یک روش عملی برای اینکه خودتون یادگیری زبان انگلیسی رو شروع کنید (و بعد از چند روز ولش نکنید)

ببین من تا زبان انگلیسی شما رو خوب نکنم دست بردار نیستم. چون می‌دونم چقدر ضروری و مهمه برای اینکه دنیای بزرگتر و باحال‌تری رو زندگی کنید. چون می‌دونم آدم‌های خفنی هستید و دنیای تک‌زبانی جوابگوی ذهن کنجکاو شما نیست. اون هم در روزگاری که وب ‌فارسیْ فقیرِ محتوای درست‌وحسابیه.

می‌خوام سریع برم سر اصل مطلب و به جای جملات انگیزشیِ آنتونی رابینزی و توصیه‌هایی در مورد خودنظمی و اراده و فیلان و بیسار، یک روش عملی برای بهبود زبان بهتون پیشنهاد بدم. روشی که برای من خیلی جواب داد و کمکم کرد بدون اینکه حتی یک بار کلاس زبان برم انگلیسی یاد بگیرم. البته که این روش از جنسِ میانبُر نیست چون در یادگیری زبان هیچ میانبری وجود نداره و در این خطه، مسیر رسیدن به رضایت (یا همون افتادن روی غلطکِ یادگیریِ زبان) از رنج می‌گذره و باید رنج رو بغل کنید. ولی می‌خوام یک روش رو بهتون پیشنهاد بدم که از اون بغل لذت ببرید، ازش چیزهای زیادی یاد بگیرید و با مسیر حال کنید.

روشی که من به صورت خودآموز انگلیسی یاد گرفتم اینجوری بود:

من قبلن هم در مورد این موضوع براتون نوشتم. ولی اینجا می‌خوام خلاصه‌تر و شفاف‌تر در موردش براتون بگم.

خب من از بچگی دوست داشتم در مورد یک سری چیزها بیشتر بدونم: جدیدترین ماشین‌های دنیا (اون موقع شورلت کاماروی جدید در حد یک مدلِ مفهومی بود)، بدن زن، سکس، و زیرشاخه‌های مربوطه (رفرنس‌های خوبی که دارم رو مدیون این مطالعات هستم!)، مایکل جکسون (متن ترانه‌ها، زندگی‌نامه، گاسیپ‌ها) و غیره. هر چیزی که حس فضولیم رو قلقلک می‌داد بی‌جواب نمی‌موند و می‌رفتم در موردش سرچ می‌کردم و می‌خوندم. ولی من که بیشتر از صدتا لغت بلد نبودم و حافظه‌ی داغونی داشتم. پس چجوری مطلب انگلیسی می‌خوندم؟

جواب: به سختی.

آره واقعن. به سختی. با خوندن ۳ جمله‌ی اولِ متن به ۱۰ لغت جدید و ناآشنا می‌رسیدم. همیشه یک دیکشنری،‌ یک خودکار و چندتا فلش‌کارت سفید کنارم بود. هر لغتی که بلد نبودم رو روی فلش‌کارت و معنیش رو پشت فلش‌کارت می‌نوشتم. در طول روز هر وقت بیکار می‌شدم این فلش‌کارت‌ها رو از جیبم بیرون می‌آوردم و مرور می‌کردم.

بعد از مدتی هزاران فلش‌کارت داشتم. برای مدیریتِ مرور این همه لغت جدید از جعبه‌ی لایتنر یا همون جعبه‌ی جی‌۵ استفاده می‌کردم. کار باهاش خیلی راحته. ساختنش هم راحته. خودتون می‌تونید با یه کم مقوا یا چوب بسازیدش (روش استفاده هم نوشته). یا اینکه می‌تونید آماده‌ش رو بخرید.

حتی می‌تونید به جای جعبه‌ی لایتنر از یک دفترچه یادداشت همراه استفاده کنید و چند روز یکبار لغت‌های جدید رو مرور کنید. نیلوفر توی کانال آموزش زبانش روش «پنج لغت در روز» رو معرفی کرده که خیلی خوشم اومد. اون روش هم می‌تونه کمکتون کنه ریتم و روش خودتون رو پیدا کنید.

 

برای یادگیری زبان، اول ببین چه چیزی در دنیا دیوونه‌ت می‌کنه!

اول ببینید به چه چیزی خیلی علاقه و شور دارید و دوست دارید در موردش بیشتر بدونید. معماری بروتال؟ تئاتر آبزورد؟ گرون‌ترین عکس دنیا؟ (که خیلی هم عکس حوصله‌سربریه و آندری گورسکی گرفته) موسیقی سوفیسم؟ عادت‌های عجیب پیکاسو؟ یا چی؟ یک سرچ گوگل در موردش بزنید، مطلب مورد نظر رو پیدا کنید، یک دیکشنری، یک مداد، و چندتا فلش‌کارت (یا یک دفترچه) کنار دست‌تون داشته باشید و شروع کنید به مطالعه در مورد چیزی که دوستش دارید.

با روزی ۵ لغت شروع کنید، و قبل از اینکه خسته بشید دست از مطالعه بکشید. خودتون رو تشنه نگه دارید. فکر نکنم با روزی ۵ لغت اونقدر خسته بشید که به بقیه‌ی کارهای مهم و حیاتی (!) روزانه‌تون نرسید.

اگر سوالت اینه که پس گرامر چی؟

جوابم اینه که گرامر رو بیخیال. به مرور زمان که متن‌های زیادی رو می‌خونی، ساختار زبان انگلیسی خودبه‌خود می‌ره توی نهان‌خانه‌ی مغزت. یعنی دقیقن نمی‌دونی چرا اینجا باید بگی I have not و نگی I don’t ولی می‌دونی که باید بگی I have not. یک دانشِ نهانی در مورد صرف و نحو زبان انگلیسی در شما ایجاد میشه که یادگیری‌ِ بقیه‌ی حوزه‌های زبان انگلیسی (اسپیکینگ، لیسِنینگ و … اون یکی چی بود؟ آها، رایتینگ) رو خیلی روان می‌کنه. منظورم رو می‌فهمی؟ معلومه که می‌فهمی. پس برو بریم که محتواهای انگلیسی زیادی اون بیرون هست که باید شخم بزنید.

 

با این روش هم در قلمروهایی که دوست دارید کاوش می‌کنید و هم در طول مسیر، لغت‌های (بخوانید مفاهیم و فکرهای) جدیدی به مغزتون اضافه می‌شه که خودش خیلی باحاله.

 

 

مراقبت کنید.

راستی خوشحالم که بعد از مدتی برگشتم به وبلاگم. شما هم خوش برگشتید.

درباره نویسنده

ارشاد نیک‌خواه
قبلن خیلی سفر می‌کردم. الان بیشتر بازی می‌کنم. یه جایی کنار تلاقیِ هنر، علم و فلسفه‌.

نظر شما

 1. چقدر جالب !منم هیچ کلاسی نرفتم . یه دوسالی از لایتنر استفاده کردم . بعد نشستم سریالی که خیلی دوس دارم رو نگاه کردم با زیرنویس انگلیسی “فرندز” هم خنده دار بود هم رو کلمات گاها تاکید میکرد و برای همیشه اون کلمات تو ذهنم میمونن . و همیشه از کلاس زبان رفتن بدم میومد . گرامر بدتر! اما واقعا کلمات رو مرور کردن بر اساس این تکنیک سخت نیست . چون فقط مروره. و درد نداره .حتی فکر کردن زیاد هم نمیخواد . اگر کلمه ای رو ندونی پرتش میکنی خونه ی اول . من همیشه چند تا مشکل ازین کلمات همه جا همراهم بود . تو وقتای پرتم مرور رو انجام میدادم. مثلا تو اتوبوس .

  مرسی ارشاد بابت اشتراک تجربه ت?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   مرسی از تو فروع. نمی‌دونستمت خودآموز انگلیسی یاد گرفتی. آفرین واقعن. زود برگرد داستان سفرهای خفنت رو برام تعریف کن. دوستت دارم. فعلن.

 2. سلام یکی از دوستای منم پیشنهادی که داشت برای شروع یادگیری زبان این بودش که با یه فیلم شروع کنم. جملات اون رو بنویسم و کلمات جدیدش رو مثل شما فلش کارت کنم. هم تلفظش رو یاد میگیری بهم گفت هم جمله ها رو و وقتی چیزایی که نوشتی رو میخونی و تکرار میکنی باعث میشه که بتونی حرف هم بزنی. به هر حال حفظ کردن لغت و خوندن متن یه چیزه. حرف زدنش یه چیز دیگه.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   آره من هم دیدم کسایی که اینجوری یاد گرفتن. خیلی هم جواب گرفتن.

 3. آندری گورسکی گرون تره عکاسه! گرون ترین عکس فانتومِ پیتر لیک بوده و خیلی هم جذابه اتفاقا :پی

  1. ارشاد نیک‌خواه

   عه؟ پس باید دانشم در این زمینه رو آپدیت کنم. اون عکس گورسکی همه ببین. ۴.۲ میلیون دلار فروختش چند سال پیش.

 4. من با همین روش دارم زبان فرانسه یاد میگیرم بدون اینکه کلاس برم و پیشرفت خیلی خوبی داشتم خیلی از جمله هارو میتونم بخونم خیلی جواب میده این روش وبلاگت عالیه ا

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول ماهرو. کیپ گوینگ. البته به فرانسوی :))

 5. سلام ارشاد
  خیلی خوشحال ام که حدود یکسال هست که میشناسمت و خوشحالم که سفر منو با تو آشنا کرد
  روشت واسه یادگیری زبان رو میخوام امتحان کنم
  میام بهت خبر میدم که نتیجه اش چی میشه

 6. سلام . من بهتون تو اینستا هم پیام دادم ولی خوب نخوندید انگار . یه اپی هست به نام Ankidroid که دقیقا کار جعبه لایتنر رو میکنه . اگه دوست داشتید به مخاطباتون‌معرفی کنید. من سیاهکلیم و خیلی خوشحالم که شما سیاهکل رو برای زندگی انتخاب کردین بروبچز باحال . البته ساکن رشتم دوست داشتید بگید کدوم روستایید با همسرم بیایم بهتون سر بزنیم

 7. سلام . من بهتون تو اینستا هم پیام دادم ولی خوب نخوندید انگار . یه اپی هست به نام Ankidroid که دقیقا کار جعبه لایتنر رو میکنه . اگه دوست داشتید به مخاطباتون‌معرفی کنید. من سیاهکلیم و خیلی خوشحالم که شما سیاهکل رو برای زندگی انتخاب کردین بروبچز باحال . البته ساکن رشتم دوست داشتید بگید کدوم روستایید با همسرم بیایم بهتون سر بزنیم

 8. نتونستم تو خبرم کن ایمیلمو ثبت کنم

 9. نمیدونی چقدر خوشحالم که دوستای خوبه مجازی پیدا کردم یه دوستی که انگار در روز کنارمه و دارم باهاش ساعت ها حرف میزنم آنقدر حرف زدنت شیرینه که چای مجازیه منم همیشه سرد میشه غذام سر میره و تایم قرارهام فراموش…خلاصه اینکه خیلی از داشتنتون خوشحالم و دوست دارم برای یکبار هم که شده از نزدیک ببینمت
  البته یکبار تو کوچصفحان تو خیابون یهودیدمت ولی خوب من تو ماشین بودم و رد شدم ولی کامل شناختمت مخصوصا اون لباس زرد خوش رنگت که رنگ مورد علاقه ی منه
  واااای چقدر حرف داشتم من ????

 10. نرم افزار Anki یه جور جعبه لایتنر امروزیه که برای پلتفرم های مختلف (ویندوز، اندروید، آی او اس و… ) نسخه مخصوص داره. که به غیر از ورژن آی او اس همه ش هم رایگانه. بعد واژه هایی که می خونی روی دستگاه های مختلف هم سینک میشه. کلی هم فلش کارت آماده براش هست و…

 11. متاسفم که باید به عنوان یه دانشجوی دکتری اموزش زبان انگلیسی بگم که زیاد باهات موافق نیستم?
  حالا شاید این پست یه جور تبلیغه لایتنر باشه،
  خوب اوکی.
  ولی درباره اینکه کم کم دانش گرامری درما نهادینه میشه،زیاد قطعیتی وجود نداره و در کسایی که انگلیسی را به عنوان یه زبان خارجی یاد میگیرن و بزرگسال هم هستن باید اتفاقا نسبت به گرامر بهشون اگاهی داده بشه و…
  ولی مرسی،
  خوشحالم که میل به یادگیری زبان انگلیسی هرروزداره بیشترو بیشتر میشه ❤️

  1. ارشاد نیک‌خواه

   :)) سلام نرگس. خوبی. نه این تبلیغ جعبه‌ی لایتنر نیست. تبلیغ یادگیری زبانه. تبلیغ روشیه که برای من جواب داد و شاید برای یکی دیگه جواب بده. من با همین دانش زبان توی کنکور MBA زبان رو ۷۰ درصد زدم و شاید باورت نشه یک صفحه گرامر هم نخونده بودم ولی قسمت گرامر رو بهتر از بقیه‌ی قسمت‌ها زدم.

  2. مگه زبان ارث باباته اینطوری در مورد این پست حرف میزنی ؟

 12. ممنونم ارشاد عزیز
  روش های زیادی رو امتحان کردم این رو هم حتما امتحان میکنم پیشنهاد جالبی بود

 13. منم خوشحالم که برگشتی. ایده ت فوق العاده بود.
  کاری بود ک همیشه ازش لذت میبردم و هیچوقت حواسم بهش نبود ک اع اینم هست! خلاصه که دمت گرم

 14. چرا من نمیتونم ایمیلمو بزارم؟؟؟؟خطا میده

 15. روش خوبیه!
  ولی استاد این کانالی که معرفی کردی یک ماه اخیر هیچ مطلب آموزشی خاصه نداره بجز یک ویدئو و یک پی دی اف.
  تبلیغات زیادیش هم خوب نیست !

 16. مرسی برام خیلی مفید بود و انگیزه شروعم رو چند برابر کرد

 17. واقعا از انگیزه و انرژی که ایجاد می کنید سپاسگزارم

 18. دمت گرم ارشاد. من شغلم در زمینه پروژه های نفت و گازه با این روش اصطلاحات و زبان تخصصی کارم رو خیلی بهتر میتونم یاد بگیرم. باشد که کامروا شوی پسر

 19. ممنون از روش پیشنهادیتون. من میخوام این روش رو از امروز شروع کنم. صفحه شما و دوستاتون رو پیگیری میکنم برام جذابه و لذت میبرم. موفق باشید.

 20. خیلی جالبه ! من مدتیه شروع کردم خودم یاد بگیرم به هیجده روش سامورایی آزمون خطا کردم از اپلیکیشنای مختلف گرفته رزتا استون و ممرایز و … ولی در نهایت به همین رسیدم … ضعف رو وقتی فهمیدم که رفتم سفر و دیدم فقط دارم از لغتای قدیمی پس مونده ذهنم تو مکالمه استفاده میکنم و هیچ کدوم از لغتای جدید نمیان رو این زبون لامصب من… و به این رسیدم تا یه لغت لمس نشه نمیاد رو زبون… این بود که اومدم راجع به چیزی که دوست دارم مقاله پیدا کردم یعنی راجع به گرگ خاکستری… هر روز یه پاراگراف کوچیک ازش میخونم و مثلا canine teeth الآن دقیقا فرو رفته تو قلب و مغزم و زبونمو پاره کرده …:)))

 21. امروز میخواستم راجب فمنیسم بیشتر بدونم .که پست شما رو دیدم . سرچ انگلیسی زدم به یه سایت باحال برخوردم که حکم دیکشنری رو داره تعریف کوتاهی از اون کلمه بهتون میده و موارد بیشتر برای خوندن به همراه فونتیک و تکرار گویا،من فمنیسم رو سرچ کردم و ویدیو هم داره که کمک میکنه به لیسنینگ. آدرسش رو اینجا میگذارم که باقی بچه ها هم بتونن استفاده کنن
  https://www.merriam-webster.com

 22. من یک پیشنهاد دارم برای کسایی که وقت کم تری دارن یا شاید تنبل ترن ، می تونیم از گوشیامون هم کمک بگیریم . من روزی ده تا کلمه رو با گوشیم ضبط می کنم ، یا گاهی یه جمله یا اصطلاح ، تو طول روز چند بار گوشش می کنم و می نویسمش. برای من که حافظه ضعیفی دارم خوب جواب داده.

 23. دمت گرم، حتی برنامه های تلویزیونی موردعلاقه، قششششششششششنگ به آدم مکالمه یاد میده بدون اینکه خودش بفهمه

 24. وای منم خیلی خوشحالم که برگشتی.البته اینستاتو دنبال میکنم ولی وبلاگت یه چیز دیگس.نوشته هات هم اطلاعاتو زیاد میکنه هم انگیزه میده.مخصوصا برای من که اینروزا انگیزه و علاقمو به همه چیز از دست دادم.

 25. این وبلاگ و پیج اینستا انرژی خوبی بهم میده ??

 26. خیلی خوبییییی، مرسی که هستی و با روحیه وانرژی انگیزه میدی?

 27. ممنون مفید بود اُمممممیددد وارم که بتونم بالاخره با این روش شروع کنم و ادامه بدم

 28. حال کردم ، مررررررررسی سیزدهمِ دوست داشتنی :*

 29. حاااااااال کردمممممم ، مررررررررسی سیزدهمِ دوست داشتنی ♥

 30. ارشاد جان سلام.
  خیلی خوشحالم که هستی.
  من از اینکه زبان انگلیسیم پیشرفت نمیکنه خسته شدم و دوست دارم خودم رو بکشم واقعا. اعتماد به نفسم داره تخریب میشه. ای کاش وقت داشتی یه زنگ بهم میزدی و بیشتر کمکم میکردی. راستی من و همسرم هم خیلی کوله گردی میکنیم و از اونجا پیدات کردیم.
  ایم شماره من هست ٠٩١٢٨٩٩٢٢۵١
  موفق باشی رفیق

 31. مام خوشحالیم که برگشتی:-)

 32. علاقه به کسی که فروشنده کتاب های رمان انگلیسی زبانه فکر کنم انگیزه خوبی باشه که مطالعه کتاب و دیدنش رو دلیل قرار بدم.مرسی من از این روش خیلی نگران گرامر و بقیه بودم که توضیح دادی

 33. ای بابا چرا ارور ۵۰۴ میدی پیغام Gateway Timeout یعنی چی شدی؟

 34. آیا خوندن این مطلب پایانیه بر شروع های بی سرانجام من؟۰-o

  1. ارشاد نیک‌خواه

   پایان شروع‌های بی‌سرانجام تو از یک تصمیم و یک تعهد شروع میشه لعنتی.

 35. خب منم از همونام که خیلی دوست دارن زبان انگلیسی یاد بگیرن ولی خیلی براش تلاش نمی کنن. دلم میخواد راهکار شما رو هم امتحان کنم.
  یه سوال دارم فقط؛ این درک گرامر و دستور زبان که گفتین به مرور زمان به دست میاد، آیا نیاز به یه استعداد ذاتی نداره که شاید همه نداشته باشنش؟!

  1. ارشاد نیک‌خواه

   باور کن من خیلی در یادگیری زبان بی‌استعدادم.

 36. انگلیسی عالییییه
  سطح یادگیری زبان من به خوندن کتاب های مختلف رسیده … حالا میخوام یه رمان از اسکاروایلد رو به انگلیسی شروع کنم به خوندن ….
  و نیت کردم تا چندسال دیگه دوتا زبان دیگه رو هم شروع کنم به یادگیری و به پنج زبان برسونمش اگه بتونم.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   بابا تو خیلی باحالی عسگری. خیلی قبولت دارم به مولا.

 37. بله من هم خوشحالم که برگشتی و خیلی وقت بود که آمده بودیم نبودید

 38. ارشاد در همین راستا چنتا ترول بلاگر خارجی باحال مث خودت معرفی کن.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   راستش کسی رو نمی‌شناسم که اینجوری مثل من از هر دری سخنی بگه. تو چیزی پیدا کردی بیا پاسخ همین کامنت من رو بده.

 39. مرسی از اینکه تجربیاتت رو در اختیار ما هم میذاری،
  موفق و پیروز باشی…

 40. ارشاد ارشاد:)))
  پارسال اون پسته رو گذاشته بودی، آخرای خرداد اینا. بعد من از اواسط تیر رو همون مود پستت شروع کردم این کتاب لول‌بندی‌های آکسفورد رو خوندم. بعد کتاب واقعی:دی کلمه‌هایی که نشستم نوشتم و حفظ کردم کم بودن. ۲۵۰۰ تا اینا. ولی ترسم ریخت و روون شده‌م تو متن خوندن و سرعتم کمه منتها.
  گفتم بیام تعریف کنم برات بعداً احساس انگیزه کنم:)))
  سیستم: بچه‌های لوس که کار خوب‌هاشون رو می‌دوئن برای مامانشون تعریف کنن و فکر می‌کنن که آیا خبری از آب‌نبات هست یا که نه:))

  1. ارشاد نیک‌خواه

   :))
   خیلی خوشحالم که روون‌ شدی و… ایول. دیدمت واقعنی یک آب‌نبات برات می‌گیرم. شاید هم بستنی. باید اون لحظه ببینم چی میشه 🙂

 41. منم با همین روش انگلیسی یاد گرفتم ولی به جای خوندن مطلب از فیلم و آهنگ استفاده کردم =) یعنی مثلا یه آهنگ انگلیسی گوش میکردم و دنبال معنیش میگشتم یا اینکه فیلمای انگلیسی رو به زبان اصلی و با زیر نویس انگلیسی! میدیدم ^__^ هنوزم این حرکتو ادامه میدم و هر چی میگذره بیشتر یاد میگیرم 🙂

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چه جالب. داداشم امید هم همینجوری با فیلم و سریال انگلیسی یاد گرفت و چقدر خوب و محاوره‌ای شده انگلیسیش.

 42. خیلی جالب و مفید بود و به زبان راحت صحبت کردین.ممنونم

 43. خیلی جالب و مفید بود. ممنونم

 44. آقا ارشاد دس مریزاد .
  واقعا از حرفات ادم شارژ میشه. یه گوله انگیزه میشه . من خودم شروع کردم به سبک سیزدهم زبان یاد گرفتن خیلی خوب بوده تا اینجا . ممنون ازت سیزدهم عزیز . خیییییلی مرررررسی. بابت تمام زحماتت . همه چی همه چی

 45. ارشاد منم چند وقتیه شروع کردم، منتها با کتاب خوندنو به کمک یه نرم افزار.امیییییدوارم خیلی زود نتیجه بگیرم چون واقعا این زبان خیلی جاش تو زندگیم خالیه و حس میکنم مخصوصا تو اینده خیلی بهش نیاز پیدا میکنم. بازم بنویس واسمون از این قضیه، فک کنیم به یادمونی 🙂

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول مصی. خوشحالم شروع کردی. از پیشرفت‌هات برامون بگو که اگر روش مورد استفاده‌ت به درد کسی خورد خوشحال بشه.

 46. الان به جای جعبه‌ی لایتنر از اپلیکیشن Memrise استفاده میشه. تا لغت رو یاد نگیری دست از سرت برنمیداره. انقدر مجبورت میکنه چک کنی که مطمئن بشه که حسابی یادش گرفتی.

  1. میشه بگین استفاده از ممورایز چجوریه،؟ من نصبش کردم ولی نمیدونم چجوری کار میکنه

 47. خب من خیلی وقت نیست باهات اشنا شدم، ولی دلم خواست که اینجا یه چیز کوچولو رو به اشتراک بذارم 🙂 از اونجایی که سن و سال کمی دارم، میتونم بگم تا اخر دبیرستان چون زبانم از همه ضعیف تر بود همیشه مورد تمسخر بودم و این دلیلی بود که باعث میشد از زبان متنفر باشم! ولی بعد یه هو رفتم دانشگاه و یک سری جرقه های رنگی تو سرم ایجاد شدن و در لحظه عاشق زبان شدم…ولی چیزی که باعث شد خیلی یه هو پیشرفت کنم این بود که جسور بازی دراوردم از خودم:))) هرجا میگفتن زبان من میپریدم وسط میگفتم من من من بلدم، و خودم رو مجبور میکردم با همه هر از گاهی انگلیسی حرف بزنم!

  1. ارشاد نیک‌خواه

   خیلی خوشم اومد از این جسارتی که به خرج دادی. و اینکه چه نتیجه‌ی قشنگی گرفتی ازش. دمت گرم واقعن.

 48. این روش هم براى یادگیرى خوبه هم واسه کسایى که زبانشون خوبه که مرور داشته باشن فرار نکنه، فرراره !
  (رر بدل از تشدید؛)))) )

 49. سلام! آقا من چند تا تجربه ی متفاوت برای یاد گرفتن زبان دارم، گزینه ا‌ول، انگلیسی، روش من اینجوری بود که فیلم و سریال می دیدم، اول با زیرنویس فارسی، بعد از یه مدت که گوشم عادت کرده بود به اهنگ کلمات و جمله بندی ها، کم کم زیرنویس انگلیسی گذاشتم و بعد هم کلا زیرنویس رو برداشتم، منم هیچ وقت کلاس زبان انگلیسی نرفتم اما الان دارم به انگلیسی درس می خونم و مشکلی هم ندارم، گزینه بعدی آلمانی، کلاسی که. می رفتم، از روز اول شروع کرد باهامون آلمانی حرف زدن و اصلا نمیذاشت فارسی حرف بزنیم یا خودش فارسی توضیح نمی داد، به نظرم این روش هم در مورد زبان خیلی موثره، که از اول اون زبونو به همون زبون یاد بگیری و به همون زبون فکر کنی، دائم ترجمه اش نکنی. گزینه بعدی ترکی، که هنوزم بعد سه سال زندگی در اینجا یاد نگرفتمش.. نمی دونم چرا اصلا یه گارد خاصی دارم مقابلش، میفهمم اما نمیتونم حرف بزنم، حالا از روش تو براش استفاده می کنم، امیدوارم که جواب بده! اها و یه گزینه دیگه که خیلی کمک می کنه به نظرم آهنگ به اون زبون گوش دادن و متنش رو حفظ کردن و باهاش خوندنه.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام ساره. اولن که خیلی مرسی تجربه‌هات رو با ما درمیون گذاشتی.

   دومن که دمت گرم دختر. تو چقدر تشنه‌ی یادگیری هستی. این خیلی دوست‌داشتنیه.

   سومن که… هیچی دیگه یادم رفت. دمت گرم.

 50. متاسفانه از زمانی که مدرسه میرفتم از زبان انگلیسی خوشم نمی امد همیشه بداخلاق ترین معلمهای ما معلم های انگلیسی بودند. سالها بعد از مدرسه زبان آلمانی یاد گرفتم اما تجربه سفرها و برخورد با ادمهای غیر از آلمانی زبان بهم نشون داده انگلیسی خیلی مهم و کاربردی تره. ممنون از شر کردن این مطالب خوب 🙂

 51. چه جالب
  من عاشق موزیک هستم و بخاطر همین حتی وقتی ایفون گرفتم ۱۰ دلار میدم ماهی که بتونم از اپل موزیک استفاده کنم و کاربردش برای من اینه که lyrics همه ی اهنگها رو هم داره و اینکه از برنامه quizlet استفاده میکنم شبیه به لایتنر هست اما پیشرفته تر.
  نتیجه ی جالبی داشته برای من.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چه جالب. قطعن پولی که می‌دی می‌ارزه به یادگیری‌هات. ادامه بده. ایول.

 52. سلام آقای نیک خواه واقعا واقعا واقعا خداروشاکرم که با شما آشنا شدم خوندن مطالبتون خیلی حس خوبی بهم داد ی جاهایی قلبم به تپش افتاد از اینکه زندگی شما چقدر شبیه زندگیه که من توخیالاتم برای خودم متصور بودم زندگی درلحظه,رها وپرماجرا این که یه کوله بندازی رو دوشت ودیگه فکرهیچ چیزی نباشی وفقط اونجوری که دوست داری زندگی کنی اما من ی دخترم و خیلی دستم برای راهی که دوست داشتم برم باز نبود اما عاشق یادگرفتن چیزای جدید بودم زبان انگلیسی رو تقریبا مثل شما با فیلم وآهنگ یادگرفتم والان تصمیم گرفتم فرانسه بخونم وتو اینترنت دنبال راههای برای یادگرفتنش بودم که وبلاگ ما رودیدم همین الانم خیلی از اطرافیانم براشون خنده داره من به عنوان ی زن خانه دار چرا میخوام وقتمو روی یادگرفتن این زبان بزارم اما همون حس کنجکاوی نمیذاره اروم بشینم یعنی هی میگه سمیه دنیاتو بزرگتر کن…خلاصه که خیلی دمتوون گرم امیدوارم همیشه موفق وشاد باشید

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام سمیه. چقدر خوشحالم که اومدی این سمتی و امیدوارم باز هم بتونم یه جرقه‌های ریزی در ذهنت ایجاد کنم و انگیزه‌های ریزی بهت بدم. همونطور که تو الان بهم انگیزه دادی. ادامه بده و به حرف هیشکی گوش نکن. دنیای قشنگی داری. بزرگتر و قشنگترش هم خواهی کرد. مرسی برام نوشتی.

 53. ارشاد جان من هروقت که سرکار حوصلم سرمیره میام مطالب بلاگ تورو میخونم :)))))
  من متاسفانه این برگه هایی که روش یادداشت میکنم گم میکنم:)))
  .من عاشق زبانم … همش میرم بیشتر یاد بگیرم باز یچیزی نمیذاره

  1. ارشاد نیک‌خواه

   یه تعهد و تنگی خاصی می‌خواد که بیشتر ذهنی و درونیه. باید با خودت سنگ‌هات رو وا بکنی. برو جلو تو می‌تونی.

 54. سلام روش ناخودآگاه روش خوبیه برای یادگیری درست می گم؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام. نمی‌دونم چجوری کار می‌کنه این روش و چی هست.

   1. سلام روش خودآموز ینی اینکه به هیچ وجه از عبارات فارسی حرفی زده نمیشه و شما با دیدن فیلم های انگلیسی زبان لونم به طور مداوم ناخودآگاه بعد از مدتی و پس از تکرار یاد خواهید گرفت مثل اینکه شما به صورت غریزی و باشنیدن حرف های کی از اطراف میشنیدی زبون فارسی رو یادگرفتی اینم به همین صورته

 55. ایول که انقد خفنی تو پسر :)))
  من ۱۷ سالمه و عاشق سفرم، بخاطر همین هم پست‌هاتو دنبال می‌کنم هم دنبال زبان یاد گرفتن بودم که روش‌شو گفتی…
  من آمادم واسه یاد گرفتن ?
  راستی نظرت در مورد فیلم دیدن با زیرنویس انگلیسی چیه؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   فیلم دیدن با زیرنویس روش خیلی خوبیه مشتبا. داداشم همین‌جوری زبان یاد گرفت.

 56. سلام وقتون بخیر من به صورت اتفاقی با سایتون اشنا شدم
  خیلی انرژی مثبت دارین چیزی که خیلی وقته دور و اطرافیانم اینجوری نیستن و واقعن لازم داشتم
  یه سوال داشتم ازتون من یه دوهفته ای میشه دارم زبان فرانسه میخونم من وقتی کلمه ای رو میخونم تلفظشو از گوگل ترنس در میارم بعد بالای کلمه مینویسم نمیدونم یه حس ترس دارم که بعدا نتونم بخونمش برای همین همه رو بالاش تلفطاشو مینویسم میخواستم بپرسم این کار من اشتباهه؟ نباید بنویسم؟

 57. سلام ارشاد
  یه سوال داشتم، به نظرت فلش کارت ها کامل انگلیسی باشه یا انگلیسی و ترجمه فارسی؟ مثال هم بنویسیم برای لغات؟

 58. منم همین کار رو ۲ سال انجام دادم با این تفاوت که متون رو در مرورگر می‌خودند و کلمات رو میزدم تو مترجم گوگل و همونجا بوکمارکش می‌کردم.
  هر چند وقت یکبار خروجی اکسل می‌گرفتم و کلمات رو وارد برنامه anki می‌کردم.
  حدود ۳۰۰۰ لغت رو اینطوری یاد گرفتم و تقریبا بعد ۱ سال دیگه مشکلی نداشتم تو خوندن مطالب.

 59. سلام من نوشته اولتونو در این مورد خوندم و اون موقع کلاس زبان می رفتم و با خودم گفتم مگه میشه ! حالا کلاس زبان نمیرم و میگم که این روشو دارم امتحان میکنم به نظرم بهتره چون به جای خوندن مطالبی که دوسشون نداری چیزایی که دوست داری میخونی و کنجکاوی و گاهی دانشی که ضروریه داشتنش ، بهت اجازه نمیده که رهاش کنی 🙂 از Quizlet هم میشه برای فلش کارت درست کردن استفاده کرد،کلی فلش کارت هم داره ،دفعه بعدی کامنتمو انگلیسی میذارم 🙂 مرسی از پیشنهادت

 60. برای قوی کردن اسپیکینگت چیکار کردی ؟ تو کلیپای اینستات دیدم خیلی با اعتماد به نفس صحبت میکنی

 61. سلام ارشاد جان
  من اتفاقی وارد سایتت شدم و باید بگم اتفاق خیلی خوبی بود
  نوشته هات انقدر دوستانه و روون هستن که آدم رو جذب خودش میکنه
  مرسی از راهنمایی هایی که برای یادگیری زبان انگلیسی کردی واقعا یه تلنگر محکم برای من تنبل بود
  امیدوارم یه روز بیام و اینجا با افتخار بنویسم که منم تو یادگیری موفق شدم
  ممنون از نوشته های قشنگت حتما فالوت میکنم تا بیشتر انگیزه بگیرم
  همیشه موفق باشی

 62. سلام ایده خیلی عالی دادی ممنون ازت
  اومدم یه ایده بدم برای افرادی که حافظه شنوایی بهتری دارن شاید به درد بخوره
  میتونید صدای خودتونو با گوشیتون رکورد کنین به این صورت که اول کلمه رو بگین بعد از یه خورده مکث ترجمه فارسی رو بگین
  وقتایی که بیکار هستین یا حتی وقتی دستتون بنده میتونید اونو پلی کنید و نیازی نیست خیلی هم زور بزنید حفظ کنیدا
  اینجوری تلفظ درست رو هم تمرین میکنید ولی دقت کنید وقتی فلش کارت هاتون رو میخونید اونا رو هم بزنید که به همون ترتیب نباشه که مغز و گوشتون نسبت به اون ترتیب شرطی نشده باشه
  دوووووووست دارم ارشاد

 63. سلام . ارشاد جان. من بیشتر کامنتها رو خوندم و راهکارهای جالبی پیدا کردم از جمله اپ ankidroidو اون وبسایت meriam . من هم اومدم یه اپ پیشنهاد بدم که به نظرم جالب و کاربردیه و توضیحاتش هم عالیه. B amooz اسمشه با توضیحات گرامر و کلی کلمه و اصطلاحات. خودش هم حالت فلش کارت داره .

 64. سلام چه جالب منم دارم زیان رو خود اموز یاد میگیرم تنها مشکلم تو اسپیکینگه چون پایه واسش پیدا نمیکنم که تمرین کنم وگرنه بقیه چیز ها واقعا خوبه من پیشنهادم اینه کتاب زیاد بخونید و گوش بدید بی نظیره ممنون ازت بابت این مطلبت ?

 65. عالیه روشت ارشاد؛من واسه شروع سایت خودتو انتخاب کردم
  هم اینکه نگارشش خوبه و سطح خوبی هم داره نوشته هات

 66. ارشاد جان پشت فلش کارت ها معنی رو به فارسی بنویسیم یا انگلیسی؟

 67. سلام ارشادعزیز خیلی باحالی،این روشی که فتی عالیه ،ولی بالغتهایی که چندتامعنی دارن چکارکیم؟

 68. سلام
  امروز خیلی اتفاقی وقتی دنبال راهی برای یادگیری سریع زبان بودم با این وبلاک آشنا شدم.
  من تله کابین رامسر کار میکنم و الانم پشت کامپوترم هستم و کامنت میزارم.
  چون اینجا توریست زیاد میاد باید بتونم باهاشون ارتباط برقرار کنم ولی خب خیلی حس بدیه که نتونی حرفی رو به طرف مقابلت بفهمونی و تا میای تو ذهنت چندتا لغت استخدام کنی برای بیان، همه لغتا مثل یه دسته کبوتری که یکجا جمعن یهو همه پرواز میکنن و تو میمونی و یک ذهن خالی از لغت اونجاست که مجبوری به زبان ایما و اشاره متوسل بشی که خب خیلی خجالت آوره.
  امسال خیلی خلا زبان رو هم من و هم همسرم حس کردیم تصمیم داشتیم شده قیده داشتن خیلی چیزا رو بزنم هر هزینه ای برای یادگیریش لازمه انجام بدیم و خب شرایط کار و ساعت کاریمون جوریه که به هیچ کلاسی نمیرسیم.
  خیلی خوشحال شدم که روش یادگیریتو معرفی کردی و اونجوری که من تو کامنتا خوندم یه عده هم جواب گرفتن.
  امیدوارم منم بتونم موفق بشم و تو کامنتای بعدیم خبر بدم

 69. سلام ارشاد،میخواستم بپرسم هرمقاله روچندبارمیخوندی یادوره میکردی؟آیالزومی داره جملات راحفظ کنیم یااینکه تکرارجملات درمتنهای مختلف ملکه ذهن میشه یاهمونطورکه گفتی دانش نهانی برای آدم ایجادمیکنه؟ممنون .

 70. سلام ارشاد
  من تازه باهات اشنا شدم و حتما از روشت استفاده میکنم مرسی😍

کامنت بذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *