مورد Google Keyboard اینه که می‌تونید رنگش رو عوض کنید.

خب. با این ترفند از چپ‌چین شدن متن‌مون جلوگیری کردیم. حالا بیاد به ادامه‌ی ساختمون‌بندی متن‌مون بپردازیم. اگه متن‌ بلنده، با رعایت اصول معنایی و نوشتاری تقسیمش کنید به چندتا پاراگراف. اینجوری فضای نفس‌کشیدن، تفکر و طبقه‌بندی اطلاعات به خواننده خواهید داد. اینجا مهمه که بین پاراگراف‌هاتون یه خط رو خالی بذارید که قشنگ دوتا پاراگراف از هم تقکیک بشن و نمای متن‌تون خوشکل بشه و از اون ترسناکی دربیاد (شکل ۲ رو با شکل ۱ مقایسه کنید). برای اینکه یک خط رو خالی بذارید، بعد از اینکه پاراگراف‌تون تموم شد اینتر بزنید و برید سر خط، یه نیم‌فاصله (یا نقطه) بذارید و دوباره اینتر بزنید و برید خط بعدی و از اونجا پاراگراف بعدی رو شروع کنید. اینجوری بین دوتا پاراگراف یک خطِ خالی و سفید می‌ذارید.

برای ایجاد فضای خالیِ بیشتر، باید خط‌های بیشتری رو خالی کنید. یعنی مثلن چندبار برید سرخط و نیم‌فاصله بذارید و دوباره برید خط بعد و نیم‌فاصله و ادامه‌ی ماجرا. کاربرد این قضیه قشنگ‌کردن ظاهر و ساختمان متن و محتواییه که تولید می‌کنید. مثلن من هشتگ‌ها رو بعد از یک فضای سفید زیاد (چهار خط) توی کپشن می‌نویسم که کاملن از متن جدا بشه.

خب دیگه. این هم از قشنگ‌نویسی توی اینستاگرام. یادتون نره که با قشنگ‌تر نوشتن هم متن شما بیشتر خونده می‌شه، هم به خواننده احترام بیشتری گذاشتید و در نهایت تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. خوشحال می‌شم اگه خوشتون اومد این مطلب رو به کسانی معرفی کنید که به نظرتون بهشون کمک می‌کنه متن‌های قشنگ‌تری توی اینستاگرام بنویسند.

درباره نویسنده

ارشاد نیک‌خواه
قبلن خیلی سفر می‌کردم. الان بیشتر بازی می‌کنم. یه جایی کنار تلاقیِ هنر، علم و فلسفه‌.

نظر شما

 1. مسئله خیلی مهمی و اعصاب خورد کن تو کپشن نوشتن(یا حتی کامنت) مسئله اعداد نویسی ه!
  فک کنم تنها راه حلشم اینه که بدون فاصله و چسبیده به حروف فارسی بنویسیم اعداد رو! یا هم همه چیز رو با حروف بنویسیم! و این واقعا برای من کمتر از شکنجه برای مرگ نیست?
  مثل همیشه عالی بود?❤

  1. ارشاد نیک‌خواه

   اگه اعداد فارسی بنویسی این مشکل حل می‌شه و متن راست‌چین می‌شه.

 2. من همیشه از نقطه یا ایموجی استفاده میکردم
  نیم فاصله برام تازگی داشت. مرسی!

  1. ارشاد نیک‌خواه

   آره دیگه. نیم‌‌فاصله خوبیش اینه که هست ولی دیده نمی‌شه.

 3. ترفند اعداد و کلمات انگلیسی؟

   1. منظورش اینه که اگه وسط متن یه کلمه انگلیسی بود چی؟

    1. ارشاد نیک‌خواه

     اگر جمله با یک کاراکتر فارسی شروع بشه تا ثریا فارسی و راست‌چین نوشته میشه (البته در دستگاه‌های اندروید) و کلمات انگلیسی مثل کلمه‌های فارسی در جمله جا می‌گیره. در دستگاه‌های اپل هم همینطوره با این تفاوت که متن چپ‌چین خواهد بود.

  1. عملا وقتی خط اولو نیم فاصله میذاریم دیگه اون عددها هم درست میشن. جاست ترای ایت ?

 4. مرسی خیلی کاربردی بود:)

 5. قرار بود در مورد اینکه وقتی عدد میگذاریم یا انگلیسی مینویسیم و متن به هم میریزه هم بگین

 6. کیبورد فاسی اپل نیم‌فاصله داره ولی تو محیط اینستا اینتر نداره! ولی کیبورد گوگل یا همونgboard ولی این مشکل رو نداره. هم نیم‌فاصله داره و هم تو محیط‌های مختلف مثل اینستا و توییتر ظاهرش تغییری نمیکنه! gboard تو اپ‌استور هست و رایگان هم هست.
  در مورد اعداد هم اگر بین عدد و کلمه بعدی فاصله نگذاریم، متن به هم نمیریزه.
  این بود ذکات علم:))))

  1. سلام
   تو محیط اینستا هم “اینتر” داره کیبورد ایفون. رو عدد ها کلید کن و وقتی کیبورد عوض شده، پایین سمت راست، اینتر هست اون

  2. مرسی.خیلی تو این نکته مونده بودم چرا در مورد آی او اس اینجا گفته ولی به این توجه نداشته که اینتر نداریم تو اینستا.
   گفتم احتمالا من یه جای مطلب رو متوجه نمیشم که با این نکته که شما گفتید متوجه شدم که توضیح کامل نبوده

  3. آقا نیم فاصله ی اپل کجاشه؟?
   من پیدا نمیکنم

 7. خداوند خیر دو عالم را با تمام آپشن هایش به تو عنایت کند پسر.. عالی بود?یک جاهایی در زندگی نه نزدیکی جواب می دهد نه فاصله دور.. باید نیم فاصله داشت تا کار راه بیفتد..

  1. ارشاد نیک‌خواه

   عجب جمله‌ای در مورد نیم‌فاصله گفتی :))

 8. تو ای او اس ۱۱ زبان فارسی اضافه شده
  اون نیم فاصله داره.

 9. از تمام این جلوه های بصری بگذریم اون چیزی که باعث میشه نظم در بی نظمی کپشن های درهم و تودرتو رو بتونی کشف کنی فقط یه چیزه
  نوشته خوب و جذاب…
  اگر نوشته برای خواننده جذاب باشه هرجور شده این پازل رو کنارهم میچینه که تصویر نهایی رو بتونه ببینه
  اما در کل تو راست میگی ارشاد نوشته خوب عامل ترغیب کننده ای هست و خیلی وقتها باعث میشه ادم تا ته مطلب رو بخونه
  دمت گرم ای فارسی دان 🙂

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چاکریم مجید جان. بابا من خیلی مونده فارسی‌دان بشم. هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم :))

 10. خیلی خوب بود من چند وقته دنبال این موضوع بودم از همه بهتر نیم فاصله بود.
  در ضمن آموزش عکس یکپارچه هم عالی بود??
  بازم از این پست ها بزارید

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام علی جان. خوشحالم به دردت خورده. حتمن باز هم چیزی به ذهنم رسید میگم. شما هم سوالی چیزی داشتی بپرس شاید بلد بودم.

 11. حسن حمزه نژاد

  اوووووووف
  خیالمو راحت کردی
  :))

 12. ای ول
  دم شما گررررم!!!
  من لینک این نوشته رو برا یه عالمه از دوستام که کپشن های طولانی و الحق خوبی مینویسن ولی نمیشه تو اینستا خوندش از بس نامنظمه و تو بهتربن حالت باید رفت تو کانال تلگرامشون خوند فرستادم!!
  باشد که کپشن های اینستاگرام درست شود!!
  :))

  1. ارشاد نیک‌خواه

   دمت گرم شقایق. مرسی. به قول خودت باشد که درست شود :))

 13. اصا اون جریانای تو سر گربه چی میگذره خیلی خفن بودن بازم برید اونجور جاها :>

 14. ارشاد من قبلا ازت پرسیده بودم که چه طوره من حتما نقطه میگذارم قبل اینتر زدن و فاصله انداختن اما تو هیچی نمیگذاری و متن هات شیک و مجلسی میشه گفتی نیم فاصله بگذار، منم تو آیفون نیم فاصله پیدا نکردم احساس خنگی بهم دست داد??

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام راضیه. ببین خب اگه این قواعد رو رعایت کنی، یعنی بیای سر خط و جمله‌ت رو با یک کلمه‌/کاراکتر فارسی شروع کنی، کلمات انگلیسیِ داخل متن فارسیت به هم نمی‌ریزه و جمله‌ت قاطی پاتی نمیشه. یعنی اینجوری بهت بگم که اگه کاراکتر اول پاراگراف فارسی باشه اینستاگرام فکر می‌کنه همه‌ی کاراکترهای بعدی فارسی هستن و در نتیجه مثل یک کلمه‌ی فارسی با کلمات و اعدا انگلیسی برخورد می‌کنه. فقط یادت باشه اسپیس قبل و بعد از کلمه‌ی انگلیسی هم فارسی باشه. پرانتر و بقیه‌ی کاراکترها هم فارسی باشه. کلن روی کی‌بورد فارسی باشه هرچی تایپ می‌کنی مگر اینکه لازم باشه از کی‌بورد انگلیسی استفاده کنی.

   یعنی برای من این روش جواب داده همونطور که توی متن‌های اینستاگرامم می‌بینی. امیدوارم برای تو هم جواب بده.

   1. متاسفانه نیم فاصله تو ایفون حتی با نصب برنامه مداد به من کمک نکرد.

    1. ارشاد نیک‌خواه

     خب اون یکی دوتا اپ دیگه رو امتحان کن.

    2. خیلی از برنامه های کاربردی فارسی هم اجرا نمیشن

 15. سلام، ممنون از مطلب مفیدت، آره توی ios جدید، اپل زبان فارسی رو اضافه کرده و کنار کلید فاصله یه کلید نیم فاصله هم هست.

 16. تو اینستا گفته بودی در مورد بهم ریختن متن بعد نوشتن عدد و کلمه های انگیسی هم نوشتی. من الان متوجه نشدم با همین نیم فاصله ای که گفتی اونم خودبخود حل میشه مشکلش؟ یا جا مونده این قسمت از متن؟ یا چی؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام زینب. ببین خب اگه این قواعد رو رعایت کنی، یعنی بیای سر خط و جمله‌ت رو با یک کلمه‌/کاراکتر فارسی شروع کنی، کلمات انگلیسیِ داخل متن فارسیت به هم نمی‌ریزه و جمله‌ت قاطی پاتی نمیشه. یعنی اینجوری بهت بگم که اگه کاراکتر اول پاراگراف فارسی باشه اینستاگرام فکر می‌کنه همه‌ی کاراکترهای بعدی فارسی هستن و در نتیجه مثل یک کلمه‌ی فارسی با کلمات و اعدا انگلیسی برخورد می‌کنه. فقط یادت باشه اسپیس قبل و بعد از کلمه‌ی انگلیسی هم فارسی باشه. پرانتر و بقیه‌ی کاراکترها هم فارسی باشه. کلن روی کی‌بورد فارسی باشه هرچی تایپ می‌کنی مگر اینکه لازم باشه از کی‌بورد انگلیسی استفاده کنی.

 17. وای وای وای. ارشاد جان معرکه ای تو. مرسی ❤
  از طرف یه خوره
  Khoreh.ir

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قربانت نوید جان. خوشحالم به دردت خورد. مطلب رو بذار تو خوره‌دات‌آی‌آر اگه دلت خواست :))

 18. ممنون خیلی خوب بود

 19. خوب بود مخصوصا نیم فاصله
  مرسی

 20. مرسی ارشاد جان که هم به خواننده ها و هم به نویسنده ها کمک می کنی کمی آسوده تر باشند 🙂

  1. ارشاد نیک‌خواه

   جیگرتو مهران جان. خوشحالم تونستم کمکی بکنم.

 21. چقد کلامت ساده و خودمونیه. توی همه قسمتای سایت حتی اونجایی که پیشنهاد میدی ایمیلمون رو بدیم که اخبار سایت رو برامون بفرستی. و اینکه جواب تک تک کامنتارو میدی.
  ارزش گذاشتن به مخاطبای صحبتات از سر و روی سایت و اینستا میباره و آدم غرق لذت و احترام میکنه. مرسی و موفق باشی.

  فقط اینکه توی ایمیل تاییدیه عضویت گزینه ای نبود که من بزنم و مطمئن شم که اخبارتو قراره بگیرم.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   مرسی عاطفه. تازه خیلی از پیام‌های نخونده دارم و به خاطرشون ناراحتم واقعن. ولی آره، کاش بتونم جواب همه‌ی پیام‌ها رو بدم. در مورد ایمیلی خبرنامه… بذار مطلب بعدی رو بذارم اگه برات نیومد خبرم کن. مرسی.

 22. سلام به همگی من راننده بیابون هستم تا حالا چند نفر از بچه های هیچهایک سوار کردم وخیلی عاشق بی ریا سفر کردنشون شدم وخودم هم دوست دارم مدتی این کار رو انجام بدم با این که راننده بیابان یا یک ایرانگرد هستم ولی تجربه هیچهاک یه چیز دیگه هست

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام محمود جان. چه خوشحال شدم صدایی از توی جاده توی اینجا طنین‌انداز شد. دمت گرم. خیلی برام جالبه دیدن اینکه یک راننده کامیون می‌خواد هیچهایک کنه. متاسفانه من برنامه‌ی خاصی ندارم و اگر هم داشته باشم می‌رم دنبال یکی دوتا پروژه و ماموریت شخصی. ولی امیدوارم هرچه زودتر سفر هیچ‌هایک خودت رو تجربه کنی.

 23. چقدر خوب بود این مطلب. ازتون تشکر میکنم ❤

 24. مرسی ارشاد جان این متن خیلی کمکم کرد

 25. عالی بود ارشاد عزیز

  خیلی خوب و کاربردی بود
  ‌من رفتم تمام پست های اینستامو ادیت کردم

  خیلی زیبا و وزین شد متن هام

  اینجام‌ همینکارو کردم باحال شد‌! نه؟

  مرسی از آموزشات واقعا به دردمون میخوره مرسی

  1. ارشاد نیک‌خواه

   اینجا هم خیلی خوب شده متنت. خوشحالم به دردت خورد. ایول.

 26. سلاااااااامممم

  بعد از شونصد دفعه ادیت بالاخره جواب داد?
  مرسی ارشادخانِ جان?

 27. جیگرتو پسر
  خیلی حال میده متن هارو اینجوری لقمه شده میخونیم، از این به بعد خودمم تو متن هام رعایتشون میکنم
  خیلی باحالی?

 28. همه چیزایی که گفتید رو می‌دونستم ولی کیبوردم نیم فاصله نداشت و چون کارم نوشتنه تو چت با همکارا خیلی خجالت می‌کشیدم که نیم‌فاصله رو رعایت نمی‌کنم. الان گوگل‌کیبورد رو نصب کردم و نمی‌دونید چقدر دعاتون می‌کنم…

 29. مطلب مفیدی بود.‌
  خوبتر میشه اگر چندتا اشتباه خیلی مرسوم در خط فارسی را هم بهش اضافه کنی.
  ۱. کاربرد اصلی نیم‌فاصله در کلمات مرکب مثل: می‌شود بجای می شود، هیچ‌هایک بجای هیچ هایک‌
  ۲. استفاده نکردن از «ی» و «ک» عربی که اکثر آیفون دارها چون کیبورد فارسی ندارن استفاده می‌کنن.‌
  ۳. رعایت هکسره (بجای کسره‌ی وصل ه نزاریم آخر کلمه) مثلا مینویسن “اشتباهه تایپی” بجای اینکه بنویسن “اشتباهِ تایپی”

  1. ارشاد نیک‌خواه

   مرسی مسلم جان.
   اشتباهات نوشتاری و گرامری منظورته؟

 30. ممنون از اینکه دانسته هاتون رو با ما شریک میشید.
  همیشه در سفر باشید ☺

 31. من با کپشنام همیشه درگیر بودم.مرسی?

 32. اینستاگرام جایی برای نوشتن داستان و متن های (ادبی/بی محتوا!) نیست آقایون.
  اینستاگرام برای نمایش عکس های هنری و خاطره انگیزه که نهایتا با یک تیتر کوتاه باید بیان بشه.
  اگه ایرانی ها این موضوع رو بتونن درک کنن که هر چیزی سر جای خودش قشنگ نمود پیدا میکنه احتیاجی هم به این همه ترفند و تکنیک نیست. وبلاگ ها هنوز زنده هستند و محیطی برای نوشته های طولانی به همراه عکس های ضمیمه.
  کاش شما هم این رو فرهنگ سازی میکردید.

  1. اگر جاش نبود خب اینستا این همه فضا برای نوشتن در اختیار نمی ذاشت

 33. جدا از مطلب جالبی که گذاشتی دمت گرم باشه دمت گرمتر باشه به این خاطر که به کامنتا هم جواب میدی… سپاس

 34. آقا ارشاد عزیز
  بسیار سپاسگزارم از محتوای فوق العاده عالیتون

 35. ممنون از راهنماییت
  . من زیر یک پست‌ت تو اینستا گفتم اینجام میگم نیم‌فاصله من‌و برد به زمان‌های دور و نرم‌افزار زرنگار و آموزش تایپ ده‌انگشتی. در ضمن توی یک پستم از خودم هم حق استادی تو رو به‌جا آوردم و گفتم عکس یک پارچه رو آموزش دادی و خودمم عکس یک پارچه گذاشتم. دمت گرم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   جیگرتو احسان جان خوشحالم به دردت خورد.

 36. خیلی خیلی ممنون از آموزشتون،خیلی مفید بود

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قربانت. خیلی خوشحالم که به دردت خورد.

 37. آقا خدا پدر مادرتو بیامرزه

  خیلی کارم راه افتاد
  m.r.bahramian
  از پیج بنده هم دیدن کنید

 38. خیلی ازتون ممنونم؛ بی نقص و کامل بود.

 39. سلام.خدا خیرتون بده.مشکلش حل شد.خیلی لطف کردین.یک دنیااااااا سپاااااس…

 40. خیلی دنبالش بودم، ممنون و دمت گرم

 41. درست فرمودید،تو‌نسخه ۱۱ ios کیبورد فارسی اضافه شده و به راحتی میشه از نیم فاصله استفاده کرد.
  البته ناگفته نمونه که ضمه،کسره و فتحه رو دیگه نمیشه به‌کاربرد و برای استفاده ازشون باید به همون صفحه کلید یا اصطلاحا کیبورد عربی مراجعه کنیم.
  در آخر اینکه ios قابلیت چپ چین و راست چین کردن کلمات و جملات رو،بعد از مارک کردنشون داره.
  منم تشکر می کنم بابت مطلب مفیدتون

  1. ارشاد نیک‌خواه

   مرسی محمدرضا جان. اطلاعات خیلی مفیدی بود.

 42. خیلى متشکرم بابت اموزش

 43. یعنی خدا خیرت بده ارشاد یک نقطه کارو حل کرد

 44. واقعا یعنی اینهمه آدم که تشکر کردن به این مشکل نخوردن که جی بورد اینتر و رفتن به خط بعد رو نداره؟!!!!

  1. دقیقا، آقا جی‌بورد گوگل توی اینستاگرام اصلا اینتر و رفتن به خط بعد نداره

 45. سلام ارشاد

  اگر یه تشکر صمیمانه ازت نکنم به خودم مدیون میشم.بسیار ممنونتم به خاطر همه چیزهایی که آموزش دادی با بیانی ساده و دلچسب که قطعا
  برآمده از جوهر وجودیت ِ.

  برقرار باشی پسر.

 46. بسیار ممنونم. عالی بود. دو تن بار از رو دوشم کم شد.

 47. سلام.مطالب خوبی بود و کاربردی. ممنون.منتظر هستیم بقیشو هم بگی…

 48. سلام،
  من می خوام شعر بنویسم و بیت ها مرتب زیر هم باشه .راهی هست؟

 49. سلام .. میگم من به ی مشکل بدی بر خوردم :/ … وقتی می‌خوام یه کپشن فارسی بزارم و بینش انگلیسی ، اون انگلیسیه برعکس میشه :’| مثلاً بخوام بنویسم : «آهنگه fire …» می‌نویسه : « آهنگه erif» (برعکسش)… ممنون میشم کمک کنین :’

 50. در مورد کیبورد
  بنده کلی کیبورد امتحان کردم واسه آندروید و کیبورد SwiftKey کیبورد عالی هست بدون تبلیغات.
  و کلیدبرد۲ کافه بازار تنها مشکلش حدس کلمات درست هست که نداره.

 51. آقا عالی بود واقعا ممنون

 52. همه ی پست هات واقعا مفیده.مرسی که انقدر خوبی

 53. سلام. من میخام ی پست بزارم همراه با کپشن،، اما وقتی آپلود میشه فقط عکس نشون میده کپشنی ک نوشتم نیست. دلیلش چیه??

 54. آقا دمت گرم. خیلی استفاده بردیم.

 55. ممنون از مطلب خوبتون. چطور از بهم ریختن متن وقتی فارسی و انگلیسی می نویسیم می شه جلوگیری کرد؟

 56. سپاس از راهنمایی عالیتون✔

 57. سلام وقتتون بخیر
  من متن رو همونجوری که شما گفتید با گذاشتن نیم فاصله نوشتم منتها نمی دونم چرا بقیه جمله دوباره میره از چپ شروع میشه

 58. بسیار عالی و کاربردی بود… ممنون واقعا

 59. واقعا از صمیم قلب سپاسگزارم.در نوشتن متون طولانی و آموزشی همیشه مشکل داشتم که با این راهنمایی شما حل شد.

 60. خدا خیرتون بده . من نیم فاصله رو نمی دونستم . همیشه پاراگرافام به هم می چسبید یا بیش از حد فاصله می گرفت. ۱۰ بار ادیت می کردم آخرم اون چیزی نمی خواست که می خواستم. دمتون گرم. عالی بود

کامنت بذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *